Zeman pozval na oslavy Karla IV. deset monarchů, přijeli tři z malých zemí

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2016 0:32
Prezident Miloš Zeman v pátek na Hradě přivítal tři zástupce evropských panovnických rodů, kteří do Prahy zamířili na oslavy 700. výročí narození Karla IV. Na oslavy 700 let od narození římského císaře a českého krále Karla IV. byli pozvání zástupci deseti evropských monarchií. Z různých důvodů se však omluvili. Přijeli pouze panovníci z Monaka, Lucemburska a Lichtenštejnska.
Prezident Zeman vítá na Pražském hradě lichtenštejnského prince Aloise
Prezident Zeman vítá na Pražském hradě lichtenštejnského prince Aloise | Foto: ČTK

Praha - Jako první se s prezidentem Milošem Zemanem setkal lucemburský velkovévoda Jindřich I. Krátce před čtvrtou hodinou odpoledne prezident přijal lichtenštejnského dědičného prince Aloise. Jako třetí se zpožděním kvůli problémům s dopravou dorazil na Pražský hrad monacký kníže Albert II., s nímž Zeman povečeří.

Prezident se při setkání monackého panovníka zeptal, jak se daří jeho dvojčatům, která se narodila loni. Kníže Albert přijel na setkání přibližně o čtyřicet minut později. Zeman proto po přátelském stisknutí ruky zjišťoval, jaké problémy jeho hosta potkaly.

Český prezident v pátek ve stejné místnosti vítal všechny tři šlechtice. Měnily se pouze vlajky. Po krátkém uvítání prezident a jeho host vždy odešli jednat za zavřenými dveřmi. Debata obvykle trvá přibližně hodinu.

Při setkání s lichtenštejnským princem Aloisem Zeman poznamenal, že jde o první vzájemné setkání. "S lucemburským velkovévodou jsem se viděl již pětkrát, ovšem my dva se setkáváme poprvé," řekl český prezident.

Lucemburský velkovévoda Jindřich I. po setkání se Zemanem převzal v Praze cenu Karla IV., kterou uděluje hlavní město Praha společně s Karlovou univerzitou.

Všichni tři hosté se v sobotu zúčastní mše v Chrámu svatého Víta, která má být vyvrcholením karlovského výročí.

Na oslavy 700 let od narození římského císaře a českého krále Karla IV. byli pozvání zástupci deseti evropských monarchií. Z různých důvodů se však omluvili. Například španělský král tím, že musí řešit vnitrostátní potíže, švédská královská rodina má prý starosti s narozením několika potomků a britská královna slaví 90. narozeniny.

Hlavním cílem našeho ústavu je zlepšení pověsti Zmikunda Lucembruskýho, říká autor Oprásků Jaz. Dodává, že historici jeho komiks vítají, jsou údajně rádi, že se o jejich oboru vůbec mluví. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy