Zeman pozval na oslavy Karla IV. deset monarchů, přijeli tři z malých zemí

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2016 0:32
Prezident Miloš Zeman v pátek na Hradě přivítal tři zástupce evropských panovnických rodů, kteří do Prahy zamířili na oslavy 700. výročí narození Karla IV. Na oslavy 700 let od narození římského císaře a českého krále Karla IV. byli pozvání zástupci deseti evropských monarchií. Z různých důvodů se však omluvili. Přijeli pouze panovníci z Monaka, Lucemburska a Lichtenštejnska.
Prezident Zeman vítá na Pražském hradě lichtenštejnského prince Aloise
Prezident Zeman vítá na Pražském hradě lichtenštejnského prince Aloise | Foto: ČTK

Praha - Jako první se s prezidentem Milošem Zemanem setkal lucemburský velkovévoda Jindřich I. Krátce před čtvrtou hodinou odpoledne prezident přijal lichtenštejnského dědičného prince Aloise. Jako třetí se zpožděním kvůli problémům s dopravou dorazil na Pražský hrad monacký kníže Albert II., s nímž Zeman povečeří.

Prezident se při setkání monackého panovníka zeptal, jak se daří jeho dvojčatům, která se narodila loni. Kníže Albert přijel na setkání přibližně o čtyřicet minut později. Zeman proto po přátelském stisknutí ruky zjišťoval, jaké problémy jeho hosta potkaly.

Český prezident v pátek ve stejné místnosti vítal všechny tři šlechtice. Měnily se pouze vlajky. Po krátkém uvítání prezident a jeho host vždy odešli jednat za zavřenými dveřmi. Debata obvykle trvá přibližně hodinu.

Při setkání s lichtenštejnským princem Aloisem Zeman poznamenal, že jde o první vzájemné setkání. "S lucemburským velkovévodou jsem se viděl již pětkrát, ovšem my dva se setkáváme poprvé," řekl český prezident.

Lucemburský velkovévoda Jindřich I. po setkání se Zemanem převzal v Praze cenu Karla IV., kterou uděluje hlavní město Praha společně s Karlovou univerzitou.

Všichni tři hosté se v sobotu zúčastní mše v Chrámu svatého Víta, která má být vyvrcholením karlovského výročí.

Na oslavy 700 let od narození římského císaře a českého krále Karla IV. byli pozvání zástupci deseti evropských monarchií. Z různých důvodů se však omluvili. Například španělský král tím, že musí řešit vnitrostátní potíže, švédská královská rodina má prý starosti s narozením několika potomků a britská královna slaví 90. narozeniny.

Hlavním cílem našeho ústavu je zlepšení pověsti Zmikunda Lucembruskýho, říká autor Oprásků Jaz. Dodává, že historici jeho komiks vítají, jsou údajně rádi, že se o jejich oboru vůbec mluví. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy