Zeman označil Austrálii za zemi bez Senátu, i když ho má. Bonmoty si nežádají upřesnění, řekl mluvčí

Domácí Domácí
17. 5. 2018 20:48
"Můj názor na Senát je krajně kritický. Senátoři to vědí a dělají všechno pro to, aby mi to vrátili různými usneseními," řekl prezident.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Senát nepatří k oblíbeným institucím prezidenta Miloše Zemana. Opakovaně o něm tvrdí, že je zbytečný a že by mohl být zrušen. V obdobném duchu se vyjádřil i ve čtvrtek na setkání s občany ve Slezských Pavlovicích, kde se zastavil v rámci své cesty do Moravskoslezského kraje.

"Můj názor na Senát je krajně kritický. Senátoři to vědí a dělají všechno pro to, aby mi to vrátili různými usneseními. Ale bez ohledu na to, jak ta usnesení dopadnou, položme si otázku: Potřebujeme Senát jako odkladiště vysloužilých politiků? Potřebujeme ho jako nejdražší cestovní kancelář v České republice?" položil prezident řečnickou otázku.

Narážel tak na středeční usnesení výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost. Podle něho prezident nemluvil pravdu o výrobě novičoku v Česku a ohrozil bezpečnostní zájmy země.

Svůj názor na zrušení Senátu pak Zeman podpořil příkladem. "Jednou se naši senátoři vydali do Austrálie, a když tam dorazili, tak zjistili, že tam Senát neexistuje," řekl. Jenže australský parlament je dvoukomorový a Senát jako horní komoru tedy má.

Mluvčí Jiří Ovčáček však tuto mýlku nepovažuje za důležitou. "Bonmoty si nežádají upřesnění. Bonmoty ilustrují sdělený názor. V tomto případě názor o zbytečnosti Senátu," odpověděl na otázku redakce Aktuálně.cz, jestli prezident neměl na mysli jinou zemi.

Příkladů je přitom ve světě hned několik. Pouze jednokomorový parlament má například sousední Slovensko, Švédsko, Estonsko či Portugalsko.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy