Zeman označil Austrálii za zemi bez Senátu, i když ho má. Bonmoty si nežádají upřesnění, řekl mluvčí

Domácí Domácí
17. 5. 2018 20:48
"Můj názor na Senát je krajně kritický. Senátoři to vědí a dělají všechno pro to, aby mi to vrátili různými usneseními," řekl prezident.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Senát nepatří k oblíbeným institucím prezidenta Miloše Zemana. Opakovaně o něm tvrdí, že je zbytečný a že by mohl být zrušen. V obdobném duchu se vyjádřil i ve čtvrtek na setkání s občany ve Slezských Pavlovicích, kde se zastavil v rámci své cesty do Moravskoslezského kraje.

"Můj názor na Senát je krajně kritický. Senátoři to vědí a dělají všechno pro to, aby mi to vrátili různými usneseními. Ale bez ohledu na to, jak ta usnesení dopadnou, položme si otázku: Potřebujeme Senát jako odkladiště vysloužilých politiků? Potřebujeme ho jako nejdražší cestovní kancelář v České republice?" položil prezident řečnickou otázku.

Narážel tak na středeční usnesení výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost. Podle něho prezident nemluvil pravdu o výrobě novičoku v Česku a ohrozil bezpečnostní zájmy země.

Svůj názor na zrušení Senátu pak Zeman podpořil příkladem. "Jednou se naši senátoři vydali do Austrálie, a když tam dorazili, tak zjistili, že tam Senát neexistuje," řekl. Jenže australský parlament je dvoukomorový a Senát jako horní komoru tedy má.

Mluvčí Jiří Ovčáček však tuto mýlku nepovažuje za důležitou. "Bonmoty si nežádají upřesnění. Bonmoty ilustrují sdělený názor. V tomto případě názor o zbytečnosti Senátu," odpověděl na otázku redakce Aktuálně.cz, jestli prezident neměl na mysli jinou zemi.

Příkladů je přitom ve světě hned několik. Pouze jednokomorový parlament má například sousední Slovensko, Švédsko, Estonsko či Portugalsko.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Jsem v Londýně, oznámil lídr hongkongských protestů Nathan Law

Jeden z hlavních představitelů hongkongského prodemokratického hnutí Nathan Law v pondělí oznámil, že je v Londýně. Law byl jedním ze tří lídrů prodemokratického hnutí Demosisto. V reakci na zavedení nového bezpečnostního zákona v Hongkongu ale všichni tři na své funkce rezignovali a hnutí rozpustili. Law poté řekl, že Hongkong dokonce opustil, kde se nachází, ale nebylo nejdříve jasné, uvedla britská zpravodajská stanice BBC.

"S batohem a malým zavazadlem v ruce jsem nastoupil na svůj noční let. Jaká budoucnost mě čeká, nebylo jasné. Jedno jsem ale věděl jistě - mojí cílovou destinací byl Londýn," napsal Nathan Law na Twitteru týden a půl poté, co oznámil, že opouští Hongkong.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila šéfy krajských soudů v Praze a Plzni

Vláda v pondělí schválila návrh jmenovat novými předsedy Městského soudu v Praze a Krajského soudu v Plzni Jaroslavu Pokornou a Alexandra Krysla. Prezident Miloš Zeman by je měl do funkcí jmenovat 29. července, řekla novinářům ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Kabinet podpořil i návrh na jmenování 33 nových soudců, kteří většinou nahradí své kolegy odcházející do penze.

Současným předsedům pražského městského a plzeňského krajského soudu - tedy Liboru Vávrovi a Miloslavu Sedláčkovi - vyprší mandát na konci letošního září. Podle návrhu ministryně by je měli nahradit osmapadesátiletá předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Pokorná a čtyřiačtyřicetiletý místopředseda Krajského soudu v Plzni Krysl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy