reklama
 
 

Zeman na Ústavní soud navrhl Lichovníka, Šimíčka a Nykodýma

8. 4. 2014 20:09
Předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) předpokládá, že Senát o nominovaných rozhodne koncem května po projednání ve výborech.

Praha - Prezident Miloš Zeman navrhl senátorům na ústavní soudce prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka, předsedu volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěcha Šimíčka a bývalého ústavního soudce Jiřího Nykodýma.

Nominace v úterý obdržel předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Předpokládá, že Senát o nominovaných rozhodne koncem května po projednání ve výborech.

"Všechna tři jména jsou odborné veřejnosti známá a nemám k nim v tuto chvíli žádné výhrady," uvedl k nominacím Štěch.

Nynější kandidáti by podle prezidenta měli v týmu ústavních soudců nahradit Stanislava Balíka, Michaelu Židlickou a Ivanu Janů, jejichž funkční období skončí během května až září.

Lichovník je místopředsedou Krajského soudu v Brně, specializuje se na občanské právo. Prezidentem Soudcovské unie je od roku 2008 a této funkce se vzdá v případě souhlasu senátorů s jeho převedením k Ústavnímu soudu.

Šimíček v rámci Nejvyššího správního soudu předsedá senátu, který rozhoduje ve věcech volebních a ve věcech politických stran. Rozhodoval například o rozpuštění extremistické Dělnické strany nebo o odvoláních kandidátů na prezidenta republiky. Býval asistentem ústavního soudce Vojena Güttlera.

Největší zkušenosti s agendou Ústavního soudu má současný advokát Nykodým, který je odborníkem na správní, majetkové a rodinné právo. Ústavním soudcem byl do prosince loňského roku. Mimo jiné připravoval nálezy v případu rehabilitace někdejšího disidenta a pozdějšího důstojníka BIS Vladimíra Hučína nebo k loňskému rozhodnutí o protiústavnosti úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví.

autor: ČTK | 8. 4. 2014 20:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama