Sestry se obejdou bez univerzity, čínská medicína bude oborem. Novela vadí lékařům, Senátem prošla

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2017 13:59
Senátem ve čtvrtek prošla novela, která má zmírnit požadavky na vzdělávání sester nebo uzákonit podmínky vzdělání pro poskytovatele tradiční čínské medicíny. Horní komora předloženou novelu schválila v nezměněné podobě, přestože ji řada lékařů v řadách senátorů a i senátní zdravotnický výbor odmítl. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky. Zdravotní sestry tak už nebudou muset po střední zdravotnické škole absolvovat ještě tříleté bakalářské studium. Nově by jim místo toho měl stačit rok vyšší odborné školy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Senát překvapivě beze změn schválil novelu, která má kromě zmírnění požadavků na vzdělání sester uzákonit podmínky vzdělání pro poskytovatele tradiční čínské medicíny. Právě proti uzákonění této metody se přitom ve čtvrtek masivně stavěli hlavně lékaři v řadách senátorů. Odmítl ji i senátní zdravotnický výbor. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) požadoval schválení novely beze změn v zájmu toho, aby snížené požadavky na vzdělání sester mohly platit už od letošního září. Zdravotní sestry tak už nebudou muset po střední zdravotnické škole absolvovat ještě tříleté bakalářské studium. Nově by jim místo toho měl stačit rok vyšší odborné školy.

Změna má podle ministra stabilizovat a zkvalitnit systém kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry a ve svých důsledcích zvýšit počet všeobecných a dětských sester. Podle ministra jich ve zdravotnictví chybí 2000.

Potřebu zákonných pravidel pro vzdělání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny ministr obhajoval tím, že je "potřebný zákonný rámec pro vznik a formální uznání uvedených oborů". V současnosti vzdělání, rozsah a kvalitu nabízené péče čínských léčitelů není možné ověřit. Kritici ale poukazovali na to, že v žádné jiné evropské zemi není léčitelství takto uznáno. Proti uzákonění se stavěla také Česká lékařská komora.

Novela má obdobně uzákonit podmínky vzdělání pro behaviorální analytiky, jejichž obor souvisí s terapií pro lidi s poruchou autistického spektra. I když podle oponentů je to zvýhodnění proti jiným metodám, řada senátorů se za uzákonění přimlouvala.

V novele na rozdíl od doporučení zdravotnického výboru zůstala také pasáž týkající se zdravotnických záchranářů. Ti před nástupem do výjezdní skupiny budou muset absolvovat roční praxi na anesteziologicko-resuscitačním úseku, na úseku intenzivní péče nebo úseku akutního příjmu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy