Zastupitelství obžalovalo exprimátora Ústí nad Labem Mandíka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2015 15:57
Čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku.
Vít Mandík.
Vít Mandík. | Foto: Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Ústecké státní zastupitelství obžalovalo exprimátora Ústí nad Labem Víta Mandíka (ČSSD) a bývalého radního, v současné době zastupitele, Josefa Macíka (ČSSD) kvůli projektu vítání občánků.

Čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku.

Informovala o tom Česká televize. V případu figurovala ještě poslankyně Zuzana Kailová, Poslanecká sněmovna ji ale v červnu nevydala ke stíhání.

Město Ústí nad Labem se k trestnímu řízení nepřipojilo, řekla mluvčí radnice Romana Macová.

Mandík: o ničem nevím

Podle policie bývalí členové vedení města z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat majetkový prospěch společnosti, která vítání občánků organizovala.

"Statutárnímu městu Ústí nad Labem vznikla škoda nejméně 1 milion korun," řekla již dříve mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Mandík v pondělí řekl, že se s obžalobou ještě neseznámil, jakékoli porušení zákona odmítá.

"Žádný trestný čin jsem nespáchal, jsem nevinný. Téhle vykonstruované kauze nerozumím," řekl Mandík s tím, že město pod jeho vedením jen navázalo na obdobný projekt z minulých let.

Město vše sleduje

V letech 2008 až 2010 událost zajišťovala agentura Roxy II. "Bylo to za stejných podmínek, za stejné peníze," dodal Mandík.

Ani přes kriminalisty vyčíslenou škodu se město k trestnímu řízení s požadavkem na náhradu škody či nemajetkové újmy nepřipojilo.

"Celou kauzu pozorně sledujeme. Pokud dojde k pravomocnému odsouzení daných osob a vyčíslení způsobené škody, vedení města rozhodne o podání žaloby k příslušnému civilnímu soudu," řekl primátor Josef Zikmund (ANO).

Vítání občánků za 5,2 milionů

Kriminalisté chtěli původně obvinit i poslankyni Kailovou, která byla také členkou rady města. Poslanecká sněmovna ji ale ke stíhání nevydala.

Kriminalisté proto v jejím případě případ odložili, počítají ale s tím, že Kailovou obviní poté, co jí skončí poslanecký mandát.

Vítání občánků bylo společenskou akcí, která se konala několikrát do roka. Matky při ní dostávaly dárkový šek na 5000 korun na nákup dětských potřeb a drobné dárky.

Město mělo za akci zaplatit od roku 2012 do roku 2014 celkem 5,2 milionu.

Nehospodárná zakázka

Trestní oznámení kvůli údajně nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky podal zastupitel Jaroslav Achab Haidler (PRO!Ústí).

Poukazoval na nehospodárnost zakázky, při které šla matkám jen malá část vynaložených nákladů, zbytek inkasovala pořadatelská firma Darothore.

Radnice smlouvu vypověděla krátce poté, co případ začala vyšetřovat policie. Tehdy to zdůvodnila snahou šetřit.

Za rok a čtvrt město společnosti vyplatilo zhruba dva miliony korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy