Policie zadržela v Ostravě tři desítky fotbalových chuligánů

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 23. 3. 2014 10:10
Zápas Baníku se Spartou narušilo násilí mezi fanoušky. Většina zadržených je podezřelá z přestupků, někteří i z trestných činů.
GL: Baník - Sparta: bitka v hledišti
GL: Baník - Sparta: bitka v hledišti | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Během řádění fotbalových chuligánů v Ostravě při utkání Baníku se Spartou zadržela v sobotu policie 31 lidí. Při zásahu byl zraněn blíže neupřesněný počet výtržníků i 11 policistů, většinou lehce. Informovala o tom v neděli policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

"Již v noci ostravští policisté zahájili trestní stíhání či sdělili podezření (ve zkráceném přípravném řízení) prvním zadrženým. Muži si vyslechli obvinění či podezření pro přečiny výtržnictví a násilí proti úřední osobě," uvedla mluvčí.

Výtržníci na policisty házeli různé předměty, například pyrotechniku a kameny, napadali je údery, kopanci nebo i skokem na záda. Chuligáni způsobili i nemalé škody na majetku. Například na stadionu Bazaly, kde rváči hlásící se k ostravskému klubu vytrhali desítky sedaček a zničili i plot, přesáhne škoda 150.000 korun. Policejní mluvčí uvedla, že rozbito bylo také sklo autobusu, kterým cestovali fanoušci.

Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl řekl, že zdravotníci ošetřili sedmadvacetiletého muže, který utrpěl středně těžké poranění hlavy. Na stadionu pomáhali také muži, který dostal epileptický záchvat. Rovněž byli přivoláni k devatenáctiletému mladíkovi, ten ale ještě před jejich příjezdem odešel.

Holčáková uvedla, že počet podezřelých či obviněných pravděpodobně ještě poroste. Policisté budou stejně jako při dřívějších podobných situacích analyzovat množství natočených záznamů. "I dnes budou policisté pokračovat v úkonech trestního řízení, vyslýchat podezřelé, které pro ovlivnění alkoholem nebylo možné dosud vyslechnout," uvedla mluvčí.

První desítku chuligánů zadrželi policisté ještě před zápasem. Příznivci Sparty dělali výtržnosti už cestou do Ostravy ve vlaku, kterým jich cestovalo asi 400.

"Házeli za jízdy pyrotechniku a dopouštěli se dalšího protiprávního jednání, nerespektovali výzev policistů, útočili na policisty," řekla Holčáková.

Výtržnosti pak pokračovaly u nádraží v moravskoslezské metropoli. Sparťané cestou z nádraží na stadion omezovali dopravu, znovu házeli pyrotechniku. Policie je nakonec nechala na stadion odvézt autobusy.

Další šarvátky propukly na stadionu Bazaly o přestávce utkání, které mělo

GL: Baník - Sparta: bitka v hledišti
GL: Baník - Sparta: bitka v hledišti | Foto: Dalibor Sosna

až do té doby klidný průběh. Situace se vyhrotila, když ze sparťanského sektoru přilétlo mezi domácí diváky několik světlic.

Zhruba stovka ostravských chuligánů se pokusila dostat do sektoru hostů, prolomila i ploty v nárazové zóně, ale oba tábory se přes policejní kordon k sobě nedostaly.

Příznivci Baníku, kteří zdemolovali část stadionu, kde vytrhali desítky sedaček, pak útočili na policejní těžkooděnce. Přibližně po půlhodině se situace na stadionu zklidnila, druhý poločas utkání začal s asi dvacetiminutovým zpožděním.

"Vyčíslování škod zatím probíhá a přesněji to budeme schopni říct v pondělí. Ale prvním odhadem se určitě nedostaneme pod 150 tisíc. Kompletně zničeny byly oba ploty v nárazové zóně," řekl provozní manažer klubu Petr Konderla.

Podle bezpečnostního manažera FAČR Martina Syneckého nepokoje vyprovokovala skupinu fanoušků z Polska, kteří se hlásí ke klubu GKS Katovice.

"Zabránit těmto osobám ve vstupu na území ČR a potažmo také na české stadiony je s ohledem na volný pohyb osob v Schengenském prostoru téměř nemožné," vysvětlil Synecký.

GL: Baník - Sparta: fanoušci
GL: Baník - Sparta: fanoušci | Foto: Dalibor Sosna

FAČR chce ve spolupráci s policií události důsledně vyšetřit. Zároveň hodlá jednat o tom, aby v budoucnu měli pořadatelé a policie větší oporu v zákonech a mohli těmto případům předcházet.

"Tato událost FAČR znovu utvrdila v nutnosti urychleně zavést opatření, která by v budoucnu měla tuto problematiku definitivně vyřešit," uvedl Synecký.

Problémy s fotbalovými chuligány provázejí většinu zápasů mezi Baníkem a Spartou. Při posledním vzájemném utkání v Ostravě loni v dubnu policie zajistila 12 lidí z obou táborů.

Do sobotní akce byli kromě těžkooděnců nasazeni i příslušníci městské policie, policisté na koních i se psy, společné česko-polské hlídky (kvůli příznivcům Baníku z Polska) a vrtulník.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy