Policie zadržela v Ostravě tři desítky fotbalových chuligánů

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 23. 3. 2014 10:10
Zápas Baníku se Spartou narušilo násilí mezi fanoušky. Většina zadržených je podezřelá z přestupků, někteří i z trestných činů.
GL: Baník - Sparta: bitka v hledišti
GL: Baník - Sparta: bitka v hledišti | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Během řádění fotbalových chuligánů v Ostravě při utkání Baníku se Spartou zadržela v sobotu policie 31 lidí. Při zásahu byl zraněn blíže neupřesněný počet výtržníků i 11 policistů, většinou lehce. Informovala o tom v neděli policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

"Již v noci ostravští policisté zahájili trestní stíhání či sdělili podezření (ve zkráceném přípravném řízení) prvním zadrženým. Muži si vyslechli obvinění či podezření pro přečiny výtržnictví a násilí proti úřední osobě," uvedla mluvčí.

Výtržníci na policisty házeli různé předměty, například pyrotechniku a kameny, napadali je údery, kopanci nebo i skokem na záda. Chuligáni způsobili i nemalé škody na majetku. Například na stadionu Bazaly, kde rváči hlásící se k ostravskému klubu vytrhali desítky sedaček a zničili i plot, přesáhne škoda 150.000 korun. Policejní mluvčí uvedla, že rozbito bylo také sklo autobusu, kterým cestovali fanoušci.

Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl řekl, že zdravotníci ošetřili sedmadvacetiletého muže, který utrpěl středně těžké poranění hlavy. Na stadionu pomáhali také muži, který dostal epileptický záchvat. Rovněž byli přivoláni k devatenáctiletému mladíkovi, ten ale ještě před jejich příjezdem odešel.

Holčáková uvedla, že počet podezřelých či obviněných pravděpodobně ještě poroste. Policisté budou stejně jako při dřívějších podobných situacích analyzovat množství natočených záznamů. "I dnes budou policisté pokračovat v úkonech trestního řízení, vyslýchat podezřelé, které pro ovlivnění alkoholem nebylo možné dosud vyslechnout," uvedla mluvčí.

První desítku chuligánů zadrželi policisté ještě před zápasem. Příznivci Sparty dělali výtržnosti už cestou do Ostravy ve vlaku, kterým jich cestovalo asi 400.

"Házeli za jízdy pyrotechniku a dopouštěli se dalšího protiprávního jednání, nerespektovali výzev policistů, útočili na policisty," řekla Holčáková.

Výtržnosti pak pokračovaly u nádraží v moravskoslezské metropoli. Sparťané cestou z nádraží na stadion omezovali dopravu, znovu házeli pyrotechniku. Policie je nakonec nechala na stadion odvézt autobusy.

Další šarvátky propukly na stadionu Bazaly o přestávce utkání, které mělo

GL: Baník - Sparta: bitka v hledišti
GL: Baník - Sparta: bitka v hledišti | Foto: Dalibor Sosna

až do té doby klidný průběh. Situace se vyhrotila, když ze sparťanského sektoru přilétlo mezi domácí diváky několik světlic.

Zhruba stovka ostravských chuligánů se pokusila dostat do sektoru hostů, prolomila i ploty v nárazové zóně, ale oba tábory se přes policejní kordon k sobě nedostaly.

Příznivci Baníku, kteří zdemolovali část stadionu, kde vytrhali desítky sedaček, pak útočili na policejní těžkooděnce. Přibližně po půlhodině se situace na stadionu zklidnila, druhý poločas utkání začal s asi dvacetiminutovým zpožděním.

"Vyčíslování škod zatím probíhá a přesněji to budeme schopni říct v pondělí. Ale prvním odhadem se určitě nedostaneme pod 150 tisíc. Kompletně zničeny byly oba ploty v nárazové zóně," řekl provozní manažer klubu Petr Konderla.

Podle bezpečnostního manažera FAČR Martina Syneckého nepokoje vyprovokovala skupinu fanoušků z Polska, kteří se hlásí ke klubu GKS Katovice.

"Zabránit těmto osobám ve vstupu na území ČR a potažmo také na české stadiony je s ohledem na volný pohyb osob v Schengenském prostoru téměř nemožné," vysvětlil Synecký.

GL: Baník - Sparta: fanoušci
GL: Baník - Sparta: fanoušci | Foto: Dalibor Sosna

FAČR chce ve spolupráci s policií události důsledně vyšetřit. Zároveň hodlá jednat o tom, aby v budoucnu měli pořadatelé a policie větší oporu v zákonech a mohli těmto případům předcházet.

"Tato událost FAČR znovu utvrdila v nutnosti urychleně zavést opatření, která by v budoucnu měla tuto problematiku definitivně vyřešit," uvedl Synecký.

Problémy s fotbalovými chuligány provázejí většinu zápasů mezi Baníkem a Spartou. Při posledním vzájemném utkání v Ostravě loni v dubnu policie zajistila 12 lidí z obou táborů.

Do sobotní akce byli kromě těžkooděnců nasazeni i příslušníci městské policie, policisté na koních i se psy, společné česko-polské hlídky (kvůli příznivcům Baníku z Polska) a vrtulník.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy