Žalobci chtějí, aby BIS odtajnila dokumenty ke kauze Nagyová

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
11. 3. 2014 19:35
Odtajnění materiálů by žalobcům při vyšetřování výrazně usnadnilo práci.
Vrchní zástupce Ivo Ištvan
Vrchní zástupce Ivo Ištvan | Foto: Vojtěch Marek

* Tento text vyšel v úterním vydání deníku Insider, který jej poskytl redakci Aktuálně.cz v plném znění

Praha – Olomoučtí návladní, kteří vedou případ Jany Nečasové (dříve Nagyové), usilují o to, aby písemnosti BIS, z jejichž ohrožení v minulém týdnu obvinili kromě Nečasové také lobbistu Ivo Rittiga a advokáty Davida Michala a Tomáše Jindru, přestaly být v utajeném režimu.

"Budeme oslovovat původce informace, aby vyhodnotil, zda je stále třeba ten patřičný dokument utajovat,“ řekl Insideru návladní Pavel Komár, aniž by upřesnil, kterou instituci o odtajnění požádá.

Komárův nadřízený, vrchní zástupce Ivo Ištvan, však již před časem ve svém dopisu Ústavnímu soudu nastínil, že Nečasová (Nagyová) měla prostřednictvím Rittigova známého Jindry "informovat o obsahu zpráv BIS, které by se mohly týkat aktivit podezřelých".

Žalobci přiznávají, že by jim případné odtajnění materiálů podstatně ulehčilo práci. „Bohužel je to důsledek toho, že se to týká stále utajované informace, takže musíme vyhovět požadavkům zákona,“ uvedl Komár.

Mluvčí BIS Jan Šubert již dříve odmítl jakékoli dotazy na spolupráci s olomouckým zastupitelstvím. "Nebudeme to komentovat," řekl deníku Insider Šubert.

Vyšší sazba pro Nečasovou

Za ohrožení utajované informace hrozí trojici Rittig, Jindra a Michal až tři roky vězení, Nečasové však až osm let.

Někdejší Nečasova sekretářka totiž má – na rozdíl od uvedeného tria – bezpečnostní prověrku, a to na nejnižší stupeň "vyhrazené".

"I tak se musela účastnit školení, jak utajovanou informaci rozpoznat, jak s nimi zacházet a komu je nepředávat," podotkl zdroj Insideru blízký vyšetřování kauzy.

Hledá se původce

V případu však stále nebyla obviněna osoba, od níž k Nečasové dokumenty unikly.

Týdeník Euro na svém webu minulý týden uvedl, že dalšími stíhanými v případu mohou být expremiér Petr Nečas, exministr zemědělství Petr Bendl (na jeho ministerstvu působil Tomáš Jindra jako poradce) nebo Lubomír Poul.

Právě Poul jako vedoucí Úřadu vlády předával utajené dokumenty premiérovi. Přitom je podle pozdějších zjištění skladoval v obyčejné skříni, tedy nikoli trezoru ani spisovně, jak by měl.

 

Právě se děje

Další zprávy