Žalobce chce u soudu s chrastavským střelcem Klause

ČTK ČTK
25. 4. 2013 18:10
Kauza střelce z Chrastavy, který "střílel" na Klause, nebere konce. Klaus má svědčit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha/Liberec- Státní zástupce žádá předvolat bývalého prezidenta Václava Klause jako svědka k soudu s Pavlem Vondroušem, který loni na tehdejší hlavu státu vystřelil v Chrastavě na Liberecku z airsoftové pistole.

Oznámil to Vondroušův advokát Jiří Vyvadil poté, co se seznámil s textem obžaloby. Hlavní líčení Okresní soud v Liberci nařídil na 6. června. Za násilí proti úřední osobě hrozí Vondroušovi od šesti měsíců do šesti let vězení.

Státní zástupce klade v obžalobě Vondroušovi za vinu, že na Klause sedmkrát vystřelil ze vzdálenosti méně než jednoho metru, přičemž nejméně čtyři rány zasáhly pravou paži prezidenta.

Klaus podle žalobce utrpěl zhmožděniny kůže s mírným otokem a bolestivostí. K hlavnímu líčení předvolal mimo jiné Klause a muže z prezidentovy ochranky. Podle Vyvadila je téměř jisté, že soud na návrh obžaloby Klause skutečně předvolá.

Vondroušův advokát namítá, že airsoftová pistole není smrtící zbraň

Vyvadil s tvrzením žalobce nesouhlasí a například namítá, že airsoftová pistole, kterou Vondrouš použil, není smrtící zbraň.

"Je běžnou výbavou pro sportovce - fanoušky, kteří se jejím prostřednictvím odreagovávají: střílejí na sebe a hlásí zásahy. Je určena pro střelbu na osoby a jde o hru," dodal advokát.

Státní zástupce podal obžalobu v polovině dubna. Šestadvacetiletý muž vystřelil na prezidenta loni v září při otevírání nového mostu v Chrastavě.

Prezident procházel davem lidí, v němž byl i Vondrouš oblečený v maskáčích. Útočník zblízka na Klause několikrát vypálil z airsoftové pistole.

Z místa pak odešel, aniž prezidentova ochranka zasáhla, a dokonce poskytl rozhovor novinářům. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem.

Klause si vybral proto, že ho považuje za jednoho z lidí, kteří stojí za současným špatným stavem České republiky.

Policie při vyšetřování dospěla k závěru, že se Vondrouš útokem na Klause dopustil výtržnictví. Státní zástupce ale právní kvalifikaci činu zpřísnil. Zamítl také žádost Vyvadila, aby trestní stíhání zastavil.

Vondrouše také vloni v listopadu, kdy byl Klaus na návštěvě Rakouska, krátce zadržela tamní policie. Zatčen byl před vídeňskou budovou Rakouského průmyslového spolku, kde byla připravena prezentace Klausovy knihy.

Vondroušovi také hrozila pětimilionová pokuta za to, že ve svém občasníku zveřejnil výpověď Klause k útoku v Chrastavě. Policie ale nakonec porušení zákona nezjistila. Vondrouš se také chystá vydat knihu, v níž chce mimo jiné zveřejnit své motivy k útoku na Klause.

Kvůli incidentu v Chrastavě rezignoval ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka a krajský státní zástupce začal dva členy policejní ochranné služby stíhat za porušení povinnosti strážní služby. Klaus ale jejich stíhání zastavil.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Bývalý imám Shehadeh nepodal dovolání proti desetiletému trestu

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který si má odpykat deset let ve vězení, nepodal dovolání k Nejvyššímu soudu. Mimořádný opravný prostředek využil ve sledované kauze jen obhájce jeho bratra Omara, jenž si má odpykat o rok více. Dovolání podle dostupných informací nepodala ani partnerka Omara Shehadeha Fátima Hudková. Dostala šestiletý trest.

Z justiční databáze InfoSoud je patrné, že k nejvyšší instanci odešlo na konci listopadu spolu se spisem pouze jedno dovolání, které podle dřívějšího vyjádření mluvčí Městského soudu v Praze Markéty Puci podal právě obhájce Omara Shehadeha. Česká justice stíhala Omara Shehadeha jako uprchlého, stejně jako Hudkovou.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební neschopnosti. Oznámila to dnes agentura DPA. Firma má podle svých slov v Německu kolem 1400 poboček a další v zahraničí, včetně Česka. Firma doufá v reorganizaci a obnovení činnosti na jaře. Jak se situace dotkne poboček v zahraničí zatím není jasné.

Finanční potíže Klieru rostly od začátku pandemie kvůli prudkému poklesu poptávky. Na začátku září firma požádala o ochranu před věřiteli za účelem reorganizace. Nyní soud v německém Wolfsburgu, kde má firma sídlo, uvolnil cestu hlavnímu konkurznímu řízení.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Zeman jmenoval Petra Mlsnu předsedou antimonopolního úřadu

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval Petra Mlsnu předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dosavadní náměstek ministra vnitra ve funkci nahradil Petra Rafaje, který k dnešku rezignoval. Jeho konec požadovali zástupci vládní koalice.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se uskutečnilo poprvé, dosud nového předsedu vybírali politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy