Odmítám kontrolovat korunové dluhopisy, řekl finanční šéf Janeček. Prověřte je, nařídili mu poslanci

Martin Ťopek ČTK Martin Ťopek, ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2017 14:27
Šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček musí připravit pokyn pro finanční úřady k prověření majitelů korunových dluhopisů. Podle poslanců rozpočtového výboru je podezření, že emise dluhopisů mohly v některých případech sloužit ke zneužití zákona, například k vyplácení dividend společnosti společníkovi. Podle Janečka je ale vše v souladu se zákonem.
Ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.
Ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. | Foto: Martin Ťopek

Praha - Ve slovní přestřelku se změnila debata ředitele Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martina Janečka se členy poslaneckého rozpočtového výboru. Podle poslanců jsou doložitelná podezření, že při emisích dluhopisů o nominální hodnotě jedné koruny v roce 2012 mohli některé firmy a jejich vlastníci zneužít daňové zákony.

Janeček kontroval tím, že korunové dluhopisy, které zajišťují jejich majitelům mnohamilionové nezdaněné příjmy, jsou v souladu se zákonem a nemá cenu je prověřovat pro podezření z daňových úniků. 

Dluhopisy se ocitly v centru pozornosti v souvislosti s transakcí ministra financí Andreje Babiše (ANO), který je v minulosti koupil od společnosti Agrofert, kterou vlastnil. V roce 2012 jich nakoupil za jednu a půl miliardy, z jejich výnosů má každý rok 90 milionů nezdaněných peněz, o stejnou částku si navíc Agrofert snižuje daňový základ. 

Janeček, ač šéf všech finančních úřadů, před poslanci hájil zájmy Babiše a dalších majitelů velkých firem, kteří také využili možnosti koupit od svých firem dluhopis a mít tak příjem nezdaněných peněz.

"Pokud někdo zneužije právo, jak říkáte, musí ze všech okolností vyplývat, že mu šlo o daňové zvýhodnění. Nestačí jen pocit, že se to někomu nelíbí," řekl šéf finančního ředitelství poslancům. Ti se jej naopak snažili přesvědčit, že to má být jeho povinnost nechat prověřit všechny majitele dluhopisů, kteří je nakoupili od svých vlastních firem.

Kozel zahradníkem

Například bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že finanční správa je podle daňového řádu povinna zkoumat, zda šlo opravdu o vydání a nákup dluhopisů, nebo zda svou podstatou nešlo například o skryté vyplacení dividendy společníkovi.

"Andrej Babiš je ministrem financí, není možné, aby existovaly jakékoli pochybnosti o čistotě jeho podnikání včetně placení daní. Zatím to vypadá, že je kozel zahradníkem," prohlásil poslanec ČSSD Ladislav Šincl. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že kdyby Janeček hájil daňové poplatníky stejně jako ministra Babiše, byla by finanční správa oblíbená instituce.

Jednání doprovázely i osobní výpady. Například když ředitel Janeček oslovil předsedu klubu ODS "pane Stanjuro" dostalo se mu okamžitě důrazného poučení, že má používat oslovení "pane poslanče". Janeček se sice omluvil, ale vzápětí ho Stanjura obvinil, ž nedůstojného chování. "A nebuďte ironický," vyslechl si šéf GFŘ.

Toho nyní čeká úkol připravit pokyny pro jednotlivé finanční úřady. Do konce května pak musí sněmovně předat zprávu, zda kontroloři objevili nějaké důvody k podezření, že si majitelé velkých firem pomocí dluhopisů pomohli k nezdaněným penězům. 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy