Žáčka v čele ústavu pro studium totality nahradí Pernes

Pavel Baroch
17. 2. 2010 18:00
Historik Jiří Pernes je novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů
Nový ředitel Jiří Pernes přichází z Ústavu pro soudobé dějiny
Nový ředitel Jiří Pernes přichází z Ústavu pro soudobé dějiny | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pavla Žáčka vystřídá od dubna v čele Ústavu pro studium totalitních režimů historik Jiří Pernes, vedoucí vědecký pracovník Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

"Chtěl bych docílit toho, aby veřejnost přestala vnímat ústav jako politickou nebo politizující instituci, ale jako vědeckou instituci, která chce přispět k poznání naší historie," řekl Aktuálně.cz bezprostředně po svém zvolení Pernes.

Dodal, že dalším jeho cílem je dostat ústav z izolace, aby se stal partnerem dalších vědeckých pracovišť a vysokých škol.

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů se z pěti kandidátů v závěru výběrového řízení rozhodovala právě mezi Pernesem a současným ředitelem Pavlem Žáčkem, který organizaci vedl od jejího vzniku v roce 2008.

Nakonec čtyři členové rady hlasovali pro Pernese, dva byli proti a jeden se zdržel hlasování.

Jiří Pernes je předsedou vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů, specializuje se na dějiny českých zemí na přelomu 19. a 20. století a československé dějiny po roce 1945. Je například spoluautorem knihy o poúnorovém ministru národní obrany Alexeji Čepičkovi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy