Žáčka v čele ústavu pro studium totality nahradí Pernes

Pavel Baroch
17. 2. 2010 18:00
Historik Jiří Pernes je novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů
Nový ředitel Jiří Pernes přichází z Ústavu pro soudobé dějiny
Nový ředitel Jiří Pernes přichází z Ústavu pro soudobé dějiny | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pavla Žáčka vystřídá od dubna v čele Ústavu pro studium totalitních režimů historik Jiří Pernes, vedoucí vědecký pracovník Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

"Chtěl bych docílit toho, aby veřejnost přestala vnímat ústav jako politickou nebo politizující instituci, ale jako vědeckou instituci, která chce přispět k poznání naší historie," řekl Aktuálně.cz bezprostředně po svém zvolení Pernes.

Dodal, že dalším jeho cílem je dostat ústav z izolace, aby se stal partnerem dalších vědeckých pracovišť a vysokých škol.

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů se z pěti kandidátů v závěru výběrového řízení rozhodovala právě mezi Pernesem a současným ředitelem Pavlem Žáčkem, který organizaci vedl od jejího vzniku v roce 2008.

Nakonec čtyři členové rady hlasovali pro Pernese, dva byli proti a jeden se zdržel hlasování.

Jiří Pernes je předsedou vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů, specializuje se na dějiny českých zemí na přelomu 19. a 20. století a československé dějiny po roce 1945. Je například spoluautorem knihy o poúnorovém ministru národní obrany Alexeji Čepičkovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy