Za Vondrův výrok o "oportunistických sviních" čekají slovinští europoslanci omluvu

ČTK ČTK
2. 10. 2020 15:39
Slovinští europoslanci zareagovali dopisem na vyjádření svého českého kolegy Alexandra Vondry (ODS). Ten po středečním fotbalovém utkání kvůli verdiktu slovinského rozhodčího napsal, že "Slovinci dokážou být oportunistické svině". Europoslanci v dopisu na uvedli, že Vondra urazil spíš "své vlastní lidi" a doufají, že se za vyjádření dokáže omluvit. Vondra napsal, že kolegům odpoví příští týden.
Místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra
Místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra | Foto: ČTK

"Slavie je mi dneska upřímně líto. Zaříznul ji slovinský rozhodčí. Vždycky jsem říkal, že Slovinci dokážou být oportunistický svině. Viz například chování k turistům tranzitujicim do Chorvatska. Dneska se to zas potvrdilo…" napsal Vondra po středečním utkání 4. předkola fotbalové Ligy mistrů mezi Slavií a dánským Midtjyllandem.

Utkání v Dánsku rozhodlo kontroverzní rozhodnutí slovinského sudího Damira Skominy nechat pět minut před koncem zopakovat na základě doporučení videorozhodčího pokutový kop proti pražskému týmu. Midtjylland ho na rozdíl od prvního pokusu proměnil a vstřelil rozhodující gól na 2:1. Slavia nakonec duel prohrála 1:4.

Všech osm slovinských europoslanců v dopisu napsalo, že Vondrova slova se jich nedotkla, protože jsou nízká a hrubá. "Máme na víc, a tím myslíme Slovince i Čechy. Ve středu jste nás neurazil, urazil jste své vlastní lidi," stojí v dopisu. Europoslanci doufají, že Vondra se za vyjádření dokáže omluvit.

Vondra v pátek napsal, že slovinským europoslancům příští týden v klidu a míru rád odpoví. "Naprosto rozumím potřebě oddělit srdce fotbalového fanouška od rozumu v diplomacii a mezistátních vztazích," uvedl.

I politici milují fotbal, hájí výrok Fiala

Vondru v minulých dnech kritizovali někteří čeští politici. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru uvedl, že žádný národ si nezaslouží "takhle sprosté a paušalizující odsouzení".

"Kdyby někdo řekl, že členové ODS se dokážou chovat jako xenofobní idioti, asi by vás to docela naštvalo, že? Tak nečiňte Slovincům, co nechcete, aby bylo činěno vám, a na světě bude dobře," napsal Vondrovi na Twitteru pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Za místopředsedu ODS se postavil šéf občanských demokratů Petr Fiala. "Byla to emotivní reakce velkého slavistického fanouška na podivné rozhodnutí rozhodčího. I politici milují fotbal, fandí a občas zoufale vykřiknou nad křivdou vůči jejich týmu. Paušalizovat se samozřejmě nemá - ani v politice, ani ve fotbale. Víc se k tomu ale nemá cenu vyjadřovat. Sašu Vondru opravdu nepodezírám z žádné nenávisti," sdělil Fiala serveru Seznam Zprávy.

Vondra: Měli bychom vybrat národního ptáka, volný je sokol. S ODS chci porazit Babiše

ODS se hlásí k odkazu Václava Havla, náš cíl je vyhrát v příštích volbách, Babiš bude mít ještě problémy se svým obrovským konfliktem zájmů. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy