Za bílého lva bílou orlici. Zeman si s Dudou vyměnil nejvyšší státní vyznamenání

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2016 17:27
Český a polský prezident si v úterý na Pražském hradě vyměnili nejvyšší státní vyznamenání svých zemí. Miloš Zeman předal Adrzeji Dudovi Řád bílého lva a převzal od něj Řád bílé orlice. Duda patří k nejmladším držitelům tohoto vyznamenání. Zeman a Duda se vzájemně ocenili za rozvoj česko-polských vztahů. Řád bílého lva v minulosti obdrželi také jeho předchůdci Lech Kaczyński, Lech Walesa nebo Aleksander Kwaśniewski.
Miloš Zeman a Andrzej Duda při předávání vyznamenání.
Miloš Zeman a Andrzej Duda při předávání vyznamenání. | Foto: Archiv KPR, foto Hana Brožková

Praha - Český prezident Miloš Zeman a jeho polský protějšek Andrzej Duda si za rozvoj česko-polských vztahů navzájem udělili nejvyšší státní vyznamenání. Duda obdržel při návštěvě České republiky Řád bílého lva, Zeman byl oceněn Řádem bílé orlice.

Třiačtyřicetiletý Duda patří k nejmladším držitelům tohoto vyznamenání. Řád bílého lva v minulosti obdrželi také jeho předchůdci Lech Kaczyński, Lech Walesa nebo Aleksander Kwaśniewski.

Duda zamířil do České republiky sedm měsíců po zvolení do funkce prezidenta. Během jednání na Hradě se Zemanem hovořili o spolupráci zemí visegrádské skupiny, migrační krizi i vztazích Česka a Polska, které obě hlavy státu považují za vynikající. Duda poděkoval Zemanovi za to, že polská menšina má v České republice dobré podmínky pro život.

Po předání vyznamenání podává Zeman na Hradě oběd, kterého se zúčastní také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a Zemanův předchůdce Václav Klaus.

Dudu odpoledne čeká ještě setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Později s manželkou položí věnec ke hrobu Václava Havla.

Polský prezident přijel do Česka už v pondělí večer. Neoficiální část své návštěvy strávil na polské ambasádě, kde se setkal s polskými krajany.

Po setkání s Dudou Zeman také řekl, že Evropská unie by Polsko neměla kritizovat. Varšava čelí kritice EU i některých dalších států kvůli údajně nedemokratickým změnám, které provedla konzervativní vláda.

"Polská vláda vzniklá ze svobodných voleb má plné právo uskutečňovat opatření, které jí dává mandát z těchto voleb," prohlásil Zeman. "Neměla by být vystavena moralizující kritice Evropské unie, jež by se naopak měla konečně soustředit na svůj základní úkol a to je ochrana vnějších hranic," dodal český prezident.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy