Z protestů v regionech jsou první součty. Příští týden to bude největší, věří Minář

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
30. 5. 2019 13:40
Napočítali jsme už 20 tisíc účastníků, a to jsme ještě nezapočetli města jako Brno, Plzeň či Ostrava, uvedli ve čtvrtek pro Aktuálně.cz lidé z centrálního štábu Milionu chvilek pro demokracii v Praze. Právě tam se hromadí informace od organizátorů úterních protestů po celé zemi. S výsledkem jsou spokojeni a už se chystají na další kolo nadcházející úterý, tentokrát ale opět na Václavském náměstí v Praze. V regionech tuto akci předseda spolku Mikuláš Minář avizoval velmi ambiciózně - jako největší demonstraci od roku 1989.
Veronika Vendlová, Robin Suchánek (uprostřed) a Jiří-Jakub Zévl, kteří jsou součástí nejužšího týmu organizátorů z Milionu chvilek pro demokracii.
Veronika Vendlová, Robin Suchánek (uprostřed) a Jiří-Jakub Zévl, kteří jsou součástí nejužšího týmu organizátorů z Milionu chvilek pro demokracii. | Foto: Martin Mádl

"Máme na webu formulář, přes který se můžou pořadatelé demonstrací registrovat. A následně nám posílají fotky nebo píší, kolik přišlo lidí, jak demonstrace vypadala nebo jaký z toho měli pocit. Hodně nás jejich názory zajímají," popisuje Veronika Vendlová z Milionu chvilek pro demokracii. 

Právě ona má se svými spolupracovníky už měsíce nejtěsnější kontakt s lidmi, kteří organizují protesty proti předsedovi vlády Andreji Babišovi či ministryni spravedlnosti Marii Benešové v regionech.

Podle svých slov zatím prošla ohlasy zhruba z poloviny míst, kde v úterý lidé demonstrovali. Bylo jich tentokrát 242, zatímco v polovině května "jen" 130. "Některé akce byly mimořádně úspěšné, například v Brně, Berouně, v Kutné Hoře nebo v Dobřichovicích přišlo neuvěřitelné množství lidí. Zatím jsem napočítala účast zhruba 20 tisíc lidí, a to ještě nemám započítané Brno, kde byly odhadem čtyři tisíce lidí, Ostravu, Plzeň, České Budějovice a další města. Tam všude přišlo poměrně dost lidí," říká Vendlová.

Sama v úterý vyrazila do Nového Města na Moravě, zatímco například předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář vystoupil v Brně. "Šiřte dál, jak premiér poškozuje zemi, sežeňte další podpisy pod petici pro odstoupení premiéra a přijďte, pokud můžete, na Václavské náměstí na největší demonstraci od roku 1989," zval Minář na 4. června do Prahy, kde, jak doufá, začne v 18:30 největší dosavadní protest Milionu chvilek pro demokracii.

Do Prahy vypravíme autobusy

Podle Vendlové se z mnoha míst lidé do Prahy skutečně chystají, a to často organizovaně. "Například Liberec vypravuje znovu autobus, Sušice už rovnou dva, jeden Nová Paka a okolí, další Krásná Lípa. Těch míst ale bude ještě podstatně víc, což je patrné i z toho, že až na výjimky narůstá počet účastníků demonstrací," míní Vendlová.

Pro představu několik měst a obcí jmenuje: Úvaly, Kolín, Jihlava, Česká Skalice, Domažlice, Ivančice, Moravské Budějovice nebo Vrchlabí. Na některých místech se objevily i známé tváře, například v Jičíně vystoupila herečka Jana Plodková nebo místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.  

Co bude po červnovém shromáždění na Václavském náměstí a zda budou následovat další protesty, není zatím jasné. Minář i jeho spolupracovníci odkazují právě na 4. červen, kdy oznámí své další plány.

Aby lidé nezahořkli

Vendlová ale ujišťuje, že se v žádném případě nerozpadne síť aktivistů, která se táhne prakticky přes celou zemi. Podle jejího názoru si Minář i další uvědomují, jak nesmírně cenní tito lidé pro Milion chvilek pro demokracii jsou a jak moc záleží na tom, aby po skončení demonstrací nezahořkli.

"Dostávám od těchto lidí z regionů spoustu mailů, s řadou z nich se potkáváme i osobně. Jsou to velmi aktivní a úžasní lidé, kterým opravdu velmi záleží na co nejlepší budoucnosti naší země. Mě kontakt s nimi obrovsky obohacuje a povzbuzuje," svěřuje se a ukazuje některé zprávy od aktivistů v regionech.

Premiérovi nevyhrožuji. Žádal jsem ho, aby nás bral vážně. Pokud nás bude dál ignorovat, tak budou pokračovat protesty, říká Mikuláš Minář. | Video: Emma Smetana

Vše začalo před finálním bojem o Hrad 

Bez ohledu na další podobu protestů je zjevné, že spolek Milion chvilek pro demokracii má v současnosti velkou síť podporovatelů, kteří jsou připraveni reagovat na výzvy k občanským protestům. Podle Vendlové začala tato síť dobrovolníků vznikat po prvním kole prezidentských voleb, kdy se odehrával závěrečný souboj mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem.

"Základ této skupiny dobrovolníků tvořili lidé, kteří pracovali především pro prezidentské kandidáty Marka Hilšera a Michala Horáčka, k nimž se přidali i někteří pomocníci Jiřího Drahoše a Pavla Fischera. Poté, co zvítězil Miloš Zeman, jsme se začali pravidelně scházet," vrací se k prvním měsícům loňského roku Vendlová.

Vznikla tak facebooková skupina "Společně to dáme - Dobrovolníci", jejíž dosah se díky sociálním sítím rychle šířil a brzy dosáhla počtu pěti tisíc lidí. Když se loni v březnu prezentovala na setkání aktivistů v pražském Divadle Archa, právě Vendlová mluvila o tom, že chtějí především podporovat zachování demokratických principů v České republice dobrovolnou občanskou činností. "Doufám, že nás bude brzy mnohem víc. Chtěla bych vás poprosit, abyste si ve chvílích, kdy vás něco demotivuje, uvědomili, že v tom nejste sami," sdělila zaplněnému hledišti v divadle Vendlová.

Shodou okolností na stejném pódiu ve stejný den vystoupil také Mikuláš Minář, který tehdy vysvětloval, co je - v té době ještě téměř neznámý - spolek Milion chvilek pro demokracii. Odtud už nebylo daleko k tomu, že se Minář a Vendlová společně s dalšími domluvili na spolupráci a začali postupovat jednotně až do dnešních dnů.

Stovky až tisíce lidí dnes demonstrovaly v desítkách menších i větších měst po celé zemi proti premiérovi Andreji Babišovi a za nezávislost justice. | Video: ČTK, Zuzana Hronová, Barbora Wohlinová
 

Právě se děje

Další zprávy