Z dětského domova do rukou exekutora. Kvůli jízdě načerno

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
23. 11. 2014 15:00
Exekuce v řádu až desítek tisíc korun čekají na některé děti, které opouští dětské domovy. Stačí jedna pokuta za jízdu načerno, kterou za ně jejich rodiče nezaplatili.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: dpp.cz

Praha – Až desítky dětí, které opouští dětské domovy, se hned na začátku dospělosti musí potýkat s exekucemi, mnohdy i v řádech desítek tisíc korun. Důvod je přitom banální a zná ho spousta lidí – pokuta za jízdu načerno.

Problém je, že někteří soudci mnohdy vůbec neřeší věk, okolnosti pokuty ani prostředí, ve kterém takový černý pasažér vyrůstá.

"Odsuzují děti nejen k placení pokuty, ale i mnohatisícových nákladů řízení a nepřipadá jim na tom nic divného. Nevím, jestli je to nezájem, nebo jaká je motivace soudců," popisuje právnička Alena Vlachová, která se problematikou dlouhodobě zabývá, a přidává konkrétní případ.

Soud odsoudil sedmileté dítě, které jelo načerno v doprovodu své matky. I přesto zkonstatoval, že žaloba ze strany dopravního podniku je oprávněná, a kromě samotné přirážky podniku přiznal i náhradu nákladů.

Přitom už nyní soudy nemusí advokátům, kteří pohledávky vymáhají, a exekutorům vycházet vstříc, což potvrdil i Ústavní soud.

"Z každé tisícikorunové pokuty se takto stane třeba dvacet tisíc a to je pro děti likvidační," poukazuje advokátka. Při odchodu z dětského domova totiž děti nemají prakticky žádné prostředky, natož aby mohly splácet několik let staré dluhy.

Ministerstvo: Soudy by měly být obezřetné

Častý formalismus u českých soudů není žádnou novinkou a ví o něm i ministerstvo spravedlnosti, které soudce nabádá k obezřetnosti. "Vyjde-li například najevo, že je rodič dítěte v takovém řízení zcela pasivní, není nutné automaticky přistoupit k vydání rozsudku, ale zvážit, zda není třeba dítěti ustanovit opatrovníka, který jej v řízení náležitě zastoupí," říká mluvčí resortu Kateřina Hrochová.

Přesto ministerstvo rozsudky, ve kterých soudci vystaví děti z dětských domovů napospas exekutorům, zvrátit nemůže. "Jakýmkoliv zásahem by byla porušena dělba moci, což je v demokratickém právním státě nepřípustné,“ upozorňuje Hrochová.

Kvůli nedostatku pravomocí se navíc v takových případech nemůže angažovat ani veřejný ochránce práv. "Spor přísluší rozhodnout soudu a ani do jeho rozhodovací činnosti ochránce nesmí zasahovat," podotýká mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Ve finále tak záleží pouze na ochotě dopravních podniků.

Podle Vlachové by mohlo být alespoň částečnou cestou, kdyby se v občanském soudním řádu objevilo ustanovení o tom, že za nezletilé platí náklady řízení jejich rodiče. Taková změna by se podle ministerstva mohla objevit v chystaném novém civilním soudním řádu, kdy by se takovou možností měla zabývat pracovní komise, která nový kodex připravuje.

Kvůli byznysu s bagatelními pohledávkami ministerstvo aktualizovalo takzvaný advokátní tarif. Od července se tak výrazně snížily odměny, které právníci dostávají za vymáhání pohledávek do 50 tisíc korun přes takzvané formulářové žaloby. "Pokud bude žalována částka 10 000 korun, představuje náhrada odměny advokáta za převzetí zastoupení, předžalobní výzvu a návrh na zahájení řízení 3 x 200 korun, tedy 600 korun," nastínil už dříve mluvčí ministerstva.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy