reklama
 
 

Web státních maturit nefungoval, napadli ho hackeři

28. 4. 2013
Foto: Reuters
Šlo o útok DDoS, jemuž v březnu čelily například banky či zpravodajské servery

Praha - Webové stránky maturitního centra Cermat nefungovaly.

Jak informoval mluvčí Cermatu Petr Habáň, od soboty čelily útoku hackerů, kteří uživatelům blokují přístup na stránky,

Provoz se podařilo obnovit až v neděli večer.

Šlo o takzvaný DDoS útok, který velkým množstvím zasílaných dotazů zahltí napadený web a snaží se jej vyřadit z provozu. Nedávno byli útoku vystaveni mobilní operátoři, některé banky a další instituce.

"Útočníci by si měli uvědomit, že svým jednáním nepoškozují Cermat. Doplatí na něj pouze maturanti, kteří se připravují na zkoušku a na webových stránkách si chtěli vyzkoušet ilustrační testy, nebo hledali další informace, které jim mohou pomoci maturitu úspěšně zvládnout," řekl v neděli před polednem Habáň. Maturity přitom začnou příští týden ve čtvrtek.

Mluvčí ministerstva školství Marek Zeman informoval, že útok hackerů nemůže nijak ohrozit přípravu a průběh maturit. "Zkušební dokumentace již byla na školy distribuována a maturanti se nemusí obávat jakýchkoli komplikací, uvedl.

Habáň dodal, že proti útoku tohoto typu neexistuje efektivní obrana. Nelze odhadnout, kdy budou stránky www.novamaturita.cz opět dostupné. Cermat proto zvažuje zveřejnění nejdůležitějších informačních příruček a ilustračních testů alternativním způsobem.

"Abychom usnadnili přípravu maturantům, zveřejnili jsme alespoň ilustrační testy a příručku Žákovský průvodce maturitní zkouškou 2013 prostřednictvím facebookového profilu Udělám maturitu," uvedl Habáň.

Testy společné části maturit se budou psát od 2. do 9. května. Ústní zkoušky se uskuteční od 16. května do 10. června.

autor: ČTK | 28. 4. 2013

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama