Výroba nedostupného léku na srdce byla obnovena, v části lékáren ale stále chybí

ČTK ČTK
18. 1. 2019 18:22
Výroba léku na srdce digoxin, který byl na přelomu roku nedostupný, byla tento týden obnovena, potvrdila firma Zentiva a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). První dodávky dorazily i do lékáren, v části ale pořád lék chybí a nejde ho ani objednat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Postupně se dostává do lékáren. Ty, které si ho předobjednaly, ho většinou už mají. Některé ho ale stále v nabídce distributorů nevidí," sdělila mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Původně se měl tento lék na srdce začít znovu vyrábět až na konci ledna. Od minulého týdne výrobce dovezl 16 200 balení ze Slovenska.

Podle SÚKL už bylo do distribuce dodáno kolem 50 000 balení digoxinu o síle 0,125 miligramu a zhruba 9000 balení dvojnásobné síly.

Lék užívá asi 350 000 Čechů, většinou kvůli poruchám srdečního rytmu nebo při srdečním selhání. Průměrná měsíční spotřeba byla loni v září asi 43 000 balení. Lék se vyrábí z rostliny náprstníku (digitalis), která je v přírodním stavu jedovatá. Na trhu je už téměř 50 let.

Podle lékařů už se novým pacientům většinou nenasazuje, nejde ho ale vysadit těm, kteří ho už roky berou. Podobně byla výroba přerušena už v roce 2014.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy