Výplata dávek je vyřešena, úřady mají všechna data

Eliška Bártová Eliška Bártová
13. 1. 2014 5:00
Ministerstvo práce a sociálních věcí získalo veškerá data, která potřebuje.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | Foto: Reuters

Praha - Potíže s vyplácením sociálních dávek, které měly některé úřady zkraje roku, by se příští měsíc už neměly opakovat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ukončilo týden probíhající jednání s firmou Fujitsu Technology Solutions. Podle informací Aktuálně.cz od ní získalo veškerá data, která potřebuje. Výsledkem by měla být bezproblémová výplata zhruba milionu dávek.

"Ano, nyní je kontrolujeme a děláme jejich validaci," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu Petr Sulek. "Řešení bylo nalezeno. V současné době MPSV ve spolupráci s Úřady práce podniká veškeré kroky k tomu, aby byla výplata nepojistných sociálních dávek řádně zajištěna."

 

O víkendu dokončeno

Potíže s dávkami přišly poté, co firma Fujitsu na základě rozhodnutí antimonopolního úřadu vypnula na počátku roku systém zajišťující výplatu sociálních dávek v objemu zhruba 3 miliard korun.

Navzdory zákazu systém využívat však společnost nakonec umožnila ministerstvu potřebná data stáhnout.

Nyní už by měla být data potřebná k výplatě dávek za listopad a prosinec přesunuta do nové, dříve používané databáze firmy OKsystem.

Pokud poběží staronový systém bez problémů, mělo by v únoru dojít k definitivní likvidaci citlivých dat z databáze společnosti Fujitsu. "Za obě strany budou do 13. ledna 2014 určeni bezpečnostní specialisté, kteří následně zajistí prokazatelný a certifikovaný způsob vymazání dat," popsal postup mluvčí Sulek.

Velký Problém

Podnět k prošetření antimonopolnímu úřadu podala firma Student Agency a OKsystem, která nyní bude služby po Fujitsu zajišťovat. Úřad vydal první rozhodnutí v této kauze již na počátku loňského roku, kdy konstatoval, že smlouva s Fujitsu byla uzavřena bez řádné soutěže. Zároveň zakázal používat klíčové dodatky k vyplácení zhruba milionu dávek v objemu 3 miliard korun.

Už tehdy ministerstvo vědělo, že pokud ÚOHS verdikt potvrdí, bude to znamenat velký problém. "... vyslovením zákazu plnění dodatku č. 5 a dodatku č. 6 bude přinejmenším ohrožen, mnohem pravděpodobněji však zcela znemožněn proces výplaty sociálních dávek v České republice," uvádí ve svém rozkladu ministerstvo vnitra, které původně zakázku na systém výplaty dávek zadalo.

Zároveň protikorupční policie v souvislosti s touto zakázkou obvinila tehdejšího ministerského náměstka Vladimíra Šišku z toho, že údajně nabízel firmě OKsystém úplatek za to, že svoji stížnost k antimonopolnímu úřadu.

Posléze byli obviněni také dva jednatelé společnosti Fujitsu.

Nové vedení resortu v čele s Františkem Koníčkem získalo čas díky rozkladu, který k ÚOHS resort podal, a s posvěcením vlády rozhodlo vyřešit blížící se problém uzavřením smlouvy s dalším dodavatelem Vítkovice IT Solutions, která již coby subdodavatel poskytovala služby firmě Fujitsu.

Fujitsu však tento postup zadání zakázky bez řádné soutěže napadla a podala podnět k prošetření antimonopolnímu úřadu. Ministerstvo práce tak nemohlo potřebnou smlouvu uzavřít.

Když pak na konci loňského roku potvrdil antimonopolní úřad svůj verdikt týkající se smlouvy s Fujitsu, firma systém, v jehož útrobách byla data k milionu sociálních dávek, vypnula a ministerstvo se ocitlo v patové situaci.


Staronový systém

Z té se ministerstvo dostalo díky vstřícnému kroku firmy Fujitsu, která navzdory zákazu a nakonec bez nároku na finanční odměnu umožnila přístup k datům.

Ministerstvo mezitím sáhlo po poslední variantě a rozhodlo se využít systému firmy OKsystem, jejíž služby využívalo léta před uzavřením smlouvy s Fujitsu a s níž mají až do konce tohoto roku uzavřenou rámcovou smlouvu.

"Společnost OKsystem využila časové prodlevy v rámci finálního rozhodnutí ÚHOS a na vlastní náklady zajistilo potřebnou funkcionalitu, kterou závazně deklarovalo a garantovalo MPSV dne 23.12.2013," uvedl mluvčí Sulek.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy