Výplata dávek je vyřešena, úřady mají všechna data

Eliška Bártová Eliška Bártová
13. 1. 2014 5:00
Ministerstvo práce a sociálních věcí získalo veškerá data, která potřebuje.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | Foto: Reuters

Praha - Potíže s vyplácením sociálních dávek, které měly některé úřady zkraje roku, by se příští měsíc už neměly opakovat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ukončilo týden probíhající jednání s firmou Fujitsu Technology Solutions. Podle informací Aktuálně.cz od ní získalo veškerá data, která potřebuje. Výsledkem by měla být bezproblémová výplata zhruba milionu dávek.

"Ano, nyní je kontrolujeme a děláme jejich validaci," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu Petr Sulek. "Řešení bylo nalezeno. V současné době MPSV ve spolupráci s Úřady práce podniká veškeré kroky k tomu, aby byla výplata nepojistných sociálních dávek řádně zajištěna."

 

O víkendu dokončeno

Potíže s dávkami přišly poté, co firma Fujitsu na základě rozhodnutí antimonopolního úřadu vypnula na počátku roku systém zajišťující výplatu sociálních dávek v objemu zhruba 3 miliard korun.

Navzdory zákazu systém využívat však společnost nakonec umožnila ministerstvu potřebná data stáhnout.

Nyní už by měla být data potřebná k výplatě dávek za listopad a prosinec přesunuta do nové, dříve používané databáze firmy OKsystem.

Pokud poběží staronový systém bez problémů, mělo by v únoru dojít k definitivní likvidaci citlivých dat z databáze společnosti Fujitsu. "Za obě strany budou do 13. ledna 2014 určeni bezpečnostní specialisté, kteří následně zajistí prokazatelný a certifikovaný způsob vymazání dat," popsal postup mluvčí Sulek.

Velký Problém

Podnět k prošetření antimonopolnímu úřadu podala firma Student Agency a OKsystem, která nyní bude služby po Fujitsu zajišťovat. Úřad vydal první rozhodnutí v této kauze již na počátku loňského roku, kdy konstatoval, že smlouva s Fujitsu byla uzavřena bez řádné soutěže. Zároveň zakázal používat klíčové dodatky k vyplácení zhruba milionu dávek v objemu 3 miliard korun.

Už tehdy ministerstvo vědělo, že pokud ÚOHS verdikt potvrdí, bude to znamenat velký problém. "... vyslovením zákazu plnění dodatku č. 5 a dodatku č. 6 bude přinejmenším ohrožen, mnohem pravděpodobněji však zcela znemožněn proces výplaty sociálních dávek v České republice," uvádí ve svém rozkladu ministerstvo vnitra, které původně zakázku na systém výplaty dávek zadalo.

Zároveň protikorupční policie v souvislosti s touto zakázkou obvinila tehdejšího ministerského náměstka Vladimíra Šišku z toho, že údajně nabízel firmě OKsystém úplatek za to, že svoji stížnost k antimonopolnímu úřadu.

Posléze byli obviněni také dva jednatelé společnosti Fujitsu.

Nové vedení resortu v čele s Františkem Koníčkem získalo čas díky rozkladu, který k ÚOHS resort podal, a s posvěcením vlády rozhodlo vyřešit blížící se problém uzavřením smlouvy s dalším dodavatelem Vítkovice IT Solutions, která již coby subdodavatel poskytovala služby firmě Fujitsu.

Fujitsu však tento postup zadání zakázky bez řádné soutěže napadla a podala podnět k prošetření antimonopolnímu úřadu. Ministerstvo práce tak nemohlo potřebnou smlouvu uzavřít.

Když pak na konci loňského roku potvrdil antimonopolní úřad svůj verdikt týkající se smlouvy s Fujitsu, firma systém, v jehož útrobách byla data k milionu sociálních dávek, vypnula a ministerstvo se ocitlo v patové situaci.


Staronový systém

Z té se ministerstvo dostalo díky vstřícnému kroku firmy Fujitsu, která navzdory zákazu a nakonec bez nároku na finanční odměnu umožnila přístup k datům.

Ministerstvo mezitím sáhlo po poslední variantě a rozhodlo se využít systému firmy OKsystem, jejíž služby využívalo léta před uzavřením smlouvy s Fujitsu a s níž mají až do konce tohoto roku uzavřenou rámcovou smlouvu.

"Společnost OKsystem využila časové prodlevy v rámci finálního rozhodnutí ÚHOS a na vlastní náklady zajistilo potřebnou funkcionalitu, kterou závazně deklarovalo a garantovalo MPSV dne 23.12.2013," uvedl mluvčí Sulek.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Evropská města demonstrují kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu

Do ulic kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu vyrazily tisíce lidí v několika evropských městech. Proti dvěma stovkám lidí na zakázané demonstraci na podporu Palestinců použila pařížská policie vodní děla a slzný plyn.  Manifestovalo se i v dalších francouzských městech. Úřady povolily demonstrace v Lyonu, Bordeaux, Marseille, Nantes, Rennes, Štrasburku, Toulouse, Lille, Metz či Saint-Etienne. "Izrael je vrah," skandovaly desítky demonstrantů v Montpellier.

Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům asi 2500 demonstrantů. "Jedni mlčí, druzí trpí" a "Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny," stálo na transparentech. "To není válka, to je genocida," volal dav, ve kterém bylo podle Le Parisien hodně mladých žen.

Tisíce sympatizantů s palestinskou věcí prošly Hyde Parkem v centru Londýna, přibližně 120 lidí protestovalo i v Berlíně. Další protesty proběhly v Londýně, ve švédském městě Malmö a v několika německých městech. 

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy