Vyhoštění ruských diplomatů je minimální krok, tvrdí Kmoníček a Telička. Otázkou je jejich počet

ČTK ČTK
25. 3. 2018 14:14
Česko by podle Kmoníčka nemělo vyhostit více než jednoho nebo dva diplomaty, Rusko podle něho zareaguje stejně.
Hynek Kmoníček.
Hynek Kmoníček. | Foto: DVTV

Praha - Vyhoštění některých ruských diplomatů, jež Česko zvažuje v souvislosti s otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii, by bylo minimálním krokem.

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce se na tom v neděli shodli český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček a europoslanec Pavel Telička. Kmoníček mluvil o vykázání nejvýše dvou diplomatů, Telička míní, že by jich mělo být více. Počet ale neřekl.

Pokud Velká Británie požádala o solidaritu, je na místě uměřená česká reakce, uvedl Kmoníček, jenž označil vyhoštění diplomatů obecně za standardní diplomatický prostředek k vyslovení nesouhlasu.

Upozornil ale také na to, že o samotném případu Skripal je relativně málo informací. "Na něm bych jednotnou akci nestavěl," uvedl v reakci na zprávy, podle nichž by měly ruské diplomaty vyhostit dvě desítky zemí EU.

Reakce by měla být podle Kmoníčka na to, že "ruští přeběhlíci" umírají jen ve Velké Británii, nikoli ve Spojených státech a v Izraeli, kam rovněž směřují. Zmínil 14 vyšetřovaných případů. Ruská strana podle Kmoníčka zřejmě vyhodnotila Británii jako slabé místo obrany a EU se proti tomu musí bránit.

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Sergej Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Británie z otravy viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky.

Česko by podle Kmoníčka nemělo vyhostit více než jednoho nebo dva diplomaty, Rusko podle něho zareaguje stejně. Podle Teličky by měla být Česká republika trochu ambicióznější. "Pokud bychom hovořili o jednom, dvou, třech, v Moskvě se spíš jen usmějí," podotkl. Rusko by vyhoštěné diplomaty stejně do několika dní podle europoslance nahradilo jinými.

Předseda vlády Andrej Babiš má o případném vykázání ruských diplomatů mluvit v pondělí s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým (oba ANO). Babiš už dříve řekl, že Česko možná tímto směrem půjde, jednalo by se o jednotlivce. Podle americké televizní stanice CNN by mohla dvacítka členských států EU vypovědět ruské diplomaty právě v pondělí. Telička pokládá za podstatné, že jde o výraznou většinu zemí unie.

Za aroganci označil Telička ruské tvrzení, že nervová látka novičok mohla pocházet i z České republiky. Podle Kmoníčka to byla z ruské strany velká diplomatická chyba. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý uvedl, že je stoprocentně přesvědčen o tom, že na území České republiky nebyly takové látky vyráběny ani vyvíjeny.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy