Volební sen: Spící Karel, Wrestling Bobo a Svatý Palec

Martin Fendrych Martin Fendrych
25. 9. 2013 17:00
Měsíc do voleb. Horká kampaň nás teprve čeká. Kupříkladu svatomilošské poutě Zemanovců
To není Ozzy. To je Karel.
To není Ozzy. To je Karel. | Foto: Reuters

Strany odstartovaly kampaně. Zatím vlažné. Finále teprve přijde, nejostřeji to lovci voličů rozjedou dva týdny před volbami. Každá partaj chystá překvapení. Volební manažeři však úzkostlivě tají, s čím národ oslní. Jenomže žijeme v Česku, kde se nic neutají, lídři kampaně se mezi čtyřma očima rádi pochlubí, jaké bomby na nás ještě svrhnou.

V TOP 09 již je jasno: centrem je a bude Karel. Schwarzenberg se sice rád trefuje do Kremlu, ale on i jeho šéf Mirek Kalousek si uvědomují, jak fantastický úspěch měl a má nabalzamovaný Vladimír Iljič Lenin. Loni v prosinci Rusové moskevské mauzoleum zavřeli a rekonstruovali, otevřeno bylo letos v květnu a už zase se tam stojí fronty na Lenina.

Facebooček s cibulí a Hlaveň vzhůru!

Topka se opičí. Dva týdny před finále přijde s akcí Spící Karel (der Schlummernde Karl). Naloží knížete na gauč ve chvíli, kdy usne, tedy v 11 dopoledne, a bude ho vozit po městech republiky, nejen po Praze, každý den až do pozdní noci, kdy se probere na jídlo a žejdlík. Spící Karel bude vystavován na náměstích a v aulách vysokých škol, budou se na něj stát fronty a každý, kdo slíbí dát hlas topce, se ho bude smět dotknout. Nad gaučem bude viset heslo Ten, kdo spí, zemi neškodí.

Poslední den před volbami Karla nalíčí jako Ozzyho Osbourna, zazpívá hymnu TOP 09 Zeman´s dead, pak usne, z břicha mu vystoupí Kalousek, ujme se vlády a všem srazí daně. Pro mladé se na náměstích bude rozdávat facebooček s cibulí.

Foto: Thinkstock

Hlavu vzhůru! Jana Bobošíková zřídí internetovou stránku poperemesezavas.cz, kde si Wrestling Bobo budete moci objednat jako mlátičku. Chystá i další překvapení: nechá si narůst bílý knírek. Den před otevřením volebních místností pak Václav Klaus vystoupí s Bobošíkovou na Říp, tam usedne do na černo natřeného tanku č. 23, zavelí Hlaveň vzhůru! a vyjede na Brusel. (Hranice jsou nyní volně průjezdné.)

Svatomilošské poutě pod osariem

Finále ČSSD? Přilákají zpět Zemana. Na náměstích postaví mobilní pranýř a nabídnou Miloši Zemanovi, aby Bohuslava Sobotku vyplatil rákoskou na holou a zvolal: Tu máš za zradu! Prezident neodolá pokušení a mítinků se nepochybně zúčastní. Pokud by nemohl, je dohodnuto, že za něj zaskočí Michal Hašek či Jeroným Tejc.

Tomio Okamura. Na svém jméně a tváři staví kampaň celé strany.
Tomio Okamura. Na svém jméně a tváři staví kampaň celé strany. | Foto: Vojtěch Marek

Zemanovci žádné velké překvapení nechystají. Pravidelné svatomilošské poutě. Průvody ponesou standardy se zlacenou hlavou Miloše a zlaté osarium (skříňku na ostatky), v níž bude vystaven Milošův svatý cukrový palec. Průvod bude odříkávat modlitbu Zdrávas Miloši, milosti plný, Pane náš, požehnaný jsi mezi hlavami... Počítá se s tím, že by vyznavačské průvody mířily rovnou k volebním urnám.

Jeden ze SPOZmozků Vratislav Mynář 24 hodin před startem voleb z cimbuří pražského Hradu ve svém volnu oznámí, že Zemanovci ihned po volbách prosadí opilost opět jako polehčující okolnost, neboť to prý pomůže rozhýbat českou ekonomiku. Plus ve špičce zdarma vlaky pro dolních deset milionů a mimo špičku se bude pasažérům platit (26 haléřů/km).

Úsvit svobodného státu Romák

Tomio Okamura ve žhavé části kampaně vypíše referendum o zřízení samostatného svobodného státu Romák (Gipsyland). Jakmile bude jeho zřízení všelidově odsouhlaseno, vyjedná s japonskou vládou, že Romák dočasně umístí do okolí Fukušimy, kde je nyní podle Úsvitu plno volných obydlí.

Strana zelených? 20. října se všichni členové strany DOBROVOLNĚ promění ve Václava Havla (už dnes pilně cvičí ráčkování), budou navštěvovat domy a byty (door-to-door) a opakovat větu: „Prrravda a láska musí zvítězit nad znečištěním a oteplením." Výsledek dle Ondřeje Lišky: „Asi 26 procent."

Andrej Babiš srší nápady. Nejdřív národu na billboardech oznámil, že není politik. Pak přijdou billboardy Nejsem agent. Dál navrhne, aby se Česko přejmenovalo na Agrofertov a aby se do piva povinně přimíchávala tuzemská řepka olejná.

Martin Kuba (to je ten pán, co vede ODS) má do finále kampaně jediné přání: „Chceme za každou cenu zabránit tomu, aby se na kterémkoli našem mítinku objevil zarostlý bezdomovec Petr, jenž o sobě pomateně tvrdí, že byl premiér."Komunisté jsou konzervativní strana. Slibují, že budou i nadále „prosazovat demogracii" a hned po volbách zřídí StB, aby jim s tím prosazováním pomohla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy