Online přenos: Komunisté a ČSSD jednali 40 minut

Přenos skončil
Volební sobotu jsme sledovali v online reportáži
Vedení ČSSD.
Vedení ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokraté se po sobotě mohou rozloučit s vidinou rychle sestavené vlády. ČSSD v předčasných volbách vyhrála, ale nezískala zdaleka takovou podporu, aby mohla snadno postavit kabinet opřený o KSČM.

Andrej Babiš, který trochu překvapivě skončil se svým hnutím Ano 2011 na druhém místě, dopředu vyloučil podporu jakékoli vlády (ODS ne, TOP 09 ne, KSČM ne, ČSSD ne...), aby později svá slova musel mírnit a přihlásit se k zodpovědnému chování.

V sobotu pozdě v noci pak začaly už první schůzky, na kterých se politici budou snažit domluvit půdorys příštího kabinetu. Všichni říkají: Snadné to nebude.

Reportéři Aktuálně.cz pro vás v den voleb připravovali reportáže ze všech volebních štábů. Jejich postřehy a vylíčení atmosféry v partajích naleznete v online reportáži.

Ve speciální grafice Aktuálně.cz si můžete projít konkrétní výsledky hlasování.

Přenos skončil

Schůzka komunistů se sociálními demokraty skončila asi po 40 minutách. Podle informací Aktuálně.cz oba týmy zhodnotily výsledky voleb tak, že jim na vzájemnou spolupráci ve sněmovně nedali voliči dost hlasů. Bohuslav Sobotka byl pověřen vyjednat další schůzky. Špičky komunistů a sociálních demokratů se na schůzce dohodly, že budou obě strany prosazovat poměrné zastoupení ve vedení Poslanecké sněmovny a ve výborech komory. Tedy, že skladba bude zrcadlit volební výsledky.

Sociální demokraté a komunisté už začali vyjednávat. Podle serveru Novinky.cz se v Lidovém domě krátce po desáté hodině večer sešel čtyřčlenný tým ČSSD (Sobotka, Hašek, Zaorálek a Chovanec) se stejně početnou delegací komunistů (Vojtěch Filip, Miloslava Vostrá, Pavel Kováčik a Alexander Černý).

Nezvěstný horolezec, který se v polovině října ztratil v Himálaji, Petr Machold z Mikulova na Teplicku dostal 1057 preferenčních hlasů. Z devátého místa ho posunuly na páté a je tak prvním náhradníkem hnutí ANO do parlamentu. "V případě zvolení by se muselo počkat na soudní prohlášení za mrtvého, potom by musel rozhodnout mandátový a imunitní výbor Sněmovny," řekl ČTK mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Andrej Babiš sice po výsledcích voleb neustále opakuje, že hnutí ANO by mělo zůstat v opozici. Místopředsedkyně strany Věra Jourová, která je současně členkou vyjednávacího týmu, je jiného názoru. „Trvat na tom, že budeme v opozici, je v této chvíli nesmysl. Musíme se zachovat odpovědně a zhostit se toho, že nám voliči dali takovou důvěru," řekla České pozici.

Ze současných členů vlády byli do Sněmovny zvoleni jen šéfka spravedlnosti Marie Benešová (za ČSSD) a ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský (za KDU-ČSL). Pět ministrů kandidujících za zemanovce nevsadilo na správného koně a členy dolní komory Parlamentu se nestali.

Poslanecká sněmovna v novém volebním období proti tomu dosavadnímu mírně zestárne. Mezi poslanci také ubude žen. Průměrný věk zvolených poslanců se zvýší proti výsledkům voleb roce 2010 o 2,8 roku na 50 let. Před třemi lety se do Sněmovny dostalo 44 žen, letos jich je o pět méně. Vyplývá to z výsledku na volebním webu Českého statistického úřadu.

Osmdesát procent lidí si nemyslí, že výsledek voleb vyřeší politickou krizi v České republiky. Vyplývá to z rychlo průzkumu, který pro Českou televizi po volbách vyrobyla společnost TNS Aisa. S výsledkem voleb je naopak více či méně spokojeno 48 procent lidí. Dotazováno bylo 600 lidí.

Vítězná trojice voleb - ČSSD, ANO a KSČM - je pro roční odložení církevních restitucí. Lídři stran to řekli v povolební debatě v České televizi. "Je potřeba zjistit o jaký majetek se vlastně jedná," řekl Andrej Babiš. Tomio Okamura z Úsvitu jasně neřekl, že by odložení podpořil, restituční zákon ale označil za nepovedený. "Potřebujeme si udělat nejprve pořádnou analýzu celého problému," uvedl. ODS, TOP 09 i KDU-ČSL jsou pro pokračování v již schváleném postupu.

Nejvíce peněz za hlas jednoho voliče utratila v letošních sněmovních volbách podle výpočtu ČTK na základě odhadovaných nákladů jednotlivých uskupení na kampaně ODS, a to asi 130 korun. Naopak nejlevněji přišel jeden hlas KSČM, zhruba na 40 korun. Patrně vůbec nejdráže přišel jeden vhozený lístek Stranu práv občanů - zemanovci. Podle zveřejněných předpokládaných nákladů na kampaň na něj tato strana vydala přes 260 korun. Vítěznou ČSSD stál hlas podobně jako KDU-ČSL přibližně 90 korun. TOP 09 pomyslně zaplatila za jeden lístek v urně zhruba o pětikorunu méně. Hnutí ANO, které tento týden vyčíslilo náklady zatím na 64 milionů korun, vyšel hlas asi na 70 korun. Hnutí Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury vydalo za lístek přibližně 45 korun.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář, který byl lídrem Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) ve Zlínském kraji, zváží kvůli neúspěchu strany odchod z postu krajského předsedy. Výsledkem voleb byl 'do značné míry překvapen'. „Měl jsem pocit, že jsme udělali maximum," řekl ČTK. Zemanovci získali jen 1,51 procenta a do Sněmovny se nedostali. "Nechci dělat unáhlené závěry, ale na krajské funkci nijak nelpím. Pokud kolegové ucítí, že je třeba udělat změnu, uděláme ji," řekl Mynář ČTK. Jen slabou útěchou pro něj je, že ve Zlínském kraji zaznamenali zemanovci vůbec nejlepší výsledek z regionů v celé České republice, a to 2,64 procenta.

ODS zůstane vzhledem k výsledku voleb v opozici. "Již jednou jsme se spálili s Věcmi veřejnými, nechceme tuto zkušenost opakovat," uvedla Miroslava Němcová a vyvrátila tak možnost koaliční spolupráce s hnutím ANO. Obdobný názor zastává i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Za lidovce povedou vyjednávání předseda strany Pavel Bělobrádek a první místopředseda Marian Jurečka. Rozhodl o tom na večerním jednání celostátní výbor strany, řekl Jurečka. Vedení strany zároveň odmítlo jakoukoli spolupráci s komunisty. Podle Jurečka je pro stranu také těžko představitelná spolupráce s Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury.

Hnutí ANO nechce funkci předsedy Poslanecké sněmovny. V první povolební debatě to prohlásil Andrej Babiš. "Nechceme žádné funkce, do Sněmovny jdeme pracovat," řekl předseda strany v České televizi.

Všechny hlasy voličů jsou sečteny. Vítězem voleb je ČSSD s 20,45 procenty, druhé je hnutí ANO s 18,65 procenty a třetí KSČM s 14,91 procenty. Do Poslanecké sněmovny se dostala dále TOP 09 (11,99 %), ODS (7,72%), Úsvit (6,88 %) a KDU-ČSL (6,78 %). Tříprocentní hranici překročila už jen Strana zelených (3,19 %). Česká pirátská strana dostala 2,66 procenta, Svobodní 2,46. Překvapením je neúspěch SPOZ (1,51 %). Hlavu vzhůru dostalo jen 0,42 procenta. Volební účast byla 59 procent.

Kompletní výsledky si můžete prohlédnout zde.

Vítězem v počtu získaných preferenčních hlasů v letošních sněmovních volbách se v absolutních číslech stal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Dostal jich od svých voličů zhruba 37.800. Na druhém místě skončila lídryně ODS Miroslava Němcová s přibližně 26.800 preferenčních hlasů. V přepočtu na procenta ale Němcová nad Schwarzenbergem zvítězila. Oba vedli kandidátky svých stran v Praze.

Sečteno je již 99,9 procent hlasů. Čeká se pouze na výsledky ze Švýcarské ambasády v Bernu.

Také pražského lídra KDU-ČSL Daniela Hermana se Aktuálně.cz zeptalo, s kým by lidovci byli ochotni jít do vlády. „To jsou věci, které jsou v tuto chvíli otevřené. My jsme strana, která bude spíše oslovena, vyzvána. My jsme řekli jednoznačně, že pro nás nepřichází v úvahu spolupráce s extremistickými subjekty," řekl Herman.

Hradní kancléř Vratislav Mynář pro Aktuálně.cz uvedl, že prezident Miloš Zeman se k výsledkům vyjádří až v pořadu Otázky Václava Moravce. "Pan prezident se k výsledku voleb vyjádří až zítra," vzkázal Mynář

Úřadující předseda ODS Martin Kuba předpokládá, že celé vedení strany dá v neděli své funkce k dispozici. V neděli se sejde výkonná rada ODS. Řekl to novinářům po vyhlášení výsledků voleb, ve kterých ODS propadla. Podle Kuby bude na začátek prosince svolán volební kongres strany. Příčinu neúspěchu vidí ODS především v nejednotnosti strany a útocích exprezidenta a zakladatele ODS Václava Klause. Vliv podle ODS mělo i působení strany ve vládní koalici.

Sociální demokraté si již sestavili vyjednávací tým. Jeho členy jsou Bohuslav Sobotka, Michal Hašek, Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a předseda poslaneckého klubu, kterého si ještě strana zvolí.

"Svým někdejším spolustraníkům bych nevzkazoval nic. Oni možná vědí, co mají dělat - myslím, že ten výsledek odráží příčiny mého někdejšího odchodu - nerespektovali svůj program a dělali něco jiného, než co slibovali voličům. Bude záležet na nich, jak se k tomu výsledku postaví a jaká bude jejich sebereflexe," říká k výsledku ODS její někdejší člen Radim Fiala, který se dostal díky Úsvitu znovu do Poslanecké sněmovny.

ČSSD na základě výsledku předčasných voleb získala 50 poslanců, ANO má 47 a KSČM 33 mandátů. TOP 09 obsadí 26 křesel, ODS 16, KDU-ČSL a ÚSvit přímé demokracie mají shodně po 14 poslancích

Babišovo hnutí ANO si nakonec nechává otevřená vrátka k vyjednávání. Podle Věry Jourové, jedné z členky vyjednávacího týmu, strana nepřijala žádné kategorické rozhodnutí, že půjde do opozice a o koalici nebude ani jednat. „Ten výsledek nás překvapil. Musíme se k tomu postavit odpovědně," uvedla Jourová. Strana podle ní nyní počká, zda ji osloví předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předseda KSČM Vojtěch Filip má podle svých slov večer na programu jen televizní debatu s ostatními lídry u Václava Moravce. Slavit nebude a nepočítá ani s žádnými dalšími jednáními mimo televizní kamery. Lídr liberecké kandidátky KSČM Stanislav Mackovík řekl Aktuálně.cz, že žádná kolektivní oslava večer nebude. "Je hezké, že jsme třetí, ale až tak úplně na oslavu to není," řekl.

Vedení hnutí ANO přivítal po návratu do sálu bouřlivý potlesk. Andrej Babiš přišel na pódium i s manželkou Monikou. Babiš poděkoval voličům, nyní je podle něj řada na prezidentovi a vítězné ČSSD. Jako první gratulant dorazil majitel cirkusu Jojo s živým tygřím mládětem Fredem, kterého Babiš křtil.

Foto: Radek Nohl

"Jsme jedinou parlamentní stranou, která zvýšila počet svých voličů. A to přibližně o 100 tisíc. Navrhneme jednoho zástupce do třech výborů a jednoho do vedení Poslanecké sněmovny. To nám náleží na základě výsledků voleb," řekl k výsledku voleb předseda KSČM Vojtěch Filip. "Vzkaz voličů je jasný. Změna je nutná. Voliči dali jasný vzkaz, že nechtějí pokračování politiky pravicové vlády. ODS a TOP 09 jasně prohráli. Je zde jasný požadavek na změnu politické orientace a politické kultury," dodává. KSČM bude podle něj prosazovat priority s kteroukoliv stranou, která prošla do sněmovny a je ochotna se účastnit na změnách. Klíčová je pro něj revize zákona o církevních restitucích.

Jednání ve volebním štábu ANO se protahuje. Lídři jednají už více než hodinu, šéf hnutí Andrej Babiš prosazuje, aby strana zůstala v opozici. Hosté v sále mezitím na obrazovce sledují propočty toho, jaké varianty koalic se nabízejí. Je jasné, že bez ANO se většina ve Sněmovně bude hledat jen těžko

Zatímco se vedení ANO dohaduje, zda jít dobrovolně do opozice, mezi lidmi v sále panuje opačný názor. Nad sklenkami s vínem už se rozdělují vládní posty. "Andrej by byl výbornej ministr financí," hlásí jeden z fanoušků strany. "Kdepak, ten musí jít na premiéra," oponuje mu další.

"Je to určitá výzva," komentuje Zdeněk Štengl volební výsledek Zemanovců. Podle něj má strana širokou členskou základnu, kterou jako předseda "nechce nechat ve štychu". "Měl jsem 2,5 % ve svém Pardubickém kraji, což však nic neznamená, ten výsledek měl být lepší," hodnotí svůj výkon. "Když složím svou funkci v tuto chvíli, nechal bych v tom koupat své místopředsedy. Nejprve chci dokončit práci z kampaně. Pak může nové vedení vyprat dresy a nabrousit brusle," vyjádřil se Štengl ke svému odchodu z čela SPOZ.

"Dáme si teď tři dny pauzu a poté se hned vrhneme do přípravy kampaně k volbám do Evropského parlamentu. Věřím, že tam pět procent získáme," říká lídr zelených Ondřej Liška pro Aktuálně.cz.

Stále více se v kuloárech Lidového domu opakuje slovo "průser". Mezi běžnými straníky se uvažuje nahlas o tom, kdo za to může. Nejčastěji to schytává vedení ČSSD za to, že zakázala osobní kampaně. "Na nich tak máme tři procenta dolů. A jen proto, že se Sobotka bál Haška, že ho přeskáče," zlobil se jeden z přítomných straníků. Jako další důvod uvádějí nejednotnost strany. Ústečtí socialisté si pak pochvalují, že se jim přes odpor Sobotky podařilo protlačit na svou kandidátku současnou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou. "Má nejvíce preferenčních hlasů. Bez ní by byl výsledek výrazně nižší," hodnotila zisk hlasů Jana Vaňhová. Rovněž se pochlubila, že v Chomutově, kde sociální demokracii řídí, má strana výsledek kolem 24 procent, tedy nad průměr republiky.

Členové hnutí Usvit přímé demokracie oslaví volební úspěch, podle kterého získali téměř sedm procent hlasů. stranickým dortem.

Foto: Jakub Novák

Lídři hnutí ANO se odebrali na poradu. Novináři i příznivci strany netrpělivě čekají na rozhodnutí, zda bude Babiš s někým vyjednávat o koalici nebo strana rovnou zamíří do opozice. "Bez nás to nesestaví a budou nové volby," tipuje osazenstvo.

"Výsledky voleb jsou pro mě překvapující. Očekával jsem lepší výsledek sociální demokracie. Zde se ukázalo, že vnitřní napětí nevede k dobrým výsledkům. Také jsem nečekal takový úspěch Úsvitu," řekl chvíli po příchodu do štábu bývalý předseda lidovců Cyril Svoboda.

Po sečtení 95 procent hlasů je vítězem voleb ČSSD s více než 20 procenty. Za ní se umístilo ANO s 18,7 procenty a KSČM s 15 procenty. Do Sněmovny se probojovala i TOP 09 (11,7), ODS (7,6), Úsvit přímé demokracie (6.95) a KDU-ČSL (6,8). Strana zelených by jako jediná z neparlamentních stran překročila tříprocentní hranici.

"Pro nás je překročení tříprocentní hranice vítězství, dopadli jsme lépe než minule. Vzhledem k celkovým výsledkům ale očekáváme předčasné volby," říká předseda SZ Ondřej Liška. "Energie, kterou jste vy a my společně zhmotnili do téhle volební kampaně, nemůže zmizet," děkuje svým stoupencům Liška a zarepuje první verš z předvolebního klipu Barva hlasu.

Michal Hašek uvedl, že nebude navrhovat předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi, aby rezignoval."Nečekejte, že poteče krev a budou se sekat hlavy," řekl novinářům s tím, že se vedení strany sejde hlavně proto, aby vymyslelo povolební strategii a jmenovalo volební tým.

Kandidát ANO Martin Stropnický naznačil, že povolební vyjednávání může ovlivnit situace v ČSSD. "My ani nevíme, kdo povede vyjednávání za sociální demokracii. Můžeme se domnívat, že to bude pan Sobotka, ale nemusí to tak být," řekl novinářům.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš se podle dosavadních výsledků domnívá, že strana dosáhla oproti minulosti nadprůměrného výsledku v Praze. "Zatím to tak vypadá, že jsme v Praze hodně získali. Zklamaní pravicoví voliči buď nešli volit vůbec, nebo zběhli k Babišovi," říká Dolejš.

"Sedm procent je dobrý výsledek, v porovnání s financemi, které jsme do kampaně vložili a také navzdory sabotážím ze strany některých médií," komentuje Tomio Okamura výsledek. Jestli se dostane do Poslanecké sněmovny, složí svůj senátní mandát, slibuje.

Ve štábu TOP 09 začali politici po překročení hranice 11 procent skandovat a tleskat. K radosti ale příliš důvodu není, snad jen dozvuk rivality z prezidentské kampaně. "Já mám dojem, že to je první velká porážka pana prezidenta," Karel Schwarzeberg reaguje na výsledek SPOZ.

Celý štáb Strany zelených se raduje, ve výsledcích má strana aspoň tři procenta. „A teď jdeme na pět," huláká středočeský lídr strany Václav Láska. Následuje potlesk a pokřik dáme, bůra, dáme, bůra.

Zastupující předseda ODS Martin Kuba není s výsledky voleb, podle kterých má stran zhruba 7,5 procenta, spokojen. "Je třeba přiznat, že ODS se blíží drtivé porážce, zásadní porážce. Voliči nám ještě dávají šanci, pustí nás do Sněmovny," uvedl.  "Neuvažuji v tuto chvíli, že bych kandidoval na předsedu," dodal v reakci na volební výsledek.

Sál hnutí ANO se stále více zaplňuje, číšníci mají co dělat, aby stíhali doplňovat občerstvení. „Skoro 19 %? To je hrozně moc, jsme na to vůbec připravení?" směje se skupinka u jednoho ze stolků. O to Andrej Babiš starosti nemá. Do vlády sice nechce, ale odborníků pro práci ve Sněmovně má prý dostatek.

Místopředseda ČSSD Milan Chovanec se domnívá, že hlasy jeho strany se přesunuli k Babišovi. "Lidé volili protestně," uvedl s tím, že socialisté jsou standardní stranou, vládnoucí v krajích a tentokrát se jim nepodařilo tyto hlasy získat. Na dotaz, zda bude ještě dnes vedení ČSSD vyvozovat z výsledku personálie, řekl, že to nemůže vyloučit, ale že to neočekává. "Nepřijde mi to rozumné, v této chvíli bychom měli zachovat chladnou hlavu," uvedl. Grémium strany se sejde po 18 hodině.

"Kdyby se vzaly hlasy pro předlistopadové strany, tak komunisté potvrdili svoji vedoucí úlohu," vtipkuje ve volebním štábu KSČM jeden ze členů strany.

Za velkého mediálního zájmu dorazil do štábu Úsvitu "vítěz" Tomio Okamura spolu se svou přítelkyní a synem. "Do vlády nemíříme. Bez ohledu na to, jaká bude vláda, podpoříme ty strany, které podpoří rozšíření přímé demokracie. Poté se Okamura ostře pustil do Doležala z Reflexu, jeho kritika se tu setkala s kladným ohlasem a pískáním na redaktora Reflexu

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš v prvním povolebním rozhovoru pro ČT uvedl, že má radost, že se podařilo zamezit levicové koalici ČSSD a KSČM. Levicovou vládu jeho hnutí nepodpoří. Zopakoval přitom, že platí jeho názor, že by hnutí mělo zůstat v opozici a prosadit nejdřív protikorupční zákony navrhované iniciativou Rekonstrukce státu. Babiš odmítl jasně říct, jak by se postavil ke spolupráci "trojkoalice" ANO - ČSSD - lidovci.

Ministr vnitra Martin Pecina poskytuje rozhovor Českému rozhlasu. Na rozdíl od Štengla působí uvolněně. "Chyba byla na naší straně. Výsledek je špatný," sype si popel na hlavu. Připouští, že bídný výsledek SPOZ je de facto vysvědčením pro Rusnokovu vládu. "Ano, očividně pro nás to vysvědčení nedopadlo dobře," dodává.

Podle někdejšího poslance za Věci veřejné Jiřího Štětiny zatím vládne v kuloárech opatrný optimismus. Šarapatka i další členové Úsvitu sledují výsledky s úsměvy na tvářích. Mnozí krajští lídři však mají podle průběžných výsledků velmi nejisté pozice. Pokud by se současný průběžný výsledek Úsvitu udržel až do konce, někdejší poslanecký klub VV by tu v podobě Štětiny měl opět "svého" poslance. "Budu ale kopat za Úsvit, nejde mi o mé vlastní angažmá ve Sněmovně, ale o to, dostat do ní Úsvit. Pan Okamura se snaží, aby nebylo hnutí považováno za B tým Věcí veřejných," konstatuje Štětina.

Krátce před čtvrtou hodinou vystoupil poprvé na kamery Bohuslav Sobotka, šéf ČSSD. Viditelně nervózní a velmi zrychlenou dikcí odmítl, že by nižší volební zisk, než který očekával, měl vést k jeho rezignaci. "Pokud ČSSD vyhraje volby a bude nejsilnějším politickým subjektem v těchto volbách, je úkolem předsedy sestavení vlády. My nebudeme opakovat chybu, aby ČSSD vyhrála volby a sestavovala se vláda bez sociální demokracie. Pokud by se sociální demokracii nepodařilo sestavit vládu, měl by být svolán sjezd ČSSD, který byl zvolil nové vedení."

Sobotka oproti původnímu plánu, kdy se chtěl na vládě rovnou domlouvat s komunisty, oznámil, že vyjednávat bude se všemi s výjimkou ODS a TOP 09. "Budeme jednat o menšinové vládě a budeme jednat i o koaliční vládě. A budeme samozřejmě chtít, aby se programové priority ČSSD promítly do programu vlády." Sobotka řekl, že očekává velmi složitá jednání. "Vypadá to, že sněmovna bude velmi roztříštěná. A bude velmi obtížné vyjednávání. Sociální demokracie je připravena se vyjednávání ujmout." Připustil, že výsledek není takový, jaký očekával. "Ale pořád je to nejlepší výsledek ze všech kandidujících stran". K neúspěchu SPOZ pak řekl, že jejich debakl "má přímý vliv na politiku, jednoznačně oslabil prezidenta".

„Nad výsledky nejásáme. Ale říkali jsme, že startovací čára je pro nás velmi nevýhodná. Voliči nám vzkazují, že to, co jsme udělali během posledních tří měsíců, jim nestačí," řekla lídryně ODS Miroslava Němcová. "Zajímavý je nulový vliv současného i minulého prezidenta na průběh voleb," narážela na zisk SPOZ i Hlavu vzhůru.

Mezi novináře ve štábu SPOZ přišel pobledlý předseda Štengl: "Čekal jsem lepší výsledek a jsem zklamaný, ale výsledky budeme hodnotit, až bude sečteno 100% hlasů," řekl Štengl. Případné personální změny proběhnou, až se sejde politická rada SPOZ. Podle Štengla zasedne okamžitě po sečtení všech volebních okrsků. "Hrával jsem hokej. Jednou vyhrajete, podruhé ne," glosoval ještě dotazy na volební propadák prezidentovy partaje.

Do Paláce charitas na Karlově náměstí v Praze dorazil s úsměvem na rtech lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek." Samozřejmě jsme rádi, protože to vypadá, že se do sněmovny dostaneme, že můj odhad mezi šesti a sedmi procenty byl správný," řekl předseda lidovců. Uvedl, že si dovede představit menšinovou vládu ČSSD s podporou lidovců a ANO. Odmítá vládu s KSČM a Úsvitem.

Politici TOP 09 reagují na vyjádření Bohuslava Sobotky v ČT, který řekl, že nebude jednat s ODS a TOP 09. "Tak už je to dohodnuté s KDU-ČSL a ANO," prohlásil Martin Plíšek, náměstek ministra zdravotnictví, který kandiduje za TOP 09 v Praze.

Po sečtení poloviny volebních okrsků vede ČSSD s 22 procenty. Druhé je ANO s 19 procenty a třetí KSČM se 16. Do Sněmovny by se dostala také TOP 09, Úsvit přímé demokracie, ODS a KDU-ČSL.

Michal Hašek poráží v Jihomoravském kraji výrazně Bohuslava Sobotku, pokud jde o průběžně sčítané preferenční hlasy: Hašek má v tuto chvíli o více než tisíc hlasů víc. (Hašek - 8247, Sobotka 7 195)

Předseda KSČM Vojtěch Filip přišel do volebního štábu. Slabý výsledek SPOZ ho prý nepřekvapil. „Některé strany se před volbami víc hádaly, než dělaly kampaň," prohlásil. Na předpověď, že levicové strany zřejmě nebudou moci sestavit vládu, odpověděl: „Je tady značná skupina lidí, kteří chtějí pokračování minulé politiky a brání změně."

"Nevím, jak to zatím vypadá, nevím, jak se to vyvíjí, možná za půl hodiny bych k tomu něco řekl," říká olomoucký lídr Úsvitu, ex-rebel a ex-občanský demokrat Radim Fiala, který právě dorazil do štábu a stejně jako jeho další kolegové, mezi kterými je již například také Martin Lank z Vysočiny, zmizel v hloubi hlídané zóny.

„Je to totální peklo pro sociální demokracii a ráj pro nás," jásá bývalý novinář a kandidát ANO Martin Komárek, i když si myslí, že se výsledky budou ještě měnit. Strana by podle něj i přes nadějné výsledky měla prosazovat zákony z opozičních lavic. Je něco takového vůbec možné? „Myslím, že ano. Například protikorupční zákony, které chceme navrhnout, se shodují s body iniciativy Rekonstrukce státu. K ní se přihlásili politici napříč politickým spektrem," věří si Komárek.

"Jedeme k Okamurovi,tady není na co čekat" hlásí první odpadlíci z novinářské skupinky ve štábu SPOZ. Nikdo ze Zemanovců se totiž zatím do přízemí neodvážil. Krátce po prvních novinářích štáb SPOZ opouští i ministr Žák. "Jako podporovatele Zemanovců mne mrzí tento výsledek. Otázky na personální změny pokládejte straníkům," řekl na odchodu. Prý si ale jen odskočí kvůli pracovním povinnostem a ještě se vrátí

Je sečteno 46 procent volebních okrsků a lidovci s 6, 79 procenty hlasů jsou zatím poslední stranou, která by se do Sněmovny dostala. S kým nebudou nikdy spolupracovat? „Rozhodně ne s Úsvitem a komunisty Zemanovci jsou naštěstí ze hry," řekl bývalý senátor za KDU-ČSL Petr Pithart.

Michal Hašek komentuje konečně pro novináře průběžné výsledky."Počkejme až se výsledek přepočte na mandáty a pak teprve zjistíme, jestli budeme potřebovat jednu nebo více stran pro jednobarevnou vládu ČSSD a zda s takovým projektem budou souhlasit, či zda budeme muset oslovit strany pro koaliční spolupráci. Jisté je že směřujeme k hubenému volebnímu vítězství," uvedl. Podle Haška je Výsledek pod 25 procent utrpěné vítězství. Na otázku, jaká je v místnosti, kde sedí špičky ČSSD atmosféra uvedl, že tam nefunguje klimatizace. "je tam horko, někteří to považují za dusno," dodal.

Podle aktuálního propočtu na mandáty by KSČM měla v Poslanecké sněmovně 41 křesel. Vyrovnala by tak svůj nejlepší výsledek z roku 2002. Lídryně pražské kandidátky Marta Semelová je ale opatrná. „Já bych ještě počkala se spokojeností. Ještě nejsou sečtena velká města, která mohou zamíchat kartami," řekla Aktuálně.cz

Po sečtení čtvrtiny okrsků vede ČSSD s 22 procenty před ANO s 19 procenty a KSČM se 17 procenty. Ve Sněmovně by byla také TOP 09, Úsvit přímé demokracie, KDU-ČSL a ODS.

Optimismus v řadách hnutí ANO stoupá. Lídři se radují z toho, že mají vysoká čísla již od prvních chvil, kdy se sčítají spíše malá města. „Překvapily mě výsledky z Ústeckého kraje. Celý sever je spíše levicový, takže ta čísla vypovídají o tom, že lidé už opravdu neslyší na ty tradiční recepty," pochvaluje si ústecký lídr Richard Brabec nad sklenkou červeného vína. O případných koalicích se ale zatím mlčí. „V pět budeme mít schůzku, na té se dohodneme," vysvětluje Martin Stropnický.

Členové strany TOP 09 a jejich podporovatelé jsou z prvních čísel trochu zaskočení. Při sledování záběru ČT z jejich volebního štábu jeden z nich pronesl: "Podívejte se na to, je to hrozné."

V kavárně Hoffa, kde sídlí volební štáb Strany zelených, už není k hnutí. Všichni se spíš baví a popíjejí, před plátnem s předběžnými výsledky stojí jen pár jednotlivců...jako by je to snad ani nezajímalo.

Přes zatím relativně nízký výsledek sociální demokracie lídr v ústeckém kraji Jaroslav Foldyna řekl Aktuálně.cz, že je s výsledkem v celku spokojen. Sociální demokracie vítězí a silný mandát mají i potencionální koaliční partneři, tedy KSČM a ANO. "Mně ANO nevadí, chtějí stavět dopravní infrastrukturu a splavnit Labe," uvedl.

Foto: Ludvík Hradilek

Do štábu SPOZ dorazil ministr dopravy Zdeněk Žák. "Tyto volby jsou referendem voličů o předchozích vládách," řekl novinářům.

Vypadá to, že komunisté a Andrej Babiš si to „rozdají" o stříbrnou medaili. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš se vyjádřil pro Aktuálně.cz k možné povolební spolupráci s Babišovým hnutím ANO 2011. „Problém je v jejich programu. Je dost nekonkrétní, takže je těžké se o něco opřít. Je fakt, že ANO se definuje jako pravicový subjekt. Je to subjekt, který může mít podobné problém jako předtím projekt Věci veřejné. Rozhodně to není favorit na užší spolupráci. V nově zvolené sněmovně by ale neměla být takzvaná nulová tolerance. Komunikaci napříč celým zvoleným politickým spektrem bych považoval za rozumnou."

Po sečtení desetiny okrsků stále vede ČSSD s 22 procenty před ANO a KSČM s 18 procenty. Ve Sněmovně by byly ješte TOP 09, Úsvit přímé demokracie, KDU-ČSL a ODS. Zemanovci mají stále necelá dvě procenta.

Ve štábu SPOZ panuje napětí. Ochranka a hostesky nevěřícně sledují obrazovku s průběžnými výsledky voleb, kde se SPOZ ještě ani neobjevila.

KSČM - Dosavadní dílčí výsledek - 17,46 procent - by byl pro komunisty druhý nejlepší od roku 2002, kdy dostala 18,51 procenta hlasů. Přítomní krajští lídři se s úsměvem odebrali pryč z místnosti, kde sedí novináři. A stala se nehoda - kamera jedné z televizí spadla i s podstavcem a rozbila okno.

Po sečtení pěti procent okrsků vede ČSSD s 22 procenty před ANO a KSČM s 18 procenty. Následují TOP 09, KDU-ČSL, ODS a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. SPOZ mají zatím necelé dvě procenta hlasů.

Sečteno je sice teprve minimum hlasů, ale zdá se být jisté, že sen Bohuslava Sobotky o třiceti procentech a jasném vítězství ČSSD se rozplývá. Pokud vyhraje ČSSD, tak velmi pravděpodobně ne dominantním způsobem. Třicet procent nepřichází v úvahu.

Volební komentáře online si přečtěte ZDE.

Na štábu Strany zelených panuje veselá nálada. Jiří Hromada, devítka na pražské kandidátce popíjí pivo Hubertus z Kácova. I když se strana nedostane do Sněmovny, hlavní podle něj je, že zelení zůstanou stmeleni. Do volebního štábu mezi tím dorazila i zástupkyně starostky Prahy 2 Kateřina Jechová, dvojka pražské kandidátky SZ.

Právě do štábu SPOZ dorazili hradní kancléř Vratislav Mynář a místopředseda strany Martin Nejedlý. Mynář se s novináři příliš nezdržel. "Věřím tomu, že překročíme hranici pěti procent," řekl pouze. Zda do sídla strany v Loretánské ulici dorazí i prezident Zeman nechtěl prozradit. "Nechte se překvapit," dodal.

Bohuslav Sobotka vystoupil před novináře s dvacetiminutovým zpožděním. "Pevně věřím, že vyhrajeme a že se nám podaří sestavit vládu do konce roku," zopakoval svůj cíl s tím, že by rád získal jednu třetinu hlasů. Neúspěchem pak podle něj je, kdyby ČSSD zůstala v opozici. Průběh voleb je podle něj předčasné hodnotit. Na otázku, jestli by šel do koalice s hnutí ANO, odpovídá, že Babišovo hnutí nepovažuje za čitelné. Přesto podle něj a závisí hlavně na výsledku voleb a také, zda se ANO několik měsíců po volbách nerozpadne.

Ve volebním štábu KDU-ČSL panuje dobrá nálada. Kandidáti si čekání na první čísla zkracují lehkým obědem. Servíruje se řízek s bramborovým salátem. Panuje tu optimismus, strana očekává návrat do Sněmovny.

Ve volebním štábu KSČM vedle sebe sedí osm krajských lídrů, chybí však zatím jednička pražské kandidátky Marta Semelová. Předseda Vojtěch Filip dorazí až v šestnáct hodin.

První místopředseda KSČM Petr Šimůnek sedí u stolu s čokoládovými čertíky.
První místopředseda KSČM Petr Šimůnek sedí u stolu s čokoládovými čertíky. | Foto: Martin Novák

Karel Schwarzenberg přijel do volebního štábu TOP 09. Byl velmi dobře naladěn. Na jednu z otázek, co by ho překvapilo, odpověděl: „Kdybychom získali absolutní většinu. Dotazy na další povolební jednání nechtěl komentovat."

Odpoledne nebo navečer by do štábu SPOZ mohl dorazit prezident Miloš Zeman. Ve vedení strany však zatím panuje nervozita. Místopředseda strany Vladimír Kruliš připustil, že volební účast není tak vysoká, jak by si zemanovci přáli.

Ve štábu Andreje Babiše se objevil novinář J.X. Doležal z časopisu Reflex. Má prý důkazy o tom, že lídr Olomoucké kandidátky Jaroslav Faltýnek dal pokyn zaměstnancům své firmy, aby skoupili nejnovější vydání časopisu. V něm se psalo o původu Babišových peněz. Trvá na tom, aby mluvčí přivedla Faltýnka. Nakonec ho skutečně přivede, ale až poté, co ho v zákulisí poučí, jak s novinářem jednat. „Prostě řeknete, že hnutí ANO žádný takový pokyn nevydalo," říká mluvčí.

"Jen na dohled od Strakovy akademie bude volební výsledky sledovat Tomio Okamura a kandidáti jeho Úsvitu. Jestli již dorazil na štáb a kde jsou další krajští lídři se však nedozvídáme - vstup do "VIP" zóny, je hlídán ochrankou," hlásí ze štábu redaktor Aktuálně.cz. Lídr strany by měl do volebního štábu dorazit mezi čtvrtou a pátou hodinou odpoledne.

Ve štábu TOP 09 už je například bývalí ministři Miroslav Kalousek nebo Jaromír Drábek, či Evžan Hart, bývalý blízký spolupracovník nejbohatšího Čecha Petr Kellnera, lídr strany Karel Schwarzenberg ale zatím nedorazil.

„Chtěl bych, abyste se zde cítili jako doma. Máme tady dobrou atmosféru a dobré občerstvení, ale na to už jste zvyklí," přivítal novináře ve volebním štábu KSČM lídr strany na Vysočině Pavel Kováčik. Výkonný výbor strany se sejde v půl šesté a bude rozhodovat o doporučení k vyjednávání. V posledních volbách KSČM dostala 11,27 procenta hlasů, letos očekává podle průzkumů lepší výsledek.

Je 14:00 a volební místnosti se uzavřely.Výjimkou je jedna z volebních místností v Plzni, kde se o půl hodiny opozdil začátek druhého volebního dne. Lidé tam budou moci volit do 14:30.

"Věřím ve volební vítězství ČSSD a v to, že do konce roku sestavíme stabilní vládu," napsal o svých očekáváních Sobotka, který by měl do Lidového domu dorazit v době uzavření volebních místností kolem 14:00. Ve sklípku zdejší restaurace budou výsledky předčasných voleb spolu s ním sledovat i další členové vedení strany včetně statutárního místopředsedy Michala Haška.

Pozornosti dvojice těchto kandidátů z Jihomoravského kraje přitom neujde počet preferenčních hlasů, který by podle prezidenta Miloše Zemana mohl sehrát významnou roli při výběru nového premiéra. V posledních volbách v roce 2010 Hašek preferenčních hlasů získal více než Sobotka.

Od 18:00 má v Lidovém domě zasednout grémium ČSSD, které se situací bude zabývat. Mohlo by vybrat vyjednávací tým. Podle ČTK chce Sobotka zahájit povolební jednání s komunisty ještě dnes večer.

Členové volební komise v Karviné řešili dnes vážný incident s mužem, který chtěl volit bez občanského průkazu. Když se mu snažili vysvětlit, že volit nemůže, okradl komisi o služební mobilní telefon a jednoho člena napadl pěstí. Není vyloučeno, že byl pod vlivem drog, řekla ČTK mluvčí radnice Šárka Swiderová. "Jde o velmi vážné narušení průběhu voleb," uvedla. Nyní muže hledají karvinští kriminalisté.

Muž ve věku 25 až 30 let přišel do volební místnosti v centru Karviné kolem poledne. Když u členů komise neuspěl s požadavkem odvolit bez občanského průkazu, začal se chovat podivně. "Alkohol z něj podle svědků cítit nebyl. Byl sice slušně oblečený, ale choval se hodně podivně. Je možné, že byl pod vlivem drog," řekla Swiderová. Podle ní sebral služební mobilní telefon ležící na stole a chtěl utéct. Členové volební komise jej ale doběhli a telefon mu vytrhli. Nastala potyčka, při které mladík jednoho ze členů udeřil pěstí do obličeje. Muž musel být ošetřen. Agresivního voliče nyní hledá policie.

Tisková mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová informovala o volební účasti v Liberci  k 12:15:  "Až 64 procent voličů napočítaly dosud, necelé dvě hodiny před uzavřením volebních místností, některé liberecké volební okrsky. Naopak jednu z nejnižších účastí zatím mají v budově střední zdravotnické školy v ulici Kostelní (volební okrsek číslo 1), kam dosud dorazilo 13% ze všech zde zapsaných voličů."

Oficiálně nejstarší obyvatelka České republiky, stodevítiletá Evangelia Čarasová, volila ve svém domku v Dívčím Hradě na Bruntálsku. Urnu k ní přinesli komisaři. Hlasovací lístek do ní vhodila krátce po 11:00. Žena pocházející z Řecka volila stejně jako v předchozích volbách, prozradila její dcera Polyxeni Čandasová.

"Babička vždy volí stejně. I když zbytek rodiny říká, že budeme volit někoho jiného, ona vždy trvá na svém," uvedla žena, která o důchodkyni pečuje. Nejstarší obyvatelka země i přesto, že nemluví česky, sleduje politickou situaci. "Pravidelně se dívá na zprávy a pak se ptá, kdo co říkal," dodala.

Úmyslně prý nevynechala žádné volby. "Maximálně jen tehdy, když byla nemocná. Jinak vždy volila," tvrdí Čandasová.

Policisté přijali oznámení, že v obci Luže-Radim v Pardubickém kraji došlo před budovou, ve které se nachází volební místnost, k úmrtí 77letého muže z Chrudimska. Jednalo se o člena volební komise. Přivolaný lékař konstatoval smrt bez cizího zavinění. Policisté vyrozuměli o této smustné události pozůstalé, informovala policie. Jde již o druhé úmrtí v prostorách volebních místností.

Podle informací ČTK si sedmasedmdesátiletý muž z Chrudimska odjel odvolit do svého volebního okrsku ve vedlejší obci. Když při návratu vystupoval z vozu, zkolaboval před budovou, kde se nachází volební místnost.

Největší komplikaci dnes řešili v Plzni, kde se o půl hodiny opozdil začátek druhého volebního dne v jedné z volebních místností. Lidé tam budou moci volit do 14:30, ostatní místnosti v ČR se zavřou ve 14:00.

Sobotní volební účast je tradičně oproti pátku nižší i v Praze. K urnám se dopoledne vydalo asi pět až deset procent voličů. Někteří volební komisaři odhadují, že letošní účast bude o několik procent nižší než před třemi lety. Například na Jižním Městě dosud odvolilo 55 až 61 procent voličů, v roce 2010 tam ale byla konečná účast 69 procent. V Praze 6 dosud odevzdalo svůj voličský lístek 55 procent voličů a v centru města 53 procent.

Na Vysočině a v Pardubickém kraji se kolem 10:30 účast pohybovala mezi 50 až 60 procenty, v Královéhradeckém, Plzeňském a Zlínském kraji přišla asi polovina voličů. Členové volebních komisí mají ale všude mnohem méně práce než v pátek. "Dnes přišlo za dvě hodiny jen pět lidí - tři na voličské průkazy a dva místní," řekla ČTK Anna Šmítková z volební komise v Modravě na Klatovsku.

V Karlovarském kraji po nadějném pátku, kdy do volebních místností chodilo více voličů než obvykle, dnes ráno zájem opadl. V Karlových Varech udávají volební komisaři účast okolo 35 až 45 procent. Ve středních Čechách volební účast většinou přesahuje 50 procent. Mělník a Nymburk hlásí 55 procent, Benešov 53, Příbram 52, Kolín 50 a Kutná Hora 49 procent. "Účast je určitě vyšší než při prezidentských volbách," míní vedoucí oddělení vnitřní správy benešovské radnice Lenka Votrubová.

A Jihočeský kraj? Na nejlidnatějším českobudějovickém sídlišti Máj dopoledne odvolilo zhruba 40 procent lidí. Účast je dnes podle členů okrskové komise nižší než v pátek, ale lidé chodí průběžně. V šumavské Kvildě na Prachaticku přišlo před polednem 67 procent voličů. Místní obyvatelé mírně vedou nad chalupáři a turisty 70 ku 56. Členové komise optimisticky věří, že do 14:00, kdy volby končí, překročí účast zase sedmdesátiprocentní hranici jako v předchozích parlamentních volbách. Na základní školu v ústecké čtvrti Střekov přišlo volit už mezi 60 a 70 procenty voličů.

Pozoruhodnou volební zprávu přinesl Český rozhlas: "Méně lidí než při prezidentských volbách zatím přišlo odevzdat svůj hlas v teplické čtvrti Prosetice. Hlasování tam voličům zpestřuje člen volební komise, který má na hlavě cedník, protože se prý hlásí k tzv. pastafariánům. Osloveným voličům netradiční ozdoba hlavy nevadí, podle některých členů volební komise to ale není důstojné."

Na českém velvyslanectví v Bratislavě ve volbách do Poslanecké sněmovny hlasovalo už téměř tolik lidí jako v roce 2010. Během pátku a sobotního dopoledne odvolilo více než 400 Čechů, sdělila ČTK volební komise. Ve volbách konaných před třemi lety přišlo do volební místnosti na ambasádě v centru slovenské metropole 430 českých občanů.

Většina voličů tentokrát přišla hlasovat na základě voličského průkazu, který si nechali vystavit ve vlasti. Jde například o Čechy, kteří jsou na Slovensku během voleb na dovolené nebo pracovně.

Tak tohle už se moc často nevidí. V druhé polovině 90. let to bylo celkem běžné, že zahraničné média psala stále ještě Czechoslovakia místo Czech Republic. Ale 20 let po rozdělení federace? A prestižní Euronews....???? Jejich titulek hlásá: "Českoslovenští sociální demokraté tipováni za vítěze voleb. Ale ne s většinou".

Ups. Chybička se vloudila. Jde přitom o prestižní Euronews... Československo neexistuje už 20 let, ale to nevadí.
Ups. Chybička se vloudila. Jde přitom o prestižní Euronews... Československo neexistuje už 20 let, ale to nevadí. | Foto: Aktuálně.cz

V některých volebních místnostech, zvláště pak v Praze, se i v sobotu tvoří fronty. "Tolik lidí jsem u voleb ještě neviděla (Nám. Jiřího z Poděbrad, Praha 3). Z našeho baráku volili VŠICHNI," překvapeně konstatuje Martina na Twitteru.

Foto: Tomáš Kunc

Volební účast na zastupitelství v Římě je třikrát větší než při prezidentských volbách, což volební komise přisuzuje též stále trvající turistické sezóně. Odvolilo už 430 lidí, hlásí zdroj Aktuálně.cz.

Volby v České republice byly vždy otázkou pravice a levice. Teď je to spíše souboj staré vs. nové strany. Nováčci, stejně jako tomu bylo ve volbách v roce 2010, v sobě slučují klíčové prvky, a to celebrity a peníze, píše autor blogu The Monkey Cage na portálu listu The Washington Post.

"Kdysi stabilní systém českých politických stran se, zdá se, narušil podle předlohy ne neznámé těm, kteří sledují politickou situaci v Bulharsku, pobaltských státech, Slovensku, Polsku a nejnověji ve Slovinsku," uvedl blog. "Tento vzor ale není výjimečný jen pro postkomunistickou Evropu, obdobné otřesy nedávno postihly také Rakousko, Itálii, Řecko, Nizozemsko a Izrael a rovněž řadu zemí v Asii a Latinské Americe," dodal.

Údaje o volební účasti k 10:00: Brno 52 % oprávněných voličů, celý Jihomoravský kraj včetně Brna 47,9 % voličů. "Průběh voleb bez jakýchkoliv incidentů či narušení," dodává tisková mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

V pátek redakci Aktuálně.cz informoval muž, jenž se představil jako zaměstnanec dopravní firmy VKV Praha, že v den voleb přišla na firemní email volební agitace SPOZ. Tento email redakci přeposlal. Místopředseda strany Vladimír Kruliš oznařil mail za podvrh.  V sobotu se nám ozvala čtenářka Milena Bildová, na její firemní email měl volební leták ministra dopravy Žáka s předmětem "Jen blbec nevolí"rovněž v pátek dorazit.

"Včera večer jsem dostala na svou adresu [email protected] naprosto stejný e-mail. Navíc s poznámkou, že se nejdná o spam, ale o nabídku, což mě rozesmálo. Odkaz na odhlášení je nefunkční. Nevím samozřejmě, zda mail rozesílala sama SPOZ, nebo se jedná o snahu ji poškodit. V každém případě ale asi nepůjde o podvrh ze strany pána, který vás informoval a pravděpodobně nepůjde o ojedinělý případ," píše čtenářka redakci Aktuálně.cz.

Foto: Tomáš Kunc

"Hlasuje spíše střední a starší generace, nejstarší voliči mají mezi 90 a sto lety. Chodí někdy celé rodiny a do volební místnosti č. 10 v budově radnice přišla slavnostně naladěna celá rodina a osmnáctiletého syna, který čerstvě nabyl právo volit, fotili u urny," informuje tisková mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková. Po pátku byla volební účast ve městě 35 %.

Odvoleno má i místopředseda ČSSD a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Na své facebookové stránky si pod fotku z hlasovacího aktu napsal "Odvoleno. Hádejte koho jsem volil." To je opravdu těžkká hádanka. Škromach je sice místopředsedou ČSSD, ale zároveň také přívržencem Miloše Zemana...

Zdeněk Škromach u voleb.
Zdeněk Škromach u voleb. | Foto: Zdeněk Škromach, Facebook

Ve Spojených státech byla účast krajanů ve volbách do Poslanecké sněmovny větší než při výběru prezidenta před více než půl rokem, ve zbytku Ameriky byl zájem naopak spíš nižší. Vyplývá to z informací poskytnutých ČTK českými zastupitelskými úřady po skončení dvoudenních voleb a definitivním uzavření drtivé většiny volebních místností v USA, Kanadě, Brazílii a Argentině.

Když se v sobotu znovu otevřely volební místnosti, člen jedné z kolínských volebních komisí zapsal na Twitter: "Druhý den voleb začíná. Účast zatím 43%. Očekáváme 113 letou voličku (dle soupisu voličů rok narození 1900).

Foto: Tomáš Kunc

Některé lidi nechávají volby zcela klidnými. "Pokud nezavedou školné i pro stávající vysokoškoláky a nezruší studentské slevy, tak se toho úderem 14h stejně nic moc pro mě nezmění," poznamenala na Twitteru studentka Michaela Pastorová.

Foto: Tomáš Kunc

U dvojky na kandidátce hnutí ANO v Kraji Vysočina web strany uvádí, že se jendá o biologa a vysokoškolského pedagoga s titulem Doc. RNDr.

Podle Jihlavských listů bývalý pilot Bačiak, dnes odstoupivší dvojka hnutí ANO v Kraji Vysočina, pracoval jako politruk a v 70. letech byl evidován v seznamu Archivu bezpečnostních složek jako důvěrník u vojenské kontrarozvědky. Pracoval i ve funkci zástupce velitele pro věci politické. V životopise, který Bačiak poskytl hnutí ANO, však tyto údaje zamlčel, protože je prý nepokládal za důležité. Bačiak popírá i vlastnictví titulu RSDr. Na webových stránkách obchodního rejstříku jsou však autorizované dokumenty firmy HB Gran s.r.o., kde u jeho jména titul RSDr. figuruje, uvádí list.

Kvůli údajné minulosti u Stb se v současné době soudí také lídr ANO Andrej Babiš.

Jen pár hodin před volbami odstoupil z druhého místa kandidátky hnutí ANO na Vysočině Miloslav Bačiak. Ukázalo se, že zamlčel svou minulost politruka i komunisty udělovaný titul RSDr. Vedení hnutí se o Bačiakově minulosti údajně dozvědělo až z tisku. Na kandidátce hnutí ANO je Bačiak stále na druhém místě, jeho rezignace přišla ve chvíli, kdy vyškrtnutí už nebylo možné. V případě svého zvolení poslancem však Bačiak podle mluvčí hnutí Radky Burketové slíbil, že se svého mandátu vzdá. Ve vydání pro Vysočinu o tomu informuje Mladá fronta Dnes (MfD).

"Pokud bychom to věděli, zcela jistě by na kandidátce nebyl," sdělila listu jednička vysočinské kandidátky ANO Věra Jourová. O minulosti druhého muže kandidátky se prý hnutí ANO dozvědělo z Jihlavských listů.

"Zatím se zdá, že by se do Poslanecké sněmovny mohlo dostat více subjektů, než na jaký počet jsme zvyklí.  (...) Dnes může znamenat stejný nebo větší počet stran ve Sněmovně vážné problémy pro sestavování vlády a zejména pak pro její udržení. Může to být koalice více stran nebo menšinové vlády za podpory více subjektů. Nic z toho nám nedává důvod myslet si, že vyprodukuje silnou a stabilní vládu," prorokuje politolog Tomáš Lebeda. Více čtěte zde

Volby nekončí úderem sobotní 14. hodiny, jak zní zjednodušené klišé. Litera praví, že volební komise musí umožnit odvolit všem lidem, kteří se před tímto časem (tedy klidně třeba 13:59) dostavili do volební místnosti. Čili teoreticky vzato, kdyby ve 13:59 přišla početná skupina voličů, hlasování bude probíhat ještě další minuty a minuty...

Jak vidí české volby na Slovensku? Karikaturista deníku SME nakreslil obrázek, v němž muž nápadně podobný Klementu Gottwaldovi (i s dýmkou v ústech) vhazuje volební lístek do urny...

Někde dosáhla volební účast již v pátek 50 %. Například v městské části Praha 6. "Pro srovnání: v květnu 2010 byla v Praze 6 za první den účast až 55 %," dodává tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6 Adam Halmoši.

V Kanadě projevilo zájem vhodit hlasovací lístek do volební urny skoro 140 lidí, z toho 59 v metropoli Ottawě a 79 v Torontu. V obou případech byla účast zhruba stejná nebo o něco nižší než při letošní prezidentské volbě. Menší zájem projevili Češi v zahraničí o volby do sněmovny v Brazílii a Argentině, kde se jich nesešlo dohromady ani 50.

Jen v New Yorku hlasovalo během dvou volebních dnů přes 280 lidí, z toho nadpoloviční většinu tvořili občané využívající voličské průkazy. Příjemným zjištěním byl velký zájem zejména mladých voličů, upozornil generální konzul v New Yorku Martin Dvořák. V Chicagu volilo přes 80 osob. To bylo o třetinu více než v prezidentské volbě, podotkla konzulka Milana Ličková.

V USA šlo k volbám přes 540 voličů, z nichž necelá polovina využila voličských průkazů, sdělil telefonicky po uzavření volebních místností na východním pobřeží tajemník českého velvyslanectví ve Washingtonu Martin Pizinger. Dodal, že to bylo více než v předchozí prezidentské volbě, kdy se počet voličů přehoupl přes 500, i než v parlamentních volbách v roce 2010, kdy bylo hlasujících méně než 500.

Ve Spojených státech byla účast krajanů ve volbách do Poslanecké sněmovny větší než při výběru prezidenta před více než půl rokem, ve zbytku Ameriky byl zájem naopak spíš nižší. Vyplývá to z informací poskytnutých ČTK českými zastupitelskými úřady po skončení dvoudenních voleb a definitivním uzavření drtivé většiny volebních místností v USA, Kanadě, Brazílii a Argentině.

Domácí Domácí
26. 10. 2013 22:55
 

Právě se děje

Další zprávy