Okamura: Volební kalkulačka lže. Autoři žádají omluvu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 10. 2013 16:17
Chybný údaj ve skutečnosti organizaci poskytli Okamurovi lidé.
Lídr strany Úsvit přímé demokracie
Lídr strany Úsvit přímé demokracie | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Kandidát do Poslanecké sněmovny Tomio Okamura nařkl projekt Volební kalkulačka z toho, že uvádí lživé informace a je zmanipulovaná.

"Média o mně začala šířit novou lživou pomluvu, že prý jsem proti kontrole kvality a značení potravin dovážených ze zahraničí a ještě další lež, že prý podporuji stavbu mešit a islamizaci ČR. Chce se mi z některých médií a z těch tzv. volebních kalkulaček zvracet - jak je možné, že média takto beztrestně lžou a podvádí? Jak je možné, že je jakási internetová 'volební kalkulačka' takto zmanipulovaná?" rozčílil se Okamura na svém facebookovém profilu.

Chybný údaj, že Úsvit souhlasí s tím, aby byla nadále povolena stavba mešit, ale uvedla sama strana. Občanské sdružení KohoVolit.eu, které za projektem stojí, teď po senátorovi požaduje omluvu.

"Odpovědi na otázky pro tuto aplikaci nám poskytla samotná strana Úsvit. Otázky jsme zaslali ve formě elektronického dotazníku přímo na oficiální adresu," uvedl Kamil Gregor, datový analytik KohoVolit.eu.

Nikdo jiný než volební štáb podle Gregora k datům neměl přístup. I jeho členové se navíc museli prokázat speciálním bezpečnostním kódem.

"Chování Tomia Okamury lze přirovnat k situaci, kdy strana vydá chybný volební program a její předseda následně obviní ze lži občany, kteří z něj citují," dodal Gregor.

Úsvit: Překlikli jsme se

"Hnutí Úsvit přímé demokracie je proti islamizaci České republiky. Nikdy jsme jiný názor neměli a je o nás všeobecné známé, že prosazujeme zpřísnění imigrační politiky. Takže jestli došlo při vyplňování formuláře k překliknutí, prosíme o urgentní opravu a tím je vše vyřešeno," mírní Okamurova slova mluvčí strany Jan Zilvar.

Že je chyba zřejmě na straně Úsvitu, nakonec přizná i Okamura, do omluvy se mu ale zprvu nechce. "Já jsem v tom statusu nejmenoval konkrétní volební kalkulačku KohoVolit.eu," tvrdí.

Nakonec se ale rozhodne pro smír. "Omlouvám se za našeho pracovníka, který se překlikl. A omlouvám se i kalkulačce KohoVolit.eu," vzkáže politik.

"Za celou tu dobu nás Tomio Okamura ani jiný představitel strany nikdy nekontaktoval s upozorněním, že poskytnuté odpovědi nejsou správné, ani se žádostí o vysvětlení této skutečnosti. Kdyby se tak stalo, samozřejmě bychom chybné odpovědi opravili," upřesnil Gregor.

Okamura si na novináře nestěžuje poprvé. Jiží dříve zkritizoval televizi Nova, že nevysílá jeho volební spot. Na nepřízeň médií si postěžovala také pětice ministrů Rusnokovy vlády, která kandiduje za SPOZ.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy