Okamura: Volební kalkulačka lže. Autoři žádají omluvu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 10. 2013 16:17
Chybný údaj ve skutečnosti organizaci poskytli Okamurovi lidé.
Lídr strany Úsvit přímé demokracie
Lídr strany Úsvit přímé demokracie | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Kandidát do Poslanecké sněmovny Tomio Okamura nařkl projekt Volební kalkulačka z toho, že uvádí lživé informace a je zmanipulovaná.

"Média o mně začala šířit novou lživou pomluvu, že prý jsem proti kontrole kvality a značení potravin dovážených ze zahraničí a ještě další lež, že prý podporuji stavbu mešit a islamizaci ČR. Chce se mi z některých médií a z těch tzv. volebních kalkulaček zvracet - jak je možné, že média takto beztrestně lžou a podvádí? Jak je možné, že je jakási internetová 'volební kalkulačka' takto zmanipulovaná?" rozčílil se Okamura na svém facebookovém profilu.

Chybný údaj, že Úsvit souhlasí s tím, aby byla nadále povolena stavba mešit, ale uvedla sama strana. Občanské sdružení KohoVolit.eu, které za projektem stojí, teď po senátorovi požaduje omluvu.

"Odpovědi na otázky pro tuto aplikaci nám poskytla samotná strana Úsvit. Otázky jsme zaslali ve formě elektronického dotazníku přímo na oficiální adresu," uvedl Kamil Gregor, datový analytik KohoVolit.eu.

Nikdo jiný než volební štáb podle Gregora k datům neměl přístup. I jeho členové se navíc museli prokázat speciálním bezpečnostním kódem.

"Chování Tomia Okamury lze přirovnat k situaci, kdy strana vydá chybný volební program a její předseda následně obviní ze lži občany, kteří z něj citují," dodal Gregor.

Úsvit: Překlikli jsme se

"Hnutí Úsvit přímé demokracie je proti islamizaci České republiky. Nikdy jsme jiný názor neměli a je o nás všeobecné známé, že prosazujeme zpřísnění imigrační politiky. Takže jestli došlo při vyplňování formuláře k překliknutí, prosíme o urgentní opravu a tím je vše vyřešeno," mírní Okamurova slova mluvčí strany Jan Zilvar.

Že je chyba zřejmě na straně Úsvitu, nakonec přizná i Okamura, do omluvy se mu ale zprvu nechce. "Já jsem v tom statusu nejmenoval konkrétní volební kalkulačku KohoVolit.eu," tvrdí.

Nakonec se ale rozhodne pro smír. "Omlouvám se za našeho pracovníka, který se překlikl. A omlouvám se i kalkulačce KohoVolit.eu," vzkáže politik.

"Za celou tu dobu nás Tomio Okamura ani jiný představitel strany nikdy nekontaktoval s upozorněním, že poskytnuté odpovědi nejsou správné, ani se žádostí o vysvětlení této skutečnosti. Kdyby se tak stalo, samozřejmě bychom chybné odpovědi opravili," upřesnil Gregor.

Okamura si na novináře nestěžuje poprvé. Jiží dříve zkritizoval televizi Nova, že nevysílá jeho volební spot. Na nepřízeň médií si postěžovala také pětice ministrů Rusnokovy vlády, která kandiduje za SPOZ.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy