Debata v ČT: Souboj matadorů a nových hnutí nerozhodně

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
24. 10. 2013 22:15
Více než dvouhodinová debata devíti lídrů překvapení nepřinesla.
Debata v České televizi
Debata v České televizi | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V předvečer předčasných voleb do Sněmovny se ve veřejnoprávní České televizi střetli lídři hlavních stran v tzv. "superdebatě".

Formát debaty s více diskutéry neumožnil přímé střety mezi nimi. Nezaznělo od nich také nic natolik překvapivého, aby to mohlo strhnout větší část voličů ke změně postoje.

ČT debatu rozdělila na tři části: v té první byli lídři jen dosavadních sněmovních stran. ODS do ní vyslala svoji volební lídryni Miroslavu Němcovou, se kterou za jeden stůl usedli předsedové TOP 09 Karel Schwarzenberg, ČSSD Bohuslav Sobotka a KSČM Vojtěch Filip.

Na jeviště je pro jistotu ČT zvala v pořadí, v jakém jim volební komise vylosovala čísla pro tyto volby.

Začátek debaty se točil kolem daní. Během ní nicméně předpokládaný vítěz voleb - Bohuslav Sobotka - prohlásil, že "po sedmi letech vlády pravice" máme jedny z nejvyšších daní. Slíbil ale pouze, že "daně neporostou", o poklesu nebylo řeči.

O snižování daní nemluvil ani předseda KSČM Vojtěch Filip. Naopak připustil, že složená daňová kvóta poroste zhruba "o půl procenta".

Karel Schwarzenberg musel obhajovat působení Jaromíra Drábka na ministerstvu práce ("Příliš věřil svému náměstku Šiškovi, což se může jednou stát každému."), Miroslava Němcová zase pomalé snižování schodků - v narážce na program ODS ("Každý se musí podívat, co může stát udělat, a co udělat nemůže.").

Poněkud ospalou první část oživila až v závěru Miroslava Němcová emotivním prohlášením o tom, že odmítá "vidět Českou republiku jen v černých barvách".

"Zdravé potraviny" i nesplněné sliby

O něco živější byla druhá část debaty, ve které sněmovní matadory vystřídali buď úplní nováčci (Tomio Okamura za Úsvit, Andrej Babiš za ANO 2011 a Zdeněk Žák za SPOZ - ten vstoupil na scénu poněkud frivolně s pokřikem "Ahoj"), nebo ti, kteří už ve Sněmovně dříve byli, teď měli pauzu a snaží se o návrat (Pavel Bělobrádek za lidovce a Ondřej Liška za zelené).

Ani tady lídři nepřekvapili. Od Andreje Babiše jsme se opět dozvěděli, že kdyby to "někdo řídil pořádně", nepotřebujeme druhý důchodový pilíř (svoji převahu se snažil Babiš zdůraznit, když prohlásil: "Nevidím tady nikoho, kdo by řídil nějakou velkou firmu."), Tomio Okamura zase vytáhl své oblíbené Švýcarsko.

Pavel Bělobrádek musel obhajovat činnost "lidoveckého" ministra Podivínského (který sice přerušil členství ve straně, ale je jedním z volebních lídrů), Zdeněk Žák zase to, že kancléř prezidenta Vratislav Mynář je volebním lídrem, přestože je jedním z nejvyšších státních úředníků (kvůli tomu se mezi Žákem a moderátorem strhla krátká, ale ostrá přestřelka). Tomio Okamura pak svou 33procentní neúčast na jednáních Senátu.

Své od kandidátů (pochopitelně s výjimkou Zdeňka Žáka) schytal i prezident Miloš Zeman: většinou pochybovali o tom, že bude prezident po volbách vystupovat nadstranicky.

Pall mall na závěr

V poslední části se před diváky posadili všichni představitelé pozvaných stran - dosavadních parlamentních i nových - a začalo kolečko dotazníkových otázek: na tutéž otázku odpovídalo všech devět lídrů.

Tady odpovědi ukázaly souboj stávajících stran na jedné straně a nových hnutí, která je chtějí vyhodit ze sedla (ať už to byl SPOZ ústy Žáka nebo ANO ústy Babiše).

Tady se ministr Žák dokonce hlasitě ohrazoval před reakcemi části publika, které se smálo jeho výroku o Miloši Zemanovi jako nejlepším ekonomovi zem,ě slovy "mně to vadí".

V zásadě se každý z lídrů pochopitelně pokoušel - i s vědomím, že debata spěje ke konci - znovu zdůraznit některé priority svého volebního programu.

 

Právě se děje

Další zprávy