Volby na Facebooku: 40 procent fanoušků SPOZ není z ČR

Domácí Domácí
24. 10. 2013 13:15
Vyplývá to ze studie, kterou zpracovala společnost Yeseter Now.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Dvě pětiny facebookových příznivců SPOZ nejsou z České republiky. Vyplývá to z průzkumu firmy Yeseter Now, která se zabývá monitoringem internetu. Ze získaných dat současně vyplývá, že pokud by se volby odehrávaly na Facebooku, dopadly by jinak, než jak ukazují předvolební průzkumy.

Vyhrála by TOP 09 s více než 80 tisíci fanoušky. Na druhém místě by skončilo ANO, které k 21. říjnu mělo téměř 60 tisíc podporovatelů, třetí nejoblíbenější jsou piráti s 43 tisíci.

Průzkumy favorizovaná ČSSD je až devátá z celkových 14 hodnocených stran. Nejméně fanoušků má Cibulkův Pravý blok, podle dat Yeseter Now ho podporuje 227 lidí. 

Počet fanoušků

ANO 58 032
ČSSD 11 487
Hlavu vzhůru 1630
KDU-ČSL 8867
KSČM 1788
ODS 30 324
Piráti 43 207
Pravý blok 227
Svobodní 27 747
SPOZ 13 762
TOP 09 83 530
Úsvit 21 990
Zelení 13 913
Změna 2983

Není překvapením, že strany nasbíraly drtivou většinu fanoušků mezi Čechy. Velkou výjimkou je v tomto případě SPOZ, pouze necelých 60 procent jejich fanoušků pochází z České republiky. Zbylí podporovatelé jsou zejména z Turecka, tam má strana 1500 příznivců, dále z Brazílie, Mexika nebo Argentiny.

Lídr ANO Andrej Babiš, který je původem ze Slovenska, ve své rodné zemi mnoho fanoušků neoslovil. U Slováků jsou procentuálně nejúspěšnější lidovci, mají šest procent slovenských podporovatelů.

Největší věkový rozptyl má ČSSD, KSČM, ODS a svobodní. Jejich sympatizantům je nejčastěji 18 až 34 let. Starší fanoušky ve věku 25 až 34 má Hlavu vzhůru, zelení a Změna.

Autoři se zaměřili i na mazání příspěvků. Podle nich se u SPOZ a Úsvitu stává, že počet komentářů uvedený pod statusem převyšuje množství příspěvků, které se objeví po rozkliknutí.

Sociální síť Facebook v Česku v únoru překročila hranici tří milionů uživatelů. Používá ho tedy téměř 30 procent Čechů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy