Volby na Facebooku: 40 procent fanoušků SPOZ není z ČR

Domácí Domácí
24. 10. 2013 13:15
Vyplývá to ze studie, kterou zpracovala společnost Yeseter Now.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Dvě pětiny facebookových příznivců SPOZ nejsou z České republiky. Vyplývá to z průzkumu firmy Yeseter Now, která se zabývá monitoringem internetu. Ze získaných dat současně vyplývá, že pokud by se volby odehrávaly na Facebooku, dopadly by jinak, než jak ukazují předvolební průzkumy.

Vyhrála by TOP 09 s více než 80 tisíci fanoušky. Na druhém místě by skončilo ANO, které k 21. říjnu mělo téměř 60 tisíc podporovatelů, třetí nejoblíbenější jsou piráti s 43 tisíci.

Průzkumy favorizovaná ČSSD je až devátá z celkových 14 hodnocených stran. Nejméně fanoušků má Cibulkův Pravý blok, podle dat Yeseter Now ho podporuje 227 lidí. 

Počet fanoušků

ANO 58 032
ČSSD 11 487
Hlavu vzhůru 1630
KDU-ČSL 8867
KSČM 1788
ODS 30 324
Piráti 43 207
Pravý blok 227
Svobodní 27 747
SPOZ 13 762
TOP 09 83 530
Úsvit 21 990
Zelení 13 913
Změna 2983

Není překvapením, že strany nasbíraly drtivou většinu fanoušků mezi Čechy. Velkou výjimkou je v tomto případě SPOZ, pouze necelých 60 procent jejich fanoušků pochází z České republiky. Zbylí podporovatelé jsou zejména z Turecka, tam má strana 1500 příznivců, dále z Brazílie, Mexika nebo Argentiny.

Lídr ANO Andrej Babiš, který je původem ze Slovenska, ve své rodné zemi mnoho fanoušků neoslovil. U Slováků jsou procentuálně nejúspěšnější lidovci, mají šest procent slovenských podporovatelů.

Největší věkový rozptyl má ČSSD, KSČM, ODS a svobodní. Jejich sympatizantům je nejčastěji 18 až 34 let. Starší fanoušky ve věku 25 až 34 má Hlavu vzhůru, zelení a Změna.

Autoři se zaměřili i na mazání příspěvků. Podle nich se u SPOZ a Úsvitu stává, že počet komentářů uvedený pod statusem převyšuje množství příspěvků, které se objeví po rozkliknutí.

Sociální síť Facebook v Česku v únoru překročila hranici tří milionů uživatelů. Používá ho tedy téměř 30 procent Čechů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy