Vlajka Tibetu vlaje také u ministerstva

Ondřej Besperát, ČTK
9. 3. 2007 16:44
Praha- Vlajka Tibetu dnes poprvé v Česku zavlála i před budovou státní insituce. Před ministerstvo životního prostředí ji vyvěsil vicepremiér Martin Bursík.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ministerstvo životního prostředí se připojilo ke stovkám českých měst a obcí a několika krajům, které tibetskou vlajku vyvěšují. V roce 1996 to byly čtyři radnice, letos jich bude přes tři sta.

Čínské velvyslanectví s aktivitami na podporu Tibetu nesouhlasí a bude určitě protestovat.

Loni rozeslalo radnicím dopis, v němž se mimo jiné uvádělo, že Tibet je odedávna nedílnou součástí čínského území. Místní samosprávy by neměly veřejně zasahovat do vnitřních věcí Číny, žádat nezávislost Tibetu, porušovat pravidla mezinárodních vztahů a jednat v rozporu se stanoviskem české vlády, napsalo velvyslanectví.

MZV má pro Bursíkův čin pochopení

"Vnímáme jej se sympatiemi. ČR vychází z politiky jedné Číny a podporuje obnovení dialogu mezi ústřední čínskou vládou a tibetským duchovním vůdcem Dalajlamou o poskytnutí širší kulturní autonomie. ČR nicméně nezpochybňuje čínskou svrchovanost nad Tibetem," vysvětlila pro Aktuálně.cz postoj ministerstva jeho mluvčí Zuzana Opletalová.

Akce má vyjádřit solidaritu s úsilím Tibeťanů o respektování jejich lidských a občanských práv a o skutečnou autonomii v rámci Čínské lidové republiky.

Vlajka za 80 tisíc mrtvých

Akce Vlajka pro Tibet je připomínkou povstání Tibeťanů proti čínské okupaci ve Lhase, ke kterému došlo před 48 lety, tedy devět let poté, co čínská armáda na území Tibetu vstoupila. Podle historických údajů při povstání zahynulo 80 000 Tibeťanů.

Spolu s ministrem Bursíkem se vyvěšování vlajky zúčastnil také vyslanec dalajlamy Kelsang Gjalcchen. Ten později ocenil iniciativu českých poslanců, kteří zakládají parlamentní skupinu přátel Tibetu.

Přátelé Tibetu: Kromě komunistů všichni

Skupina by měla upozorňovat na porušování lidských práv nejen v Tibetu, ale i v jiných částech světa. Jsou v ní zástupci všech stran s výjimkou KSČM, která to odmítla, řekla dnes novinářům Kateřina Jacques.

Členy skupiny přátel Tibetu Gjalcchen obdaroval dlouhou bílou šálou, což podle něj symbolizuje poděkování.

Kromě Jacques ji dostali například i exministr vnitra František Bublan (ČSSD), místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová a poslanec Marek Benda (oba ODS), poslanec Ondřej Liška (Strana zelených), senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) či Milan Horáček, europoslanec za německé zelené.

 

Právě se děje

Další zprávy