Další plagiátorský skandál? Vládní protidrogová koordinátorka opisovala, tvrdí piráti

tok ČTK tok, ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2019 15:31
Českou vládu možná po roce čekají další nepříjemnosti kvůli možnému plagiátorství. Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí vážným obviněním ze strany pirátů, kteří tvrdí, že opsala zhruba třetinu své bakalářské i diplomové práce. O případu informoval web Seznam zprávy.
Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.
Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. | Foto: ČTK

Podnět k prověření obou prací podal pirátský poslanec Tomáš Vymazal. Jeho strana Vedralovou dlouhodobě kritizuje, například kvůli úmyslu snížení spotřební daně na pivo nebo zvýšení cen elektronických cigaret. "Chtěl jsem získat jistotu, jestli dokáže pracovat vědecky a na úrovni, kterou její funkce vyžaduje," řekl Seznamu Vymazal.

Vedralová svou bakalářskou práci na téma Epidemiologie pohlavně přenosných nemocí obhájila v roce 2001 na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Nyní dva specializované programy vyhodnotily, že zhruba 31 procent práce tvoří části, které koordinátorka slovo od slova okopírovala z dvou internetových zdrojů. Ty pak neuvedla v seznamu použité literatury. 

Ještě hůř je na tom její diplomová práce, kterou Vedralová v roce 2005 zakončila studia managementu zdravotnictví na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Shoda s jinými dokumenty je zde podle protiplagiátorských programů až 36 procent, píše Seznam.

Vedralová se k situaci zatím odmítla vyjádřit. "S ohledem na roky zpracování mých závěrečných prací a vámi uvedených informací nelze moje stanovisko poskytnout obratem," napsala Seznamu. Dále komunikovat odmítla.

Zástupci obou vysokých škol v úterý řekli, že informace o plagiátorství prověří. "Určitě se tím budeme zabývat, i když ať tak či onak sankciovat teď už paní magistru nemůžeme. Je to spíše věc její etické odpovědnosti," uvedl proděkan 3. lékařské fakulty UK David Marx.

Podle něj bude kontrola komplikovaná, protože práce není v elektronické podobě. Nejdřív se musí najít v depozitáři, pročítat ji odborníci začnou pravděpodobně příští týden. Kdy budou výsledky kontroly k dispozici, nechtěl Marx předvídat. Podobně se vyjádřila i mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Vedralová byla nejhorší možná volba, řekl její předchůdce

Vedralová čelila kritice kvůli údajnému nedostatku zkušeností už při svém zvolení do funkce v srpnu 2018, a to jak od opozice, tak od jejího předchůdce Jindřicha Vobořila, který současné ředitelce odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR vytýkal také její předchozí působení na ministerstvu zdravotnictví.

"Když vidím, že v oblasti alkoholu a tabáku, kterou ministerstvo v osobě Vedralové řešilo tolik let, dnes Česko vyskakuje na těch nejhorších příčkách - tak je to ten důvod, proč svůj hlas zvedám a říkám, že to není nejlepší volba," řekl Vobořil Českému rozhlasu s tím, že podle něj byli ve výběrovém řízení mnohokrát schopnější lidé. Vedralová nedostatek kvalifikace odmítla s odkazem na svá studia na vysoké škole.

Nebylo by to poprvé, co by českou vládou nebo jejím okolím otřásl plagiátorský skandál. Loni v létě museli kvůli opisování v univerzitních pracích ze svých postů po pár dnech odstoupit ministr práce Petr Krčál (ČSSD) a ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). 

Odbor protidrogové politiky působí jako poradní orgán vlády, kvůli čemuž Vedralová při nástupu do funkce pozastavila své dosavadní členství v ČSSD.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy