Další plagiátorský skandál? Vládní protidrogová koordinátorka opisovala, tvrdí piráti

ČTK tok , ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2019 15:31
Českou vládu možná po roce čekají další nepříjemnosti kvůli možnému plagiátorství. Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí vážným obviněním ze strany pirátů, kteří tvrdí, že opsala zhruba třetinu své bakalářské i diplomové práce. O případu informoval web Seznam zprávy.
Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.
Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. | Foto: ČTK

Podnět k prověření obou prací podal pirátský poslanec Tomáš Vymazal. Jeho strana Vedralovou dlouhodobě kritizuje, například kvůli úmyslu snížení spotřební daně na pivo nebo zvýšení cen elektronických cigaret. "Chtěl jsem získat jistotu, jestli dokáže pracovat vědecky a na úrovni, kterou její funkce vyžaduje," řekl Seznamu Vymazal.

Vedralová svou bakalářskou práci na téma Epidemiologie pohlavně přenosných nemocí obhájila v roce 2001 na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Nyní dva specializované programy vyhodnotily, že zhruba 31 procent práce tvoří části, které koordinátorka slovo od slova okopírovala z dvou internetových zdrojů. Ty pak neuvedla v seznamu použité literatury. 

Ještě hůř je na tom její diplomová práce, kterou Vedralová v roce 2005 zakončila studia managementu zdravotnictví na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Shoda s jinými dokumenty je zde podle protiplagiátorských programů až 36 procent, píše Seznam.

Vedralová se k situaci zatím odmítla vyjádřit. "S ohledem na roky zpracování mých závěrečných prací a vámi uvedených informací nelze moje stanovisko poskytnout obratem," napsala Seznamu. Dále komunikovat odmítla.

Zástupci obou vysokých škol v úterý řekli, že informace o plagiátorství prověří. "Určitě se tím budeme zabývat, i když ať tak či onak sankciovat teď už paní magistru nemůžeme. Je to spíše věc její etické odpovědnosti," uvedl proděkan 3. lékařské fakulty UK David Marx.

Podle něj bude kontrola komplikovaná, protože práce není v elektronické podobě. Nejdřív se musí najít v depozitáři, pročítat ji odborníci začnou pravděpodobně příští týden. Kdy budou výsledky kontroly k dispozici, nechtěl Marx předvídat. Podobně se vyjádřila i mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Vedralová byla nejhorší možná volba, řekl její předchůdce

Vedralová čelila kritice kvůli údajnému nedostatku zkušeností už při svém zvolení do funkce v srpnu 2018, a to jak od opozice, tak od jejího předchůdce Jindřicha Vobořila, který současné ředitelce odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR vytýkal také její předchozí působení na ministerstvu zdravotnictví.

"Když vidím, že v oblasti alkoholu a tabáku, kterou ministerstvo v osobě Vedralové řešilo tolik let, dnes Česko vyskakuje na těch nejhorších příčkách - tak je to ten důvod, proč svůj hlas zvedám a říkám, že to není nejlepší volba," řekl Vobořil Českému rozhlasu s tím, že podle něj byli ve výběrovém řízení mnohokrát schopnější lidé. Vedralová nedostatek kvalifikace odmítla s odkazem na svá studia na vysoké škole.

Nebylo by to poprvé, co by českou vládou nebo jejím okolím otřásl plagiátorský skandál. Loni v létě museli kvůli opisování v univerzitních pracích ze svých postů po pár dnech odstoupit ministr práce Petr Krčál (ČSSD) a ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). 

Odbor protidrogové politiky působí jako poradní orgán vlády, kvůli čemuž Vedralová při nástupu do funkce pozastavila své dosavadní členství v ČSSD.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy