Další plagiátorský skandál? Vládní protidrogová koordinátorka opisovala, tvrdí piráti

tok ČTK tok, ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2019 15:31
Českou vládu možná po roce čekají další nepříjemnosti kvůli možnému plagiátorství. Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí vážným obviněním ze strany pirátů, kteří tvrdí, že opsala zhruba třetinu své bakalářské i diplomové práce. O případu informoval web Seznam zprávy.
Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.
Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. | Foto: ČTK

Podnět k prověření obou prací podal pirátský poslanec Tomáš Vymazal. Jeho strana Vedralovou dlouhodobě kritizuje, například kvůli úmyslu snížení spotřební daně na pivo nebo zvýšení cen elektronických cigaret. "Chtěl jsem získat jistotu, jestli dokáže pracovat vědecky a na úrovni, kterou její funkce vyžaduje," řekl Seznamu Vymazal.

Vedralová svou bakalářskou práci na téma Epidemiologie pohlavně přenosných nemocí obhájila v roce 2001 na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Nyní dva specializované programy vyhodnotily, že zhruba 31 procent práce tvoří části, které koordinátorka slovo od slova okopírovala z dvou internetových zdrojů. Ty pak neuvedla v seznamu použité literatury. 

Ještě hůř je na tom její diplomová práce, kterou Vedralová v roce 2005 zakončila studia managementu zdravotnictví na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Shoda s jinými dokumenty je zde podle protiplagiátorských programů až 36 procent, píše Seznam.

Vedralová se k situaci zatím odmítla vyjádřit. "S ohledem na roky zpracování mých závěrečných prací a vámi uvedených informací nelze moje stanovisko poskytnout obratem," napsala Seznamu. Dále komunikovat odmítla.

Zástupci obou vysokých škol v úterý řekli, že informace o plagiátorství prověří. "Určitě se tím budeme zabývat, i když ať tak či onak sankciovat teď už paní magistru nemůžeme. Je to spíše věc její etické odpovědnosti," uvedl proděkan 3. lékařské fakulty UK David Marx.

Podle něj bude kontrola komplikovaná, protože práce není v elektronické podobě. Nejdřív se musí najít v depozitáři, pročítat ji odborníci začnou pravděpodobně příští týden. Kdy budou výsledky kontroly k dispozici, nechtěl Marx předvídat. Podobně se vyjádřila i mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Vedralová byla nejhorší možná volba, řekl její předchůdce

Vedralová čelila kritice kvůli údajnému nedostatku zkušeností už při svém zvolení do funkce v srpnu 2018, a to jak od opozice, tak od jejího předchůdce Jindřicha Vobořila, který současné ředitelce odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR vytýkal také její předchozí působení na ministerstvu zdravotnictví.

"Když vidím, že v oblasti alkoholu a tabáku, kterou ministerstvo v osobě Vedralové řešilo tolik let, dnes Česko vyskakuje na těch nejhorších příčkách - tak je to ten důvod, proč svůj hlas zvedám a říkám, že to není nejlepší volba," řekl Vobořil Českému rozhlasu s tím, že podle něj byli ve výběrovém řízení mnohokrát schopnější lidé. Vedralová nedostatek kvalifikace odmítla s odkazem na svá studia na vysoké škole.

Nebylo by to poprvé, co by českou vládou nebo jejím okolím otřásl plagiátorský skandál. Loni v létě museli kvůli opisování v univerzitních pracích ze svých postů po pár dnech odstoupit ministr práce Petr Krčál (ČSSD) a ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). 

Odbor protidrogové politiky působí jako poradní orgán vlády, kvůli čemuž Vedralová při nástupu do funkce pozastavila své dosavadní členství v ČSSD.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy