Vláda schválila půjčku pro VZP a projednala zvýšené odvody

ČTK ČTK
30. 10. 2013 18:28
VZP žádala o 2,5 miliardy, dostane 700 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vláda schválila návratnou finanční výpomoc pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) 700 milionů korun a projednala posílení zdrojů pro odvody státu od listopadu o 400 milionů korun měsíčně.

VZP žádala 2,5 miliardy korun, protože právě tolik jí na konci roku bude chybět. Peníze mají přispět k tomu, aby největší pojišťovna udržela lhůty splatnosti za péči.

"Jak jste jistě zaznamenali, návrh na zvýšení příspěvku státu za státní pojištěnce do veřejného zdravotního pojištění již nabyl platnosti a účinnosti podle zákonného opatření a v podstatě již od měsíce listopadu bude platit stát o 400 milionů více do systému. Takže to je dohromady 800 milionů za listopad a prosinec," řekl premiér Jiří Rusnok.

Ve zdravotním pojištění se očekává na konci roku schodek osm až deset miliard, celkem resort spotřebuje 290 miliard. Navýšení odvodů státu za děti či důchodce 4,7 miliardy očekávaný schodek pokryje jen zčásti.

Ministr zdravotnictví Martin Holcát už dříve řekl, že k sanaci systému by přispěl i odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. Současné ministerstvo ho nemůže uskutečnit, alespoň ho tedy chystá. Odkupovat by se mohly pohledávky ve výši zhruba pěti miliard, ty mají podle Holcáta reálný podklad, celkem ale pohledávky přesahují 30 miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy