Vláda schválila plán na řešení nelegálního výkupu kovů

ČTK ČTK
29. 7. 2015 23:50
Ministerstvo životního prostředí chce do roku 2018 razantně snížit kriminalitu spojenou s výkupem kovových odpadů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Kamerové systémy nebo centrální registr sběren kovů mají podle návrhu ministerstva životního prostředí přispět k řešení problémů s nelegálním výkupem kovů. Tato i některá další opatření obsahuje materiál ministerstva, který ve středu schválila vláda. Krádeže kovů pro nelegální výkup ohrožují bezpečnost na silnicích a železnicích a často vedou ke znehodnocení památek nebo veřejného i soukromého majetku.

Resort chce do roku 2018 razantně snížit kriminalitu spojenou s výkupem kovových odpadů například zavedením centrálního registru provozovatelů sběren kovů, registru přestupků i elektronické evidence tržeb. Všechna zařízení pro sběr a výkup kovů mají mít povinný kamerový systém a archivovat záznamy.

Krádeže kovů a jejich nelegální výkup trápí dlouhodobě hlavně některé sociálně slabé lokality. Policie v roce 2012 zaznamenala přes 11 000 krádeží kovových materiálů za 445 milionů korun. Předloni evidovala skoro 12 000 těchto krádeží jako trestných činů za více než půl miliardy korun. Přestupků je mnohonásobně více.

Letos už podle policejních statistik krádeže poklesly, od března do června na 42 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Ovlivnila to nová vyhláška, která od začátku března nařizuje za odevzdaný kovový odpad bezhotovostní platby.

Personálního posílení se dočká Česká inspekce životního prostředí. Změny se chystají i pro pravomoci obcí. Nově by mohly všechny udílet pokuty a zahajovat správní řízení o případném odejmutí povolení k provozu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy