Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce začalo. V Moravském Krumlově dostalo 318 ptáků smrtící injekci

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2017 21:54
Státní veterinární správa nařídila na jižní Moravě vybití veškeré drůbeže v okruhu tří kilometrů od ohnisek ptačí chřipky. Ohniska jsou zatím v Moravském Krumlově, Ivančicích a blízkých Letkovicích. Další ještě nebyla potvrzena a prošetřují se. Kolik drůbeže bude muset být utraceno, se zatím přesně neví. Za vybitá zvířata dostanou chovatelé odškodnění od státu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Veterináři rozhodli, že se vybije veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od ohnisek ptačí chřipky na jižní Moravě. S vybíjením pomůže i armáda. Vedle drobných chovů půjde i o reprodukční chov kachen, kde je 6000 ptáků. Zničit se v něm také bude muset 60 tisíc násadových vajec. O kolik kusů drůbeže celkem půjde, se zatím přesně neví. Utrácení začne v pátek, oznámil na briefingu ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Ptačí chřipka se do Česka dostala zhruba po deseti letech, je i ve většině evropských států. V Česku jsou zatím potvrzena tři ohniska na jižní Moravě.

"V oblastech se neustále objevují nová hlášení o úhynu," vysvětlil ředitel, proč se k plošnému vybití veterináři rozhodli.

V Moravském Krumlově zlikvidovali veškerou zdejší drůbež

Likvidace ptáků začala už v pátek v Moravském Krumlově. Náměstí N. J. Návesníka v tamní čtvrti Rakšice se stalo uzavřenou zónou, kde veterináři za asistence policistů a hasičů v území ohraničeném páskou zlikvidovali veškerou drůbež zdejších malochovatelů, celkem 318 kusů. "

Utrácení bylo prováděno injekčně," dodal mluvčí SVS Petr Pejchal. Následně budou veterináři postupovat na sever, směrem na Ivančice a Oslavany. Nejvíc nucené utrácení ptáků zasáhne kachní farmu Sebol u Týnského rybníka za Krumlovem. Ztráty firma odhaduje na statisíce korun, obává se i přerušení obchodních vazeb kvůli výpadku dodávek.

Za vybitá zvířata dostanou chovatelé odškodnění od státu. Ministerstvo zemědělství má pro nákazovou situaci letos připraveno 31,3 milionu korun. Pokud bude třeba více peněz, požádá o navýšení svého rozpočtu, protože jde o povinné výdaje plynoucí z veterinárního zákona. Chovatelé musí zažádat o náhradu do šesti týdnů od utracení nebo porážky drůbeže. Okrasní a exotičtí ptáci, například papoušci, se utrácet nebudou, pokud chovatelé požádají o výjimku.

Ohniska jsou zatím v Ivančicích, Moravském Krumlově a v ivančické části Letkovice. Další ještě nebyla potvrzena a prošetřují se.

Ptačí chřipka řádí v 17 zemích

Ptačí chřipkou je v Evropě postiženo 17 zemí. Jsou pod silným tlakem, ale epidemii nečelí, řekla ředitelka Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) Monique Eloitová citovaná agenturou AFP.

Mezi zasaženými zeměmi je i Česká republika a dále Německo, Rakousko, Chorvatsko, Dánsko, Finsko, Francie, Řecko, Maďarsko, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

OIE nevydala oficiální doporučení, jak mají postižené státy s nákazou bojovat. Podle Eloitové přijímá každá země opatření odpovídající její vlastní situaci. Francie například přistoupila k masivnímu preventivnímu vybíjení chovů, plošná likvidace byla spuštěna i v Česku.

Agresivní kmen viru H5N8, který přenáší migrující ptactvo, může mutovat, ale lidé se jím podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.

 

Právě se děje

Další zprávy