Ve hře je i druhá úřednická vláda, řekl Zemanův kancléř

Martina Machová Martina Machová
1. 8. 2013 6:15
Vratislav Mynář líčí možnosti pro případ, že Rusnokova vláda neprojde sněmovnou
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta - kancléř Vratislav Mynář - připustil možnost, že i v případě neúspěchu Jiřího Rusnoka ve sněmovně je ve hře další úřednická vláda.

Pokud nezíská Rusnokova vláda příští týden podporu Poslanecké sněmovny, vrací se podle něho vše do jakéhosi bodu nula, v němž je možné vše, včetně jmenování nové úřednické vlády, uvedl hradní kancléř v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Během týdne je to z prezidentova tábora další připomenutí, že velké strany ve sněmovně - ať ODS či ČSSD - se nemusí k možnosti sestavit vládu dostat ani při druhém pokusu. Variantu, že by mohl vládnout dál bez důvěry, nebo že by získal druhý pokus, totiž už minulou středu výslovně neodmítl ani premiér Jiří Rusnok. Na přímou otázku při tiskové konferenci po jednání vlády odpověděl: "Já bych opravdu nechtěl předbíhat událostem, co by kdyby. My se teď snažíme pracovat. Pokud se tak stane a my důvěru nedostaneme, tak můžeme přemýšlet, co dál."

Nyní Vratislav Mynář zároveň připomněl, že i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, bude-li chtít sestavit vládu, by se měl připravit na shánění notářsky ověřených podpisů, jak to Miloš Zeman vyžaduje po bývalé koalici. "Podle mne podmínka bude stejná," uvedl Mynář.

Uvedl rovněž, že o nikom jiném ze sociální demokracie než o Sobotkovi dosud prezident nehovořil, zůstávají tak podle něj jen tři varianty - Němcové vláda, Sobotkova vláda a úřednická vláda č. 2.

Hovoří Cimrman

A.cz: Sleví pan prezident ze svého požadavku 101 notářsky ověřených podpisů?

Myslím, že nesleví. Jak znám pana prezidenta, pokud dá takové vyjádření, bude trvat na tom, aby 101 podpisů bylo ověřeno notářským způsobem.

A.cz: A varianta, se kterou přišla paní Němcová tedy defilé 101 poslanců ve sněmovně?

Nevím, jestli defilé by mělo probíhat v Poslanecké sněmovně, já jsem slyšel ten humorný nápad, že by přišli na pražský Hrad. To si neumím příliš představit, byť máme sezonu a je tu turistů spousta. Ale já bych použil to cimrmanovské "aby se nám tu ti poslanci nehromadili", protože jestli si dobře vzpomínám, tak o druhý pokus si řekl pan Sobotka, a pokud tu bude jedna fronta za panem Sobotkou a jedna za paní Němcovou, tak abychom nestrávili spoustu pracovního času tak, že budeme přijímat různé modifikace 101 poslanců. Myslím tedy, že pan prezident bude trvat na své variantě, tedy 101 notářsky ověřených podpisů bez šarády.

Jaképak trucy

A.cz: Má tedy Miroslava Němcová šanci stát se premiérkou? Podmínka pana prezidenta je pro bývalou koalici přespříliš a vypadá to spíš jako trucpodmínka, aby Miroslava Němcová druhý pokus nemohla získat.

Podle mne to není truc podmínka, takto to nelze chápat. Vzpomínám na první jednání, kterých jsem se měl tu čest účastnit, a při nich v Lánech zaznělo, že by byli připraveni sto jedničku deklarovat. Tenkrát to ze strany prezidenta nebylo vyžadováno, ale chápu to tak, že nabídku, která zazněla, prezident neodmítá, jen ji doplnil o svou podmínku, aby se v tom vyznal. Ale stále se bavíme o "B" či "C", musíme počkat, až pan premiér Rusnok bude žádat o důvěru své vlády. V případě, že to nedopadne, ve druhém kole budou karty znovu rozdány a dnes si netroufnu říci, kdo bude tím prvním, nad kým se bude pan prezident zamýšlet. Co si ale troufnu říci z diskusí, které jsme vedli, bude velmi při svém druhém a posledním pokusu opatrný.

A.cz: Myslíte, že pověření Bohuslava Sobotky stále přichází v úvahu? Při jejich vzájemném vztahu? Poté, co předseda ČSSD tvrdě kritizuje Rusnokovu vládu a způsob, jakým ji pan prezident jmenoval?

Věřím tomu, že když pan Sobotka atakuje Rusnokovu vládu, není to proti panu prezidentovi. Plno ostrých hran se zbrousilo a žijeme v politickém prostředí, kde je potřeba udělat kompromis. Ale jestli se mne ptáte, jestli pan Sobotka, nebo někdo jiný, tak si troufnu říci, že by to mohl být i pan Sobotka.

Favorit neexistuje

A.cz: Má Bohuslav Sobotka větší šanci než Miroslava Němcová?

Ne, takto to nedefinuji. Nedokážu říci, jestli se pan prezident rozhodne pro Sobotku, nebo Němcovou. Pokud si pan Sobotka věří, tak by těch sto jedna podpisů... Podle mne podmínka bude stejná. Jestli bude jiná alternativa, která má větší nebo menší šanci než tito dva, to si nedovolím spekulovat.

A.cz: Takže hlavním kritériem pro druhé kolo bude získat 101 podpisů?

Neřekl bych hlavním kritériem.

A.cz: Ale nezmizí...

Nezmizí tak, že pokud si prezident řekne o 101 notářsky potvrzených podpisů, tak je bude chtít notářsky ověřených.

A.cz: Přemýšlel pan prezident o někom jiném ze sociální demokracie?

Nezaznamenal jsem, že by uvažoval někoho jiného než předsedu sociální demokracie Sobotku, který si o to sám řekl.

Rusnok č. 2?

A.cz: Říkal jste, že druhé kolo začne opět s čistým stolem. Znamená to, že přichází v úvahu i Rusnokova vláda č. 2?

Netroufnu si říci s tím pojmenováním Rusnokova, nebo nějaká jiná. Je to ale tak, jak v prvním kole, tedy i tato třetí alternativa, že by pan prezident uvažoval o oslovení někoho jiného, je také na stole. Jestli má větší šanci, nebo menší, to dnes nedokážu říci.

A.cz: Ať tedy neříkáme Rusnokova vláda č. 2, v úvahu připadá úřednická vláda č. 2?

Ano, tak jako bylo před prvním kolem několik variant, nabízejí se stejně ve druhém kole.

A.cz: V současnosti je partie o důvěru Rusnokově vládě rozehraná, myslíte si, že může sněmovnou projít?

Věřím tomu, že na naší politické scéně je možné všechno. Když jsem viděl část programového prohlášení, myslím si, že hlavu a patu má a jsem velmi rád za reakci z úst představitelů sociální demokracie, že programové prohlášení není v rozporu s programem sociální demokracie, což je pro mne také určitý signál.

Pokud sociální demokracie dá důvěru Rusnokově vládě, byl by to i krok k předčasným volbám, protože pan Schwarzenberg říkal, že pokud dostane Rusnokova vláda důvěru, je to důvod, aby byla rozpuštěna sněmovna. A sociální demokracie chce předčasné volby a tady má nápovědu z úst Karla Schwarzenberga, jak k tomu nejlépe dospět.

A.cz: Pan prezident se v tom ještě nějak bude angažovat? Má nějaké schůzky?

Ne, dílo pana prezidenta skončilo s tím, že si pozval předsedy poslaneckých klubů a informoval se o náladě a tak, tím jeho úkol skončil a teď je to na vyjednávání pana premiéra. Pan prezident již žádné aktivity k tomu vyvíjet nebude.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy