Včelařů v Česku přibývá, dostanou dotace 230 milionů

2. 8. 2013 16:43
Ceny medu jsou u nás jedny z nejnižších v Evropě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Tuzemští včelaři získají v následujících třech letech z evropských fondů a státního rozpočtu více než 230 milionů korun. Nařízení, které finance zprostředkuje, ve středu schválila vláda.

Pro letošek je v rozpočtu v plánu čerpání 34,75 milionu korun. Nařízení počítá pro příští rok s 37,5 milionu korun, pro rok 2015 s 38,75 milionu a pro rok 2016 s 39,75 milionu korun. Stejnou částku má včelařům vždy dát i EU.

I když počet včelařů v České republice mírně roste, stavy včelstev se dlouhodobě snižují u nás i ve světě. Oproti světovým statistikám si ale Česká republika vede velmi dobře.

Včely jsou nenahraditelnými opylovači

"Česká republika patří mezi nejvíce zavčelenou zemi v Evropě. Na kilometr čtvereční připadá 6,7 včelstev, zatímco průměr EU je o více než polovinu nižší; 3,1 včelstev. Díky převažujícím malovčelařům je rozmístění včelstev navíc rovnoměrné," uvádí Petr Texl a Jan Vondrák z odborného časopisu pro včelaře Moderní včelař.

Včely mají nenahraditelný význam pro opylování rostlin a udržení stability ekosystémů.

Oproti ostatním hmyzím opylovačům mají podstatnou přednost, protože zimu přečkává celé včelstvo v počtu 10 000 až 15 000 jedinců.

Brzy na jaře je tak k dispozici velké množství opylovačů, zatímco nepočetní jedinci ostatních druhů opylovacího hmyzu teprve zakládají nové generace svého potomstva.

Počet včelařů roste, včelstev ale ubývá

Z materiálů Českého svazu včelařů vyplývá, že je v České republice přes 540 tisíc včelstev, o které se dohromady stará téměř 50 tisíc včelařů.

Počet včelařů v Česku loni meziročně vzrostl zhruba o tři stovky. Pokračuje tak pozitivní trend, který začal v roce 2009, když předchozích 20 let včelařů ubývalo. Jedním z důvodů opětovného zájmu o včelařství jsou podle včelařů právě dotace z EU i krajských rozpočtů.

Česká republika má také největší koncentraci včelařů na plochu. Na jednoho včelaře tedy připadá nejnižší počet obyvatel v EU.

Pro zájemce o koupi medu se tento fakt odráží především na cenách medu a možnosti výběru vlastního včelaře, od kterého med budou odebírat.

Český med nemá v zahraničí konkurenci

Ceny medu u nás patří k jedněm z nejnižších na světě, a to i přesto, že dlouhodobě stoupají. Zatímco v roce 2010 cena za kilogram medu začínala na 125 korunách, v červnu letošního roku je to 150 korun.

Naproti tomu kilogram švýcarského medu se na internetu nabízí za téměř 750 korun, ve velké Británii pak průměrně za 500.

"Koncentrace včelstev je u nás tak vysoká, že jí v podstatě jiné země ani nekonkurují. Takto vysoký stav včelstev a chovatelů způsobuje, že se med prodává hluboko pod cenou i v době, kdy je cenová krize medu ve světě," řekl Antonín Přidal z oddělení včelařství Mendelovy univerzity v Brně.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy