V přírodních koupalištích je kvalita vody dobrá, hygienici ale uzavřeli Jinolice

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2021 21:44
Podmínky ke koupání jsou v Česku i na začátku prázdnin převážně dobré, jen na několika místech se kvalita vody podle hygieniků mírně zhoršila. Zákaz koupání vydali kvůli mikrobiologickému znečištění pro umělé koupaliště v rekreačním zařízení Eden v Jinolicích na Jičínsku.
Vodní nádrž Džbán, ilustrační foto.
Vodní nádrž Džbán, ilustrační foto. | Foto: ČTK

Zdravotní problémy hrozí lidem po koupání v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. Voda nevhodná ke koupání je také v Novém rybníku na Příbramsku, hygienici zde mají podezření na cerkarie, tedy infekční larvy motolice, které způsobují kožní problémy. Třetím z pěti stupňů rizika hodnotí hygienici koupaliště Hradištko I na Kolínsku.

V dalších přírodních nádržích zůstává voda vhodná ke koupání, i když někde je její kvalita proti minulému týdnu mírně horší. Třeba v Libereckém kraji se z prvního na druhý stupeň z pěti posunuly Hamerské jezero a Velký zákupský rybník. Od začátku sezony jsou v kraji na stupni dva kvůli nižší průhlednosti také koupaliště v Nedamově u Dubé a rybník Bažantník u autokempu v Sedmihorkách v Českém ráji.

Až druhý nejlepší stupeň kvality má voda také v nádrži Výrovice na Znojemsku, průhlednost se snížila i na Plumlovské přehradě v Olomouckém kraji. Na Vysočině je zhoršená kvalita vody na přehradě Sedlice, v níž jsou sinice a vyšší množství chlorofylu. Mírné znečištění zaznamenali hygienici v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku.

V Pardubickém kraji zjistili v rybníku Rosnička na Svitavsku nízké počty vodních mikroorganismů a chlorofylu, v rybníku Hluboký na Pardubicku sníženou průhlednost vody. V Jinolicích na Jičínsku v Královéhradeckém kraji musejí lidé vedle zákazu pro rekreační zařízení Eden počítat i s horší průhledností vody v Oborském rybníku.

V Ústeckém kraji se vyskytují řasy či sinice v jezeře Chmelař, na koupališti v Chabařovicích a na vodní ploše Varvažov. Horší mikrobiologické hodnoty vykazuje voda na Košuteckém jezírku v Plzni. Ve Zlínském kraji má voda mírně zhoršené vlastnosti ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel, v Luhačovické přehradě a nádrži Bystřička.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy