V Praze se konala mezinárodní soutěž pro vědce do 37 let. Vyhrál výzkum léku na rakovinu

ČTK ČTK
5. 12. 2017 20:04
V pětičlenném finále v Praze uspěla Jessica Kramerová z americké Utažské univerzity s projektem zaměřeným na výzkum ochranného cukerného pláště buněk s cílem navrhnout nová léčiva proti rakovině.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Vítězkou mezinárodní vědecké soutěže Dream Chemistry Award organizované chemickými ústavy české a polské akademie věd se stala Jessica Kramerová z americké Utažské univerzity. V pětičlenném finále v Praze uspěla s projektem zaměřeným na výzkum ochranného cukerného pláště buněk s cílem navrhnout nová léčiva proti rakovině.

Soutěž pro vědce do 37 let oceňuje projekty z oblasti chemie či z pomezí chemie a dalších přírodních věd, které mají ambici a potenciál měnit svět k lepšímu. Do letošního třetího ročníku organizátoři obdrželi 34 přihlášek, což bylo dosud nejvíc.

Finále soutěže se v Praze uskutečnilo od pondělí do úterý. "Slyšeli jsme fantastické přednášky pokrývající široké spektrum témat od terapeutických zásahů na povrchu rakovinných buněk přes modifikaci mikrobiomu ve střevě, vývoj mikroelektronických součástek na bázi mikroporézních molekulových sít či optimalizaci reakcí s přenosem elektronu až po odstraňování znečistění rtutí při těžbě zlata," uvedl člen vědecké komise a spoluorganizátor soutěže Pavel Jungwirth.

Cílem vítězného projektu je navrhnout léčiva proti rakovině založená na uměle syntetizovaném glykokalyxu, což je ochranný cukerný plášť buněk, jehož funkce nejsou dosud dobře známy. Spolu s vítězkou, která obdržela finanční odměnu 10 tisíc eur (zhruba 256 tisíc korun), své projekty ve finále prezentovali také další dva mladí vědci z USA, jeden z Belgie a jeden z Austrálie.

Soutěž byla založena v roce 2013 Ústavem fyzikální chemie Polské akademie věd ve Varšavě, mladé vědce do ní mohou respektovaní experti z oboru nominovat jednou za dva roky. Letos se do organizace soutěže zapojil Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
Další zprávy