Konečně oteplení. V polovině týdne stoupnou teploty, o víkendu bude přes 24 stupňů

ČTK ČTK
31. 5. 2021 18:20
Ve druhé polovině tohoto týdne se oteplí, o víkendu bude přes den kolem 24 stupňů Celsia. V období od 31. května do 27. června bude nejtepleji poslední týden. Pršet bude nejvíce ve druhém týdnu, kdy meteorologové očekávají i bouřky. Celkově bude období následujících čtyř týdnů teplotně průměrné až slabě podprůměrné a srážkově průměrné až slabě nadprůměrné, uvádí Česká hydrometeorologický ústav.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

"První týden bude teplotně průměrný, jeho první polovina bude chladnější, ve druhé se oteplí. Minimální noční teploty se budou pohybovat zpočátku kolem pěti stupňů Celsia, na konci týdne kolem 11 stupňů Celsia. Maximální denní teploty budou zpočátku kolem 19 stupňů Celsia, v sobotu a neděli již kolem 24 stupňů," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Další týden bude podle nich také průměrný, relativně nejchladnější vychází týden od 14. června s průměrem nejnižších nočních teplot kolem deseti stupňů a průměrem nejvyšších denních teplot kolem 21 stupňů Celsia. "Poslední týden období by měl být průměrný, ale nejteplejší z celého období," doplnili meteorologové.

Průměrná teplota pro období od 31. května do 27. června je 16,7 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2003, kdy průměr činil 19,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 13,6 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1974.

Srážek v daném období očekávají meteorologové nejvíce v druhém předpovědním týdnu s úhrnem kolem 28 milimetrů, vyskytnou se přeháňky a bouřky. V dalších týdnech bude podle nich srážek méně s úhrny kolem 20 milimetrů.

Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 75 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1941 zatím nejméně napršelo v roce 1994, kdy meteorologové naměřili 34 litrů na metr čtvereční. Nejvíce srážek spadlo v roce 1965 s úhrnem 132 milimetrů.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy