Ve Frýdlantu operovali poprvé od otravy krve, postižení chtějí žádat odškodné

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2019 12:33
V soukromé Nemocnici Frýdlant ze skupiny EUC začali znovu operovat. Sály byly uzavřené od loňského listopadu, kdy se u devíti pacientů po zákroku objevila otrava krve. V úterý ve Frýdlantu podstoupili operaci první dva pacienti objednaní už loni na podzim. Další přijdou na řadu v následujících dnech. Operace budou v režimu jednodenní chirurgie v oborech chirurgie a gynekologie.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Operace se v Nemocnici Frýdlant zastavily na konci loňského listopadu, když devět ze 16 pacientů operovaných v jediném týdnu dostalo otravu krve. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické zákroky. Operace dělaly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry. Pacienti s otravou museli být převezeni do nemocnic v Liberci a Jablonci, protože potřebovali intenzivní péči. Nikdo nezemřel, poslední pacientku propustili z liberecké nemocnice v lednu.

"Příčiny otravy zatím stále nejsou jasné. Toto vyšetřování ještě neskončilo," řekla mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová. Otravu krve u pacientů vyšetřuje i policie pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Ani ta zatím vyšetřování neuzavřela. "Jsou tam zadané znalecké posudky, znalecké zkoumání bude trvat několik měsíců," řekla minulý týden krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Někteří postižení pacienti už se spojili s právníky a chtějí po Nemocnici Frýdlant žádat odškodné. Podle mluvčí nemocnice Dity Fuchsové.je nemocnice s pacienty i jejich rodinami individuálně v kontaktu. "Jsme rádi, že jsou všichni z nemocnice doma. Navzájem se informujeme, s většinou pacientů se ředitel nemocnice Jiří Madar setkal osobně. Chápeme, že jsou pacienti i jejich rodiny pod velkým tlakem. Psychicky náročné je vše i pro personál nemocnice," dodala mluvčí nemocnice.

Frýdlantská nemocnice zajišťuje péči pro 24.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Loni v létě ale přestala kvůli nedostatku lékařů poskytovat lékařskou pohotovostní službu a omezila i další akutní péči. Dál bude podle Fuchsové nabízet jednodenní chirurgii s personálním 24hodinovým zajištěním lékařské i sesterské péče. V režimu jednodenní chirurgie jsou někteří pacienti přijati, operováni a propuštěni domů během téhož dne, někdy zůstávají po operaci v péči na lůžku do druhého dne. Vždy záleží na typu operace, stavu pacienta a rozhodnutí lékaře, doplnila mluvčí.

"Díky využívání moderních chirurgických postupů a metod lze hospitalizaci pacienta zkracovat na optimální dobu, což je výhodou pro zdravotní systém a zejména pro pacienta. Na režim jednodenní péče jsme se pečlivě připravovali už od loňského roku. Nastoupili jsme cestu moderní medicíny 21. století," doplnil ředitel nemocnice Jiří Madar. V loňském roce ve Frýdlantu provedli 2000 operací a 94 tisíc ošetření.

 

Právě se děje

Další zprávy