V jednání s ČSSD se posouváme, oznámil před jednáním vlády Babiš a představil změny v nemocenské

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
21. 3. 2018 8:00
Ještě nikdy nezačínalo jednání vlády tak brzy jako ve středu, kdy ministři přicházeli na úřad vlády už po půl šesté. Byl mezi nimi i premiér v demisi a předseda ANO Andrej Babiš, který tvrdil, že intenzivně vyjednává s ČSSD o příští vládě.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš se sice před šestou ránou chystal především na jednání vlády, s novináři ale řešil probíhající debaty se sociálními demokraty, kteří chtějí s ANO do příští vlády.

"Neustále s ČSSD jednáme, osobně, po telefonu i po mailech, dnes se sejdeme několikrát, zítra i v dalších dnech," hlásil Babiš, který sice odlétá ve středu večer do Bruselu, ale v pátek se vrátí. "Možná má někdo pocit, že nejednáme, ale není to pravda. Například včera jsem si telefonoval s poslankyní ČSSD Kateřinou Valachovou," líčil předseda ANO.

S první vládou důvěru sněmovny nezískal, kromě poslanců ANO ji nikdo nepodpořil. V případě druhé vlády mu dal prezident Miloš Zeman čas do začátku prázdnin. Babiš ale nechtěl příliš konkretizovat, jak blízko je ANO a ČSSD dohodě.

"Nevím, uvidíme. Posouváme se," podotkl pouze. Nadále také trvá na tom, že sociální demokraté by měli mít ve vládě čtyři zástupce, přestože křesel chtějí pět. "Čtyři místa jsou velkorysá nabídka," tvrdil ve středu ráno Babiš.

Vyjednavači jsou blízko kompromisu ohledně nemocenské

Zatímco ohledně míst v možném příštím kabinetu se obě strany patrně dohodnou, hůře to zatím vypadá s kompromisy ohledně programu.

"My už máme se sociálními demokraty nějaké zkušenosti z první koaliční vlády. Vždycky máme rozpory, protože nechceme navyšovat daně, zatímco oni chtějí. Ale jak říkám, jednáme," řekl Babiš s tím, že jeho hnutí rozhodně nepodpoří žádné navyšování daní.

Možné dohodě se už blíží obě strany v případě proplácení prvních tří dnů nemoci. Sociálním demokratům se nelíbí současný stav, kdyby tyto dny nejsou propláceny, hnutí ANO jim nabízí kompromis, o kterém před jednáním vlády promluvil Babiš.

"My to také chceme zrušit, ale nechceme, aby placení mělo dopad na zaměstnavatele. Proto zvažujeme, že zaměstnavatelé by platili první až jedenáctý den nemoci a zbývající tři dny by šly na úkor nemocenského pojištění," vysvětlil předseda vlády.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy