V chovu kachen na Pardubicku je ptačí chřipka, přes tři tisíce se jich musí utratit

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2022 13:33
V chovu kachen v Lipolticích na Pardubicku je ptačí chřipka. Jde o chov společnosti Perena, která nahlásila úhyn 380 z 3500 chovaných zvířat. Odebrané vzorky potvrdily ptačí chřipku a chovatel musí nechat utratit všechny kachny, informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Je to letošní páté ohnisko ptačí chřipky v Česku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Veterinární inspektoři provedli v Lipolticích kontrolu a stanovili předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy mimo chov. "Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru," řekl Vorlíček.

Utracení chovu začne v pondělí odpoledne, řekl bez dalších podrobností Radek Axmann z pardubické veterinární správy. Na likvidacích chovů nakažených ptačí chřipkou se podílejí hasiči, po vynesení uhynulých zvířat ještě haly čistí a dezinfikují.

Firma Perena je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Chovy má v Královéhradeckém, Středočeském a Pardubickém kraji. Ptačí chřipka se v nich vyskytla i loni na jaře.

V březnu musela firma nechat usmrtit 75 tisíc ptáků ze zařízení, kde chovala takzvané rodičovské kachny, které nesou vejce, z nichž se líhnou kachňata. Koncem března pak ptačí chřipka zasáhla velkochov slepic v Kosičkách na Královéhradecku. Ačkoliv byla nákaza zjištěna v chovu asi 63 tisíc mladých slepic, které ještě nesnášejí vejce, v jedné hale muselo být utraceno i dalších 111 500 nosnic, kde se nemoc neprokázala.

Ptačí chřipka je virové onemocnění. Postihuje jak volně žijící ptáky, tak drůbež. Nemocná zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a masivně hynou za jeden až dva dny. Nemoc se přenáší zejména trusem. Lidé se mohou nakazit pouze kontaktem s infikovanými či uhynulými ptáky, jejich výkaly nebo peřím. Dosud podle veterinářů nebyl prokázaný přenos nákazy z člověka na člověka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy