ÚSTR nemá nového šéfa ani po druhém kole volby

ČTK ČTK
9. 4. 2014 22:45
Do dalšího kola postoupili první náměstek ÚSTR Zdeněk Hazdra a francouzská historička Muriel Blaiveová. Volit se bude znovu 16. dubna.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ani ve druhém kole nebyl ve středu večer zvolen nový šéf Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Třetí kolo volby se uskuteční příští týden ve středu 16. dubna. Postupují nynější první náměstek ÚSTR Zdeněk Hazdra a francouzská historička Muriel Blaiveová, o nichž se rozhodovalo i ve druhém kole.

Ani jeden však nezískal nadpoloviční většinu hlasů všech členů rady ÚSTR. Jak řekla médiím předsedkyně rady ÚSTR Emilie Benešová, nenašel se kandidát, který by byl dostatečně silnou osobností.

"Myslím, že mezi těmi kandidáty nebyla taková osobnost, na níž bychom se dokázali jednoznačně shodnout," uvedla. Kvality kandidátů jsou podle ní vyrovnané, a proto je volba tak složitá.

Hazdra i Blaiveová se ve středu zúčastnili osobních pohovorů společně s dalším kandidátem, švýcarským historikem Adrianem Portmannem, který však do druhého kola nepostoupil. Dostal jen jeden hlas. Pohovory s kandidáty i obě volby, při nichž se prý bouřlivě diskutovalo, trvaly dnes více než pět hodin.

Druhé kolo volby šéfa ústavu, jehož úkolem je nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, dopadlo obdobně jako první. Hazdra získal tři hlasy a Blaiveová dva hlasy.

Příští středu se sejde rada na řádném veřejném zasedání, poté bude následovat neveřejná část. Tam bude potřetí volit. Kandidáty si rada podle Benešové zvát znovu už nebude.

Pokud rada nezvolí ředitele ústavu ani ve třetím kole, bude muset přijmout "nějaké" další opatření, na němž se teprve musí dohodnout. Benešová ale doufá, že jméno nového šéfa bude oznámeno do konce dubna. Funkce by se mohl ujmout od začátku července.

 

Právě se děje

před 49 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy