"Ujel jsem, do rodiny se nekope." Babiš se veřejně omluvil za útok na Emmu Smetana

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 29. 1. 2018 14:59
Premiér Andrej Babiš slovně zaútočil na rodinu moderátorky DVTV Emmu Smetana na sobotní tiskové konferenci k výsledku prezidentských voleb.
Reportérka DVTV Emma Smetana položila několik otázek premiérovi v demisi Andreji Babišovi. | Video: DVTV

Praha - Premiér Andrej Babiš se veřejně omluvil moderátorce DVTV Emmě Smetana za slovní napadení její rodiny. Toho se dopustil na sobotní tiskové konferenci, kde se vyjadřoval k výsledku prezidentských voleb.

"Ale já se můžu vyjádřit paní redaktorko k tomu, jak vy přistupujete k mojí osobě. I vaše rodina. Paní Pajerová (matka Emma Smetana, pozn. red.), která se stala ze svazačky cestou na Albertov revolucionářkou," odvětil Babiš novinářce, která ho konfrontovala s jeho kritikou Miloše Zemana z roku 2013. Před letošními volbami ale premiér prezidenta opakovaně podpořil.

V pondělí se Babiš novinářce za útok na její rodinu omluvil na svém twitterovém účtu. "V sobotu jsem během odpovídání na otázky redaktorky Emmy Smetana z DVTV ujel," napsal Babiš a dodal: "Omluvil jsem se jí za to hned v SMS a dělám to teď veřejně. Do rodiny se v žádné situaci nekope."

Smetana Babišovu omluvu přijala. "Cením si toho, že je premiér v demisi schopen sebereflexe a že se omluvil," řekla s tím, že ale odpověď na svůj dotaz ohledně Babišových proměnlivých postojů k Miloši Zemanovi stále nedostala. "Na SMS jsem mu proto odpověděla pozváním na rozhovor do DVTV," dodala. 

 

Právě se děje

před 54 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy