TOP 09 loni vydělala 24 milionů, nejvíc dala za volby

ČTK ČTK
31. 3. 2014 13:55
Celkové příjmy TOP 09 byly loni 152,4 milionu korun, přičemž nejvíce strana získala na příspěvcích ze státního rozpočtu.
Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek
Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Strana TOP 09 loni vykázala zisk 24,1 milionu korun, o rok dříve přitom hospodařila se ztrátou 19,2 milionu korun.

Důvodem jsou mimo jiné vyšší státní příspěvky i dary. Na státních příspěvcích strana loni získala 109 milionů, o rok dříve to bylo 53,2 milionu korun. Na darech obdržela 38,5 milionu korun, tedy asi o deset milionů korun více než v roce 2012.

Vyplývá to z výroční finanční zprávy, kterou TOP 09 zveřejnila. Politické strany a hnutí musí své výroční finanční zprávy předložit Sněmovně do 1. dubna.

Celkové výdaje strany loni dosáhly 128,35 milionu korun, z toho největší část, a to 70,3 milionu korun, činily výdaje na volby. Celkové příjmy TOP 09 byly loni 152,4 milionu korun, přičemž nejvíce strana získala na příspěvcích ze státního rozpočtu.

Na činnost od státu obdržela 49,4 milionu korun, na úhradu volebních nákladů pak dalších 59,6 milionu korun. TOP 09 loni získala více darů než v roce 2012. Zatímco předloni jí podporovatelé věnovali 28,5 milionu korun, loni to bylo o deset milionů korun více. Na členských příspěvcích TOP 09 dostala loni 4,7 milionu korun.

Nejvíce straně loni přispěla podnikatelka Simona Benešová z Prahy, která TOP 09 věnovala dva miliony korun. Po milionu dostala TOP 09 i od opavské firmy Ostroj a firmy Orlík nad Vltavou, která je v majetku rodiny předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Zhruba 12,1 milionu strana získala také od spolupracujícího hnutí Starostové a nezávislí, topka pak starostům poskytla dar 14,7 milionu korun.

Největší zisk ze sněmovních stran, které dosud údaje o loňském hospodaření zveřejnily, vykázali komunisté, a to 84 milionů korun. Se ziskem loni skončila také sociální demokracie, která byla v plusu 34,9 milionu korun.

V kladných číslech skončili v roce 2013 i lidovci, kterým zůstal přebytek přes 20 milionů korun. Naopak hnutí ANO loni skončilo podle svého předsedy Andreje Babiše ve ztrátě asi 40 milionů korun.

Loňské hospodaření hnutí Úsvit skončilo podle tajemníka a mluvčího Jana Zilvara ziskem v řádu milionů korun. Výroční finanční zprávu hnutí nyní posuzuje auditor, do Sněmovny dorazí v úterý.

Zilvar uvedl, že hnutí nemělo žádné sponzory; vracelo více než 130 drobných darů, protože se s dárci nepodařilo uzavřít smlouvy. Stát loni podle údajů ministerstva financí hnutí vyplatil na příspěvcích 39,7 milionu korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy