TOP 09 loni vydělala 24 milionů, nejvíc dala za volby

ČTK ČTK
31. 3. 2014 13:55
Celkové příjmy TOP 09 byly loni 152,4 milionu korun, přičemž nejvíce strana získala na příspěvcích ze státního rozpočtu.
Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek
Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Strana TOP 09 loni vykázala zisk 24,1 milionu korun, o rok dříve přitom hospodařila se ztrátou 19,2 milionu korun.

Důvodem jsou mimo jiné vyšší státní příspěvky i dary. Na státních příspěvcích strana loni získala 109 milionů, o rok dříve to bylo 53,2 milionu korun. Na darech obdržela 38,5 milionu korun, tedy asi o deset milionů korun více než v roce 2012.

Vyplývá to z výroční finanční zprávy, kterou TOP 09 zveřejnila. Politické strany a hnutí musí své výroční finanční zprávy předložit Sněmovně do 1. dubna.

Celkové výdaje strany loni dosáhly 128,35 milionu korun, z toho největší část, a to 70,3 milionu korun, činily výdaje na volby. Celkové příjmy TOP 09 byly loni 152,4 milionu korun, přičemž nejvíce strana získala na příspěvcích ze státního rozpočtu.

Na činnost od státu obdržela 49,4 milionu korun, na úhradu volebních nákladů pak dalších 59,6 milionu korun. TOP 09 loni získala více darů než v roce 2012. Zatímco předloni jí podporovatelé věnovali 28,5 milionu korun, loni to bylo o deset milionů korun více. Na členských příspěvcích TOP 09 dostala loni 4,7 milionu korun.

Nejvíce straně loni přispěla podnikatelka Simona Benešová z Prahy, která TOP 09 věnovala dva miliony korun. Po milionu dostala TOP 09 i od opavské firmy Ostroj a firmy Orlík nad Vltavou, která je v majetku rodiny předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Zhruba 12,1 milionu strana získala také od spolupracujícího hnutí Starostové a nezávislí, topka pak starostům poskytla dar 14,7 milionu korun.

Největší zisk ze sněmovních stran, které dosud údaje o loňském hospodaření zveřejnily, vykázali komunisté, a to 84 milionů korun. Se ziskem loni skončila také sociální demokracie, která byla v plusu 34,9 milionu korun.

V kladných číslech skončili v roce 2013 i lidovci, kterým zůstal přebytek přes 20 milionů korun. Naopak hnutí ANO loni skončilo podle svého předsedy Andreje Babiše ve ztrátě asi 40 milionů korun.

Loňské hospodaření hnutí Úsvit skončilo podle tajemníka a mluvčího Jana Zilvara ziskem v řádu milionů korun. Výroční finanční zprávu hnutí nyní posuzuje auditor, do Sněmovny dorazí v úterý.

Zilvar uvedl, že hnutí nemělo žádné sponzory; vracelo více než 130 drobných darů, protože se s dárci nepodařilo uzavřít smlouvy. Stát loni podle údajů ministerstva financí hnutí vyplatil na příspěvcích 39,7 milionu korun.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy