Titul z medicíny je jen poloviční. Ale má se to změnit

Markéta Chaloupská
21. 6. 2009 22:53
Studenti, kteří na 1. lékařské fakultě UK studují magisterský obor intenzivní péče, nemají šanci uplatnit plnohodnotně svůj titul
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Studenti, kteří na 1. lékařské fakultě UK studují magisterský obor intenzivní péče, nemají šanci uplatnit plnohodnotně svůj titul a v praxi jsou ve svém oboru uznávání "níže" než ti, kteří si udělají po maturitě vyšší odbornou školu.

Nyní však svitla naděje, že se to změní a vystudovaný titul bude uznáván.

Obor zatím nemá akreditaci od ministerstva zdravotnictví, které ho odmítalo uznat zhruba dva roky. Fakulta ovšem tvrdí, že nyní našla cestu, jak z toho.

Šance je změnit název 

Žádá ministerstvo školství o změnu názvu "neuznaného" programu. Tím chce docílit toho, že bude odpovídat požadavkům na akreditaci.

Žádost byla podle mluvčího univerzity Václava Hájka podána 1. června.

Dosud obor fungoval jen s akreditací od ministerstva školství. Resort zdravotnictví jej podle svého vyjádření neuznal kvůli tomu, že lékařská fakulta nesplnila všechny náležitosti. Žádost prý fakulta podala pozdě, až na konci srpna 2008, což byla podle ministerstva první chyba.

Tu druhou univerzita udělala v samotném programu. Když totiž odborníci z oblasti intenzivní péče studium posoudili, zjistili spoustu nedostatků.

Fakulta se ohání tím, že na situaci studenty upozornila. 

Nedostatky se ale teď snaží napravit. S žádostí o pomoc se učitelé obrátili i na rektorát. "Přímo z rektorátu nám slíbili pomoc, že i letošní absolventi budou specialisty," řekla proděkanka 1. lékařské fakulty UK Jana Dušková.

Foto: Ondřej Besperát

Dílčí vítězství?

V současnosti už má fakulta za sebou jedno dílčí vítězství. Na začátku dubna resort zdravotnictví uznal opravenou verzi studijního programu.

"Opravená verze studijního programu byla ministerstvu doručena, znovu posouzena a na základě kladného výsledku fakulta dostala souhlasné stanovisko MZ k oprávnění absolventů vykonávat zdravotnické povolání  - sestra pro intenzivní péči," upřesnil mluvčí Vlastimil Sršeň.

Nutno ale dodat, že příslušný obor studuje pouze jeden ročník, na který se ovšem opravená verze nevztahuje. De facto je to tedy vítězství hlavně pro "budoucí studenty," pokud se pro ně škola rozhodne program otevřít.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 3 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy