Tisíce léků jsou ode dneška levnější

Domácí Domácí
1. 11. 2008 9:00
Ušetří hlavně nemocní s rakovinou
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Po zavedení poplatků za recept udělal ministr zdravotnictví Tomáš Julínek druhý krok své lékové politiky. Novým způsobem určil maximální ceny léků. Od prvního listopadu se tak sníží maximální ceny zhruba u tři tisíc léků, zvýší se u tisíce.

Pro občany to znamená, že u 550 léků budou zrušeny doplatky, u dalších 120 se celý poplatek započítá do pětitisícového limitu pro spoluúčast. Nejvíce na tom podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martina Beneše vydělají nemocní s rakovinou a s poruchami dýchacích cest.

"Ceny se budou zvyšovat zpravidla u léků, které se používají v nemocnicích a které si pacienti sami nekupují," vysvětlil před časem Beneš. Jeho ústav přistoupil na vyšší ceny jen v případech, kdy hrozilo, že firmy přestanou léky zdejším zdravotníkům dodávat.

Opoziční politici tvrdí, že reálný dopad na peněženky lidí pozitivní nebude. Výrobci už prý stejně maximální ceny u léků kvůli konkurenčnímu boji nevyužívají.

1360 odvolání

Správní řízení byla zahájena celkem u 3937 léků, z toho u 1484 přípravků už nabylo právní moci. U 1078 léků mají dodavatelé věcné námitky, u 1360 se odvolali.

Celou situaci by mohlo ještě zkomplikovat, kdyby byly farmaceutické firmy s většinou odpovědí na svá odvolání nespokojeny a obrátily se na správní soud.

Absolutně protikorupční

Podle ministerstva zdravotnictví připravuje státní ústav další regulační krok, který nově stanoví výši úhrad, kterou pojišťovny za léky zaplatí.

"Zvolili jsme absolutně protikorupční postup," říkají zástupci resortu s tím, že se maximální ceny léků i úhrady pojišťoven stanovují srovnáním s cenami v zahraničí. Celé řízení probíhá na internetu a jeho průběh může zkontrolovat každý majitel elektronického podpisu.

Nově by tak Češi neměli za léky platit vyšší ceny než třeba Francouzi nebo Italové, což se doposud často dělo.

Letos lidé platí víc

Loni farmaceutické firmy dodaly na český trh léky za 67 miliard korun, jejich příjmy však z toho tvoří jen necelé dvě třetiny této částky. Zbytek se rozdělí mezi marže distributorů a lékárníků a daň z přidané hodnoty.

Přitom podle předběžných odhadů utratily pojišťovny 45-50 miliard korun, zbytek zaplatili pacienti. 

Nový systém financování léků, který byl zaveden v letošním roce, pomohl jenom pojišťovnám, které za první pololetí ušetřily pět procent nákladů za léky.

I když se prodalo stejné množství léků jako loni, přesto farmaceutické firmy utržily podle údajů společnosti IHS Health o 7-8 procent víc, obdobně vyrostly příjmy distributorů, lékárníků a státu.

Stejné údaje uvádí Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Rozdíl ve výši cca 6 miliard tedy doplatili pacienti. Zpravidla šlo o laciné léky, které se přestávají hradit, případně u kterých nestojí za to, aby pacient chodil k lékaři pro recept.

Podle expertů ministerstva by se měl v příštím roce nárůst výdajů pro pacienty zastavit, nebo přinejmenším zbrzdit. Stejné vyhlídky mají pojišťovny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy