Textilka: Ekoznačka EU nám nepomohla

Pavel Baroch
25. 4. 2006 18:10
Semily/Praha - Od evropské ekologické značky The Flower si firma Hybler Textil slibovala nové zakázky v EU. Mýlila se.

Semilská textilka byla před rokem první českou firmou, která se svým zákazníkům mohla prokázat ekoznačkou Evropské unie. Ta dokládá, že podnik i jeho výrobky jsou šetrné k životnímu prostředí. Teď evropskou značku The Flower dostal druhý český podnik - pražský hotel Adalbert.

Pokud by se měl Adalbert řídit výhradně zkušenostmi Hybler Textilu, neměl by si od evropské ekoznačky příliš slibovat.

Když se totiž textilka certifikátem prokázala svým evropským odběratelům, zjistila, že je to pro ně málo. "Západní státy více preferují soukromou ekoznačku ECO-TEX Standard 100. Má silnější hlas. Překvapilo nás to," řekl Jaromír Málek, vedoucí oddělení technické přípravy.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Soukromá ekoznačka za čtvrt milionu

Firma Hybler Textil, ktera asi šedesát procent své produkce vyváží, si proto musela zaregistrovat i tuto soukormou ekoznačku. V Česku ovšem neexistuje žádná akreditovaná laboratoř, která by značky vydávala. Po celém světě včetně Asie je jich asi sedmnáct. Za tou nejbližší musela textilka do Vídně.

"Nebyla to žádná levná záležitost. Jelikož máme poměrně široký sortiment, vyšlo nás to na čtvrt milionu korun," řekl Málek. Dodal, že ECO-TEX je nejsilnější ekologickou značkou v textilním průmyslu. Proč vítězí nad certifikátem, který propaguje Evropská unie?

Podle Málka je to nejspíš tím, že ECO-TEX má na rozdíl od evropské The Flower větší tradici, protože se uděluje delší dobu. A platí po celém světě.

Infobox

EKOZNAČKY V ČESKU

  • Evropskou ekologickou značku The Flower získaly zatím dvě firmy: Hybler Textil a Hotel Adalbert.
  • V EU používá značku The Flower přes 300 firem pro více než 3 tisíce výrobků a služeb.
  • Českou značkou Ekologický šetrný výrobek je označeno přes 300 výrobků od 80 dodavatelů.
  • Výrobky s títmo označením cíleně vyhledává v Česku jen asi pět až deset procent zákazníků. 

V hoteliérství konkurenční značka není

Hotel Adalbert, čerstvý držitel evropského certifikátu, se ovšem nejspíš podobných komplikací jako semilská textilka nemusí obávat. V hoteliérství totiž taková silná konkurenční značka neexistuje.

"V oblasti ubytování žádnou jinou ekologickou certifikaci neznám," řekl Jakub Kašpar, ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva životního prostředí.

Právě ministerstvo tuto značku na základě kritérií Evropské komise uděluje. Ministr Libor Ambrozek (KDU-ČSL) ocenil, že druhou českou firmou je právě ta, která podniká v turistice.

"Turistika je velice progresivní obor, který stále roste a rostou i jeho dopady na životní prostředí," řekl Ambrozek. "Jsem stoprocentně přesvědčen, že Hotel Adalbert dlouho nezůstane jediným certifikovaným ubytovacím zařízením u nás."

Například Rakušané nabízejí celý katalog hotelů či penzionů, které evropskou nebo národní ekoznačku získaly.

Ředitel hotelu Filip Kühnel uvedl, že bude záležet i na jejich šikovnosti, jak dokáží evropskou ekologickou značku využít na evropském trhu.

"Rozhodli jsme se projít certifikací na základě podnětů od našich hostů, a také proto, že jsme cítili mezeru na našem trhu," řekl ředitel hotelu, který zároveň s evropskou certifikací dostal od ministerstva jako první v zemi značku Ekologicky šetrná služba. V čem se liší Adalbert od jiných hotelů?

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Odpad může třídit už host v pokoji

Na každém pokoji je například koš na třídění odpadu - jeden koš na papír, druhý na plasty. "Našeho hosta nenutíme třídit odpad, jenom mu umožňujeme, aby se choval ekologicky," vysvětlil Kühnel.

Hotel také "přiškrtil" kohoutky, takže z nich vyteče maximálně 12 litrů za minutu, což je méně než u běžného kohoutku. "Host to ale nijak nepozná," upozornil Kühnel.

Samozřejmostí jsou úsporné žárovky, důsledné třídění odpadů, tepelně izolovaná okna, dávkovače na mýdlo a šampon nebo čidla, která vypínají světla. Hotel recykluje kancelářský papír, až když je popsán z obou stran, a omezil používání pracích prostředků, protože osušky a lůžkoviny pere každé tři dny - pokud si to host nepřeje častěji.

"Splnit tato kritéria není nijak zvlášť náročné. Všechna opatření jsou realizovatelná ve všech typech ubytovacích zařízení," dodal Daniel Hájek z oddělení dobrovolných nástrojů ministerstva životního prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy