Teplé úterý končí bouřkami, deštěm a krupobitím

ČTK ČTK
11. 9. 2012 16:33
Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu, je platná od 12 do 22 hodin
Meteorologové varují před bouřkami, přívalovými dešti, krupobitím a silnými větry.
Meteorologové varují před bouřkami, přívalovými dešti, krupobitím a silnými větry. | Foto: Reuters

Praha - Úterek je zřejmě nejteplejším dnem do konce letošního roku. Během odpoledne se v teplém vzduchu začaly vytvářet ojediněle bouřky - zejména ve východních Čechách. Postupně jich má ještě přibývat.

Východ Čech již kolem 15:30 okusil vše z nabízených "rozmarů" počasí, které meteorologové slibovali: bouřky, přívalové deště i krupobití.

Na tyto jevy vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu, platí od úterních 12:00 do 22:00 pro všechny kraje kromě Jihomoravského, Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského.

Teplota vzduchu v úterý kulminovala ojediněle na tropických hodnotách například ve Strážnici na 32,5 °C, ve Valašském Meziříčí 30,5 °C, v Doksanech 30,5 °C, v Brodě nad Dyjí 30,5 °C, v Kroměříži 30 °C a v Brandýse nad Labem 30 °C. Teplé jižní proudění ukončí dnes večer přechod studené fronty. Středa přinese výrazné ochlazení - odpolední teploty se zastaví mezi 14 až 18 °C, na východě území na 20 °C. 

Přívalový déšť může vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků i jindy suchých koryt a zatopení níže položených míst či sklepů, upozornili meteorologové. Škody může působit také nárazový vítr, a proto pracovníci ČHMÚ radí lidem, aby zajistili okna a dveře svých domů a venku odklidili volně položené předměty, například zahradní nábytek.

Přívalový déšť zaplavil již v pondělí večer několik ulic v Kralupech nad Vltavou. Zasáhl především část Zeměchy a ulici Na Rybníkách, kde tekl proud vody ve výšce až půl metru.

Zatopeno bylo osm ulic, hasiči museli uvolňovat kanály, dělat zábrany, aby voda netekla do domů, a odstraňovat auta parkující na kanálech, uvedla dnes mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Voda z bleskové povodně začala opadávat kolem 21:00.

 

Právě se děje

Další zprávy