Technická univerzita hledá studenty. Zn. Do průměru 2,3

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
24. 2. 2009 11:30
Studenty láká psychologie, lépe je však uživí počítače
Změna nynější situace v Bělorusku, je závislá na každém občanovi, na tom, zda dostane odvahu zvítězit nad svým strachem. Pasivní postoj obyvatel je vždycky méně komplikovaný a jednoduší než svoboda, uvedla studentka Alena Ivanovová. Slyšela ji do posledního místa zaplněná aula.
Změna nynější situace v Bělorusku, je závislá na každém občanovi, na tom, zda dostane odvahu zvítězit nad svým strachem. Pasivní postoj obyvatel je vždycky méně komplikovaný a jednoduší než svoboda, uvedla studentka Alena Ivanovová. Slyšela ji do posledního místa zaplněná aula. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Podle statistik patří mezi nejlépe placené lidi, kteří si v průměru vydělají padesát tisíc hrubého.

Řeč je o absolventech technických vysokých škol. Navzdory dobrým platům se však ke studiu těchto oborů nikdo příliš nehrne.

Pokud české univerzity sečtou přihlášky na každou ze svých fakult a sestaví žebříček oborů, o které je mezi mladými lidmi zájem, technické obory se bez výjimek ocitají na jejich chvostu.

Na vysokou školu? Jde to i bez přijímaček

Jak volit školu?

Které obory vydělávají?

  • Inženýr projektant telekomunikačních sítí - 59 299 Kč
  • Projektant komunikačních systémů - 54 008 Kč
  • Statistik metodik - 53 814 Kč
  • Projektatnt a analytik technických aplikací - 52 476 Kč
  • Zubní lékař - 50 449 Kč

O které obory je největší zájem?

  • Práva, psychologie, medicína, ekonomie, mediální studia, základy humanitní vzdělanosti, fyzioterapie, ošetřovatelství

Zdroj: MPSV, univerzity

"Nejmenší zájem je o fakultu informatiky. Například studijní program Automatické řízení a informatika skutečně patří mezi ty, kde je největší šance na přijetí, protože se tam hlásí nejméně zájemců," potvrdila Aktuálně.cz například Jana Brázdilová ze zlínské Univerzity Tomáše Bati.

Na fakultu je proto možné vstoupit i bez lapálií s přijímačkami. Loni tu brali každého, kdo na střední škole nemíval známky horší než do průměru 2,3.

"Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně je největší zájem o humanitní, společenskovědní a učitelské obory," přitakává pro změnu Jana Šiková. Na technické obory se podle ní naopak dostane 70 až 90 procent uchazečů.

Vedou psychologie, medicína a práva

"Tento trend je dlouhodobý, a to i v jiných zemích. Důvod je jednoduchý - technické obory jsou náročné," vysvětluje Jiří Vojtěch z Národního ústavu odborného vzdělávání. Řada lidí se jich proto zalekne a raději zvolí něco, s čím nebudou mít tolik práce při studiu.

Jinde naopak zažívají zlaté časy. "Největší zájem bývá o práva, psychologii, medicínu, mediální studia, základy humanitní vzdělanosti, fyzioterapii, ošetřovatelství," vyjmenovává mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek obory, kam chodí každý rok nejvíc přihlášek.

Zde si univerzity mohou mezi zájemci vybírat a přijímačky skládají prakticky všichni.

Stačí jedna zkouška

Dvaapadesát českých fakult už přitom při výběru uchazečů využívá testů společnosti Scio, které nezkoumají ani tak znalost oboru, ale spíše studijní předpoklady potenciálních studentů.

"Část fakult nahrazuje vlastní přijímačky našimi národními srovnávacími zkouškami úplně, další fakulty doplňují testem studijních předpokladů svoje vlastní testy," vysvětluje mluvčí společnosti Scio Bohumil Kartous.

Některé fakulty sice každým rokem pořádají vlastní přijímačky, pokud ale student absolvoval test Scio a dosáhl v něm dobrého výsledku, od přijímaček ho osvobodí.

"To je hlavní výhoda našeho testu. Výsledek jedné zkoušky mu stačí k tomu, aby splnil podmínky výběrového řízení na vícero fakult," hodnotí Kartous.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy