Svědek proti Rittigovi vymohl od státu odškodné 1,8 milionu za nezákonné stíhání

ČTK ČTK
2. 9. 2021 12:03
Vladimír Sitta mladší, který upozornil na podezření kolem papírny Neograph a výroby jízdenek pro pražský dopravní podnik, se u soudu domohl odškodného ve výši 1,8 milionu korun za své trestní stíhání. Na nepravomocný červnový rozsudek ve čtvrtek upozornil server iRozhlas. Sitta čelil obžalobě za tunelování Neographu, své stíhání označoval za mstu lidí kolem lobbisty Iva Rittiga.
Vladimír Sitta mladší u soudu
Vladimír Sitta mladší u soudu | Foto: ČTK

Obvodní soud pro Prahu 2 dospěl k závěru, že Sittovi vznikla stíháním nemajetková újma. Celkově ji soud vyčíslil na 1,8 milionu korun, které má Sittovi zaplatit stát. Ministerstvo spravedlnosti už dříve dobrovolně uhradilo 70 tisíc korun, a podle serveru tak zbývá zaplatit ještě 1,73 milionu.

„S ohledem na zcela specifické okolnosti posuzovaného trestního stíhání má soud za to, že je na místě přiznat mimořádně vysoké odškodnění, které by v případě běžného a standardně vedeného trestního stíhání nebylo opodstatněné,“ napsala v odůvodnění verdiktu soudkyně Daniela Břízová Ratajová.

„Náhrady za mé nezákonné stíhání by neměl platit stát, ale bývalý vyšetřovatel Pavel Nevtípil a státní zástupkyně Dagmar Máchová, kteří mě ve prospěch lidí z okolí lobbisty Iva Rittiga nezákonně připravili o práci a kus života a jsou ostudou policie a státního zastupitelství,“ komentoval verdikt Sitta.

Máchová reagovala tak, že podle zákona nese náklady za nesprávný úřední postup stát. „Na zproštění pana Sitty mám svůj názor, ale respektuji rozhodnutí soudu,“ dodala žena, která nyní sama čelí obžalobě za údajné vynášení informací z trestních řízení.

Sitta se soudí se státem ještě o ušlý zisk za šestiletý zákaz znalecké činnosti, který vyčíslil na 1,2 milionu korun. S ministerstvem by se chtěl podle serveru dohodnout mimosoudně a ve středu kvůli tomu zaslal dopis ministryni Marii Benešové (za ANO). Úřad zatím nechtěl svůj další postup komentovat.

Někdejší obchodní ředitel Neographu byl stíhaný za to, že zneužil interní informace z papírny, aby na její úkor získal prospěch. Pražský vrchní soud ho v říjnu 2018 pravomocně osvobodil, přičemž tehdy ostře zkritizoval dozorující státní zástupkyni Máchovou i policejního vyšetřovatele Nevtípila pro jejich pravděpodobnou podjatost. Obžalobě původně čelil i Sittův otec, jemuž Máchová zabavila majetek, a znemožnila mu tak rozhodovat o budoucnosti firmy, kterou založil a kterou pak převzali jiní lidé.

V jízdenkové kauze byli otec a syn Sittové klíčovými svědky obžaloby. Státní zástupce tvrdil, že dopravní podnik byl prostřednictvím Neographu tunelovaný. Papírna totiž 17 haléřů z každé vyrobené jízdenky odváděla karibské firmě Rittigova obchodního partnera. Odvolací soud však všechny obžalované tuto středu pravomocně zprostil viny, která se podle něj nepodařila prokázat. Znalci totiž nedokázali vyčíslit tzv. obvyklou cenu jízdenek a nepodařilo se vyvrátit ani tvrzení manažerů, že odváděná částka byla provizí za zprostředkování zakázky.

 

Právě se děje

Další zprávy