Svaz pacientů jmenuje Ratha odsouzeného za korupci pacientským ombudsmanem

ČTK ČTK
17. 5. 2023 18:17
Svaz pacientů jmenuje Ratha odsouzeného za korupci pacientským ombudsmanem

Svaz pacientů ČR do konce května jmenuje někdejšího středočeského hejtmana, poslance a ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha, který je ve vězení za korupci, pacientským ombudsmanem pro celou ČR. Uvedl to v tiskové zprávě. Rath se stal v lednu 2022, krátce po svém podmínečném propuštění, které žádal právě Svaz pacientů, ombudsmanem tohoto spolku pro Prahu a Středočeský kraj.

Letos v lednu se Rath musel vrátit do vězení, kde si předtím odpykal polovinu původního sedmiletého trestu z první větve korupční kauzy. Loni v červnu byl totiž pravomocně uznán vinným ve druhé větvi korupční kauzy a soud mu dříve uložený trest o rok prodloužil. Podle pravomocného verdiktu Rath přijímal úplatky a manipuloval s tendry ve Středočeském kraji.

"Doktor Rath se za více než rok osvědčil jako pacientský ombudsman pro Prahu a Středočeský kraj, a proto jsme se rozhodli rozšířit jeho působnost na celou Českou republiku," uvedl prezident svazu Luboš Olejár. Ombudsmany pro jiné regiony svaz na webu neuvádí.

Rath po svém jmenování do krajské funkce ombudsmana uvedl, že pozice má pomoci chránit práva pacientů a plnit roli mediátora. Řekl také, že finanční odměnu za tuto práci pobírat nebude. Pracovat se rozhodl i v hostivické ordinaci a ve zdravotním středisku v brněnské věznici, kde jako lékař působil v době výkonu trestu.

 

Právě se děje

Další zprávy