Studený víkend přinese na silnice další komplikace

Dagmar Honsová, Meteopress
11. 12. 2009 12:30
V neděli spadnou teploty až na minus 6 stupňů Celsia

Praha - Počasí během uplynulých desítek hodin zkomplikovalo život mnoha řidičům. A víkendová předpověď naznačuje, že bude ještě hůř.

Páteční nejvyšší teploty kulminovaly už v dopoledních hodinách na 1 až 5 °C a odpoledne se začne ochlazovat. To do střední Evropy pronikne studený vzduch od severovýchodu. Dešťové srážky se tak i v nížinách budou měnit na sněžení.

Další ochlazování a občasné sněžení na většině území očekáváme také o víkendu. Na silnicích se i nadále může vytvářet náledí, a to zejména v ranních a večerních hodinách.

Sobotní nejnižší ranní teploty se už na území Česka budou pohybovat pod bodem mrazu, v intervalu 0 až -4 °C.

Odpolední maxima pak očekáváme v rozmezí -2 až +2 °C. Na většině území se budeme setkávat s občasným sněžením, které může přinést úhrn nového sněhu do 5 cm, v horských oblastech pak do 10 cm.

V neděli už očekáváme množství nové sněhové pokrývky pouze do 2 cm a na horách do 5 cm. Po ránu však nejnižší teplota klesne k -2 až -6 °C, odpoledne nejvyšší teplota zůstane rovněž pod bodem mrazu, a to v intervalu -4 až 0 °C.

Další ochlazování a občasné sněžení očekáváme také v průběhu příštího pracovního týdne. K tomu bude zesilovat i vítr a na silnicích se tak místy budou pravděpodobně vytvářet sněhové jazyky.

Řidiči by tedy měli být na silnicích velmi opatrní, zimní výbava pak bude naprostou nezbytností i v nižších polohách.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy