Pokusy s kahany a chemikáliemi se vrátí do škol. Valachová našla rychlé řešení

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
7. 1. 2016 10:27
Ministryně školství Kateřina Valachová v příštích dnech předloží vládě návrh nařízení, které by do škol vrátilo praktické chemické pokusy. Nakládání s chemikáliemi studentům pod 18 let od začátku roku zakazuje novela zákona o veřejném zdraví.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Do hodin chemie by se v příštích týdnech mohly vrátit chemické pokusy. Ministerstvo školství připravilo návrh nařízení, které by umožnilo nezletilým studentům v hodinách znovu nakládat s chemikáliemi. To jim od prvního ledna zakazuje novela zákona o veřejném zdraví.

Podle ekologického serveru Třetí ruka už ministerstvo poslalo návrh ostatním resortům k připomínkám, dokument by tak brzy mohla dostat na stůl vláda. Mluvčí ministerstva Jarmila Balážová uvedla, že se ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) situaci v hodinách chemie bude věnovat na úterní tiskové konferenci.

"Novela nařízení je ve zkráceném připomínkovém řízení tak, aby ji mohla vláda projednat na jednom z nejbližších zasedání a mohla tak vstoupit v účinnost co možná nejdříve," řekla Aktuálně.cz mluvčí.

Valachová řešení slibovala už v prosinci s tím, že výpadek v pokusech by na školách měl skončit do konce ledna. Původně chtěla úpravu zahrnout do novely školského zákona, která je nyní ve Sněmovně. Pak se ale rozhodla pro rychlejší cestu nařízení.

Problémy způsobila novela zákona o veřejném zdraví, která znemožnila studentům pod 18 let používat nejen chemikálie, ale třeba i kahany. Z normy totiž vypadla výjimka pro mladistvé připravující se na budoucí povolání, která nakládání s chemickými látkami dříve umožňovala.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Filmový festival v Benátkách bude, porotě předsedá Blanchettová

Filmový festival v Benátkách se letos uskuteční dle plánu začátkem září. Nejstarší kinematografickou přehlídku na světě však kvůli koronavirové krizi, která zasáhla i filmový průmysl, navštíví méně produkcí, oznámil guvernér regionu Benátsko Luca Zai. Pořadatelé už v lednu avizovali, že porotě 77. ročníku bude předsedat herečka Cate Blanchettová. Itálie uvolní cestovní opatření příští středu 3. června, od tohoto data mohou občané z dalších států Evropské unie navštěvovat zemi bez nutnosti absolvovat po příjezdu dvoutýdenní karanténu. V Itálii od propuknutí pandemie zemřelo na nemoc covid-19 přes 32 tisíc lidí, což je po USA a Velké Británii třetí nejvyšší počet na světě.

Zdroj: Reuters , ČTK
Další zprávy