Pokusy s kahany a chemikáliemi se vrátí do škol. Valachová našla rychlé řešení

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
7. 1. 2016 10:27
Ministryně školství Kateřina Valachová v příštích dnech předloží vládě návrh nařízení, které by do škol vrátilo praktické chemické pokusy. Nakládání s chemikáliemi studentům pod 18 let od začátku roku zakazuje novela zákona o veřejném zdraví.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Do hodin chemie by se v příštích týdnech mohly vrátit chemické pokusy. Ministerstvo školství připravilo návrh nařízení, které by umožnilo nezletilým studentům v hodinách znovu nakládat s chemikáliemi. To jim od prvního ledna zakazuje novela zákona o veřejném zdraví.

Podle ekologického serveru Třetí ruka už ministerstvo poslalo návrh ostatním resortům k připomínkám, dokument by tak brzy mohla dostat na stůl vláda. Mluvčí ministerstva Jarmila Balážová uvedla, že se ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) situaci v hodinách chemie bude věnovat na úterní tiskové konferenci.

"Novela nařízení je ve zkráceném připomínkovém řízení tak, aby ji mohla vláda projednat na jednom z nejbližších zasedání a mohla tak vstoupit v účinnost co možná nejdříve," řekla Aktuálně.cz mluvčí.

Valachová řešení slibovala už v prosinci s tím, že výpadek v pokusech by na školách měl skončit do konce ledna. Původně chtěla úpravu zahrnout do novely školského zákona, která je nyní ve Sněmovně. Pak se ale rozhodla pro rychlejší cestu nařízení.

Problémy způsobila novela zákona o veřejném zdraví, která znemožnila studentům pod 18 let používat nejen chemikálie, ale třeba i kahany. Z normy totiž vypadla výjimka pro mladistvé připravující se na budoucí povolání, která nakládání s chemickými látkami dříve umožňovala.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy