Pokusy s kahany a chemikáliemi se vrátí do škol. Valachová našla rychlé řešení

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
7. 1. 2016 10:27
Ministryně školství Kateřina Valachová v příštích dnech předloží vládě návrh nařízení, které by do škol vrátilo praktické chemické pokusy. Nakládání s chemikáliemi studentům pod 18 let od začátku roku zakazuje novela zákona o veřejném zdraví.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Do hodin chemie by se v příštích týdnech mohly vrátit chemické pokusy. Ministerstvo školství připravilo návrh nařízení, které by umožnilo nezletilým studentům v hodinách znovu nakládat s chemikáliemi. To jim od prvního ledna zakazuje novela zákona o veřejném zdraví.

Podle ekologického serveru Třetí ruka už ministerstvo poslalo návrh ostatním resortům k připomínkám, dokument by tak brzy mohla dostat na stůl vláda. Mluvčí ministerstva Jarmila Balážová uvedla, že se ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) situaci v hodinách chemie bude věnovat na úterní tiskové konferenci.

"Novela nařízení je ve zkráceném připomínkovém řízení tak, aby ji mohla vláda projednat na jednom z nejbližších zasedání a mohla tak vstoupit v účinnost co možná nejdříve," řekla Aktuálně.cz mluvčí.

Valachová řešení slibovala už v prosinci s tím, že výpadek v pokusech by na školách měl skončit do konce ledna. Původně chtěla úpravu zahrnout do novely školského zákona, která je nyní ve Sněmovně. Pak se ale rozhodla pro rychlejší cestu nařízení.

Problémy způsobila novela zákona o veřejném zdraví, která znemožnila studentům pod 18 let používat nejen chemikálie, ale třeba i kahany. Z normy totiž vypadla výjimka pro mladistvé připravující se na budoucí povolání, která nakládání s chemickými látkami dříve umožňovala.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 54 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy