Budu v opozici aktivní, tvrdí Stuchlík. Připustil však, že mu tato role nemusí stačit

Jakub Heller Jakub Heller
17. 10. 2018 20:40
Multimilionář a neúspěšný kandidát na pražského primátora Petr Stuchlík (ANO) je připravený, jak sám říká, pracovat pro Prahu z opozice. Kdyby však zjistil, že sedí v lavici poražených zbytečně a jeho schopnosti přicházejí vniveč, nevylučuje návrat do soukromého sektoru. Rozhodovat se však nebude hned, na rozmyšlenou si chce dát alespoň půl roku.
Ivan Pilný a Petr Stuchlík. Záběr z volebního štábu ANO v Praze. 6. 10. 2018.
Ivan Pilný a Petr Stuchlík. Záběr z volebního štábu ANO v Praze. 6. 10. 2018. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Před osmi lety vedl TOP 09 v Praze do voleb bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Volby vyhrál, ale koalici se mu postavit nepodařilo a přišel o možnost nosit primátorský řetěz. Působil jen jako řadový zastupitel a předseda finančního výboru. I této funkce se však v roce 2012 vzdal kvůli "časové zaneprázdněnosti a pracovní vytíženosti". O rok dříve se totiž stal partnerem v poradenské společnosti KPMG.

Mnoho zlých jazyků tvrdí, že stejně to dopadne i s Petrem Stuchlíkem -ambiciózního podnikatele nemůže pozice opozičního zastupitele naplňovat. Přeci jen do voleb šel s tím, že bude z primátorského postu udávat směr, kterým se metropole vydá. 

"Samozřejmě to bylo to lákadlo, doufali jsme, že Prahu opravdu nakopneme," řekl Stuchlík Aktuálně.cz. Nicméně šance, že hnutí ANO bude v pražské koalici, se snižuje každým dnem, kdy pokračují zatím úspěšná vyjednávání pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu. Ač si Stuchlík nemyslí, že by bylo o koalici definitivně rozhodnuto, srovnání s Tůmou přichází na přetřes stále častěji.

Opustí tedy Stuchlík pražskou politiku a bude štěstí hledat znovu v soukromém sektoru, kde byl bezesporu úspěšný? "Pro mě to není ideální cesta, ale může to tak být. Uvidíme. Něco Praze a České republice nabízím a buď pro své kompetence najdu uplatnění, anebo ne," připustil Stuchlík. Své rozhodnutí ale nechce uspěchat.

"Po osmnácti letech jsem prodal firmu, která byla celý můj život. Nechci se během pár týdnů rozhodnout, co bude dál. Jsem naštěstí dostatečně zabezpečený, abych si mohl dovolit ten luxus půl roku až rok situaci pozorovat, a pak se rozhodnout," dodal. 

V opozici však nehodlá lenošit. "Chceme být skutečně aktivní opozice a řešit věci, které projednává koalice, opravdu podrobně," říká Stuchlík. 

S odkazem na jeho historii ve společnosti Fincentrum, která je druhým největším zprostředkovatelem hypoték v Česku, navíc předjímá oblast, kde by chtěl přispět vlastní odborností. "Troufnu si tvrdit, že díky tomu rozumím bydlení a jeho financování. Pokud bude někdo stát o mou expertní pomoc s rozhýbáním bydlení v Praze, jsem mu k dispozici," dodává. 

Pražské ANO si podle něj už vypracovalo kompetenční mapu svých zastupitelů, aby je mohlo rozmístit po magistrátních výborech, ve kterých má opozice své zástupce, kteří na koalici tímto způsobem "dohlížejí".

"Chceme tam lidi delegovat opravdu odpovědně, nejen podle jejich zájmů, ale podle kompetencí," uzavírá Stuchlík s tím, že prioritou je pro něj dopravní výbor. Obává se totiž, že připravovaná koalice může zdržovat dostavbu vnitřního a vnějšího okruhu Prahy.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
Další zprávy