Budu v opozici aktivní, tvrdí Stuchlík. Připustil však, že mu tato role nemusí stačit

Jakub Heller Jakub Heller
17. 10. 2018 20:40
Multimilionář a neúspěšný kandidát na pražského primátora Petr Stuchlík (ANO) je připravený, jak sám říká, pracovat pro Prahu z opozice. Kdyby však zjistil, že sedí v lavici poražených zbytečně a jeho schopnosti přicházejí vniveč, nevylučuje návrat do soukromého sektoru. Rozhodovat se však nebude hned, na rozmyšlenou si chce dát alespoň půl roku.
Ivan Pilný a Petr Stuchlík. Záběr z volebního štábu ANO v Praze. 6. 10. 2018.
Ivan Pilný a Petr Stuchlík. Záběr z volebního štábu ANO v Praze. 6. 10. 2018. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Před osmi lety vedl TOP 09 v Praze do voleb bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Volby vyhrál, ale koalici se mu postavit nepodařilo a přišel o možnost nosit primátorský řetěz. Působil jen jako řadový zastupitel a předseda finančního výboru. I této funkce se však v roce 2012 vzdal kvůli "časové zaneprázdněnosti a pracovní vytíženosti". O rok dříve se totiž stal partnerem v poradenské společnosti KPMG.

Mnoho zlých jazyků tvrdí, že stejně to dopadne i s Petrem Stuchlíkem -ambiciózního podnikatele nemůže pozice opozičního zastupitele naplňovat. Přeci jen do voleb šel s tím, že bude z primátorského postu udávat směr, kterým se metropole vydá. 

"Samozřejmě to bylo to lákadlo, doufali jsme, že Prahu opravdu nakopneme," řekl Stuchlík Aktuálně.cz. Nicméně šance, že hnutí ANO bude v pražské koalici, se snižuje každým dnem, kdy pokračují zatím úspěšná vyjednávání pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu. Ač si Stuchlík nemyslí, že by bylo o koalici definitivně rozhodnuto, srovnání s Tůmou přichází na přetřes stále častěji.

Opustí tedy Stuchlík pražskou politiku a bude štěstí hledat znovu v soukromém sektoru, kde byl bezesporu úspěšný? "Pro mě to není ideální cesta, ale může to tak být. Uvidíme. Něco Praze a České republice nabízím a buď pro své kompetence najdu uplatnění, anebo ne," připustil Stuchlík. Své rozhodnutí ale nechce uspěchat.

"Po osmnácti letech jsem prodal firmu, která byla celý můj život. Nechci se během pár týdnů rozhodnout, co bude dál. Jsem naštěstí dostatečně zabezpečený, abych si mohl dovolit ten luxus půl roku až rok situaci pozorovat, a pak se rozhodnout," dodal. 

V opozici však nehodlá lenošit. "Chceme být skutečně aktivní opozice a řešit věci, které projednává koalice, opravdu podrobně," říká Stuchlík. 

S odkazem na jeho historii ve společnosti Fincentrum, která je druhým největším zprostředkovatelem hypoték v Česku, navíc předjímá oblast, kde by chtěl přispět vlastní odborností. "Troufnu si tvrdit, že díky tomu rozumím bydlení a jeho financování. Pokud bude někdo stát o mou expertní pomoc s rozhýbáním bydlení v Praze, jsem mu k dispozici," dodává. 

Pražské ANO si podle něj už vypracovalo kompetenční mapu svých zastupitelů, aby je mohlo rozmístit po magistrátních výborech, ve kterých má opozice své zástupce, kteří na koalici tímto způsobem "dohlížejí".

"Chceme tam lidi delegovat opravdu odpovědně, nejen podle jejich zájmů, ale podle kompetencí," uzavírá Stuchlík s tím, že prioritou je pro něj dopravní výbor. Obává se totiž, že připravovaná koalice může zdržovat dostavbu vnitřního a vnějšího okruhu Prahy.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy