Stručný profil: Kdo je Vladimír Merta

Petr Protivánek
12. 3. 2010 12:00
Přečtěte si o muži, který bilancoval 20 let od pádu totality v seriálu Aktuálně.cz
Vladimír Merta
Vladimír Merta | Foto: Petr Protivánek

Hudebník, publicista, fotograf, kamerman, režisér, esejista, spisovatel... a nestraník Vladimír Merta se narodil  20. 1. 1946 v Praze.

Vystudoval filmovou a televizní scénáristiku a režii na pražské FAMU, později přidal ještě studium architektury na ČVUT.

Během studia architektury a následného pobytu ve Francii začal skládat vlastní písně. První album vydal u francouzské společnosti Vogue, jmenovalo se "Ballades de Prague" a světlo světa spatřilo roku 1969.

V Česku se Merta nehodil, represivní politice režimu jeho balady nevyhovovaly. Další LP mu tak vydal Supraphon až v roce 1978. A pak následovala až na sklonku osmdesátých let dvojdeska s živým koncertem (vydal Panton).

S přestávkami publikoval, vystupoval a pokoušel se o vlastní filmařské projekty. Napsal například scénář k celovečernímu filmu Opera na vinici (FS Barrandov, režie J. Jireš), režíroval pořad Tak ti d... věnovaný památce Jaroslava Ježka a Semaforu v Lucerně. K jeho dalším počinům patří Čas her, Krajiny duše,krajiny těl, Soužení lásky v divadle Ateliér...

Napsal hudbu ke krátkým, animovaným filmům, večerníčkům a také k úspěšnému Fimfáru Jana Wericha (hudba k jedné pohádce na Fimfárum 1 a komplet hudba k Fimfáru 2).

Se souborem Mišpacha interpretuje staré chasidské a židovské lidové písne a s Janou Lewitovou zase barokní a renesancní hudbu.

Po složitém dvouletém pátrání a vyjednávání s řadou firem, které postupně přebíraly práva a povinnosti zkrachovalé francouzské spolecnosti Disque Vogue, která vydala Mertovi v roce 1969 první album, se přesně po čtyřiceti letech podařilo jeho debut vydat i v Česku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy